Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը ԱՄՆ-ում կայանալիք G20-ի գագաթնաժողովի հրավեր չի ստանա. Թրամփ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը նոյեմբերի 26-ին հայտարարել է, որ Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը (ՀԱՀ) ​​հրավիրված չէ G20-ի հաջորդ գագաթնաժողովին, որը կանցկացվի 2026 թ. դեկտեմբերին ԱՄՆ Ֆլորիդա նահանգում։
«Անցած գագաթնաժողովի ավարտին ՀԱՀ-ի իշխանությունները հրաժարվեցին նախագահությունը ԱՄՆ-ի դեսպանատան բարձրաստիճան ներկայացուցչին փոխանցել փակման արարողության ժամանակ։ Ուստի իմ կարգադրությամբ ՀԱՀ-ը ​​չի ստանա 2026 թ. G20 գագաթնաժողովի հրավեր, որն ընդունելու է Ֆլորիդա նահանգի Մայամի քաղաքը», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, գրել է Թրամփը X սոցցանցում։
Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն անհապաղ կդադարեցնի ՀԱՀ-ի համար նախանշված բոլոր վճարումներն ու սուբսիդիաները։
Բացի այդ, Թրամփը վերստին հանդես է եկել այն պնդմամբ, որ ՀԱՀ-ում տեղի են ունենում մարդու իրավունքների խախտումներ, «սպիտակամորթներին սպանում են» և նրանց ֆերմաները խլում։ ՀԱՀ-ում ​​հերքում են այդ մեղադրանքները։
Եթե ՀԱՀ-ն ​​չմասնակցի ԱՄՆ-ի գագաթնաժողովին, ապա սա 20 տարվա ընթացքում առաջին դեպքը կդառնա, երբ երկրին բացառում են գագաթնաժողովին մասնակցելուց ընդունող կողմի ցանկությամբ:

ЮАР не получит приглашения на саммит G20 в США - Трамп
Президент США Дональд Трамп объявил 26 ноября, что Южно-Африканская Республика (ЮАР) не будет приглашена на следующий саммит G20, который состоится в декабре 2026 года в американском штате Флорида.
«По окончании последнего саммита власти ЮАР отказались передать председательство высокопоставленному представителю посольства США во время церемонии закрытия. Поэтому по моему распоряжению ЮАР не получит приглашения на саммит G20 2026 года, который пройдет в городе Майами, штат Флорида», — написал Трамп в социальной сети X, сообщает Арменпресс.
Он подчеркнул, что Соединенные Штаты немедленно прекратят все выплаты и субсидии, предназначенные для ЮАР.
Кроме того, Трамп вновь обвинил ЮАР в нарушении прав человека, «убийстве белых людей» и захвате их ферм. ЮАР отрицает эти обвинения.
Если ЮАР не примет участия в саммите в США, это будет первый случай за 20 лет, когда страна будет исключена из саммита по просьбе принимающей стороны.