Դոմինիկյան Հանրապետությունը թմրանյութերի դեմ պայքարի համար թույլատրել է ԱՄՆ մուտքն արգելված տարածքներ
Դոմինիկյան Հանրապետության նախագահ Լուիս Աբինադերը հայտարարել է, որ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարին նպաստելու նպատակով թույլատրել է ԱՄՆ կառավարությանը գործողություններ իրականացնել երկրի այն տարածքներում, որտեղ մուտքը խիստ սահամափակված է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Associated Press-ը։
Նախագահը Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթի ներկայությամբ նշել է, որ սահմանափակ ժամանակով ԱՄՆ-ն կարող է լիցքավորել ինքնաթիռները, տեղափոխել սարքավորումներ և տեխնիկական անձնակազմ Սան Իսիդրո ավիաբազայի և Լաս Ամերիկաս միջազգային օդանավակայանի տարածքում գտնվող հատվածներում, որտեղ մուտքը խիստ սահմանափակված է։
Հեգսեթը նոյեմբերի 26-ին Սանտո Դոմինգոյում էր՝ հանդիպելու երկրի բարձրագույն ղեկավարության, այդ թվում՝ նախագահ Աբինադերի և պաշտպանության նախարար գեներալ-լեյտենանտ Կառլոս Անտոնիո Ֆերնանդես Օնոֆրեի հետ։
Հեգսեթը նշել է, որ Դոմինիկյան Հանրապետությունը բարդ մարտահրավերները հաղթահարելու տեսանկյունից տարածաշրջանային առաջնորդ է։ «Այս պատճառով է, որ այսօր ես այստեղ եմ։ Այս պատճառով է, ոչ մենք որոշել ենք առաջինն այստեղ գալ>,- ասել է նա։
Աբինադերը նշել է, որ համաձայնագրի շրջանակը «տեխնիկական է, սահմանափակ և ժամանակավոր»։
«Նպատակը հստակ է՝ ամրապնդել մեր զինված ուժերի օդային և ծովային պաշտպանական օղակը, որը վճռորոշ ուժ կլինի թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությունը կանխելու և անդրազգային կազմակերպված հանցավորությանը ավելի վճռական հարված հասցնելու համար», - ասել է նա։

Доминиканская Республика разрешила США использовать ее территории для борьбы с наркотрафиком
Президент Доминиканской Республики Луис Абинадер объявил, что уполномочил правительство США проводить операции в районах страны, доступ к которым строго ограничен, для борьбы с незаконным оборотом наркотиков. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Associated Press.
В присутствии главы Пентагона Пита Хегсета президент отметил, что в течение ограниченного времени Соединенные Штаты могут дозаправлять самолеты, транспортное оборудование и технический персонал на авиабазе ​​Сан-Исидро и в международном аэропорту Лас-Америкас, доступ в которые строго ограничен.
26 ноября Хегсет находился в Санто-Доминго, где встретился с высшим руководством страны, включая президента Абинадера и министра обороны генерал-лейтенанта Карлоса Антонио Фернандеса Онофре.
Хегсет отметил, что Доминиканская Республика является региональным лидером в преодолении сложных вызовов, добавив, что именно поэтому решил приехать сюда.
Абинадер отметил, что соглашение носит технический, ограниченный и временный характер.
“Цель ясна: укрепить воздушную и морскую оборону наших вооружённых сил, что станет решающей силой в предотвращении незаконного оборота наркотиков и нанесении более решительного удара по транснациональной организованной преступности”, — заявил он.