Ալեն Սիմոնյանը վստահ է, որ Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ գերիները կվերադառնան հայրենիք
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի իշխանություններն ամեն ինչ անում են Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ գերիներին ազատ արձակելու ուղղությամբ։ Սիմոնյանը վստահ է, որ Հայաստանի իշխանության քայլերի արդյունքում բոլոր գերիները կվերադառնան հայրենիք։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց, որ այժմ Ադրբեջանում պահվում է 23 հաստատված գերի, մինչդեռ 2020 թվականի պատերազմից հետո դրանց թիվը հասնում էր 200-ի։
«Մենք ունեցել ենք մինչև 200 գերի։ Հիմա՝ այսօր, կա 23 հաստատված գերի։ Եկեք սպասենք, և ես վստահ եմ, որ այս քայլերի շնորհիվ այդ գերիների թիվը գալու է հասնի զրոյի, և բոլորը վերադառնալու են։ Վերադառնալու են նաև Ղարաբաղի այն ժամանակվա ղեկավարները, վերադառնալու են բոլոր այն մարդիկ, ովքեր գերեվարվել են և այսօր գտնվում են այնտեղի բանտերում։ Մեր իշխանությունը ամեն ինչ արել է և անելու է, որպեսզի բոլորը անխտիր վերադառնան Հայաստանի Հանրապետություն»,- ասել է Սիմոնյանը։
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ իր լավատեսությունը պայմանավորված է թե՛ նախորդ փորձով, թե՛ ընթացիկ աշխատանքներով։
«Ասում եմ՝ պատերազմից հետո մենք ունեինք մինչև 200 հաստատված գերի, այսօր մենք ունենք 23 գերի․ տասնապատիկ ավելի քիչ։ Դա հիմք է, որի վրա ես կարող եմ հենվել։ Եվ ես գիտեմ, թե ինչ ջանքեր են գործադրվում իշխանության կողմից, իմ կողմից, արտաքին գործերի նախարարի կողմից»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահը։
Ադրբեջանն այս պահին հաստատում է իր մոտ 23 հայ գերու առկայությունը, որոնց թվում են նաև Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչները։ Նրանց մի մասի նկատմամբ Ադրբեջանում ապօրինի դատական գործընթացներ են ընթանում։
Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների նկատմամբ շինծու դատական նիստի ընթացքում մեղադրող դատախազը պահանջել էր ցմահ ազատազրկման դատապարտել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանին, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանին, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանին։
ԼՂ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի և Բակո Սահակյանի, ինչպես նաև Մադաթ Բաբայանի ու Փաշայան Մելիքսեթի համար դատախազը պահանջել է 20 տարվա ազատազրկում։
Մեղադրողը Գարիկ Մարտիրոսյանի համար պահանջել է 19, Դավիթ Ալավերդյանի համար 18, Լևոն Բաբայանի համար 17, իսկ Վասիլի Բեգլարյանի, Գուրգեն Ստեփանյանի ու Էդիկ Ղազարյանի համար՝ 16 տարվա ազատազրկում։

Спикер НС Армении уверен, что все армянские пленные, удерживаемые в Азербайджане, вернутся на родину
Спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян заявил, что власти Армении делают всё возможное для освобождения всех армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане. Симонян уверен, что в результате предпринятых властями Армении шагов все пленные вернутся на родину.
Как сообщает Арменпресс, на брифинге для журналистов Ален Симонян отметил, что в настоящее время в Азербайджане содержатся 23 подтверждённых пленных, тогда как после войны 2020 года их число достигло 200.
«У нас было до 200 пленных. Сейчас, сегодня, подтверждённых пленных 23. Подождём, и я уверен, что благодаря этим шагам число этих пленных сократится до нуля, и все вернутся. Вернутся и тогдашние лидеры Карабаха, все те люди, которые были взяты в плен и находятся там сегодня в тюрьмах, вернутся. Наше правительство сделало и сделает всё, чтобы все вернулись в Республику Армения без какой-либо дискриминации», — сказал Симонян.
По словам спикера НС, его оптимизм обусловлен как предыдущим опытом, так и продолжающейся работой.
«Я говорю, что после войны у нас было до 200 подтверждённых заключённых, сегодня у нас 23. В десять раз меньше. Это основа, на которую я могу опереться. И я знаю, какие усилия прилагает правительство, я сам, министр иностранных дел», — подчеркнул спикер НС.
В настоящее время Азербайджан подтверждает наличие около 23 армянских заключённых, среди которых есть и представители бывшего военно-политического руководства Нагорного Карабаха. В отношении некоторых из них в Азербайджане ведутся незаконные судебные разбирательства.
В ходе фиктивного судебного процесса над незаконно содержащимися в Баку армянскими заключёнными прокурор потребовал пожизненного заключения для бывшего президента Нагорного Карабаха Араика Арутюняна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, бывшего командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна, бывшего заместителя командующего Армией обороны Давида Манукяна и бывшего спикера Национального Собрания Давида Ишханяна. Прокурор потребовал 20 лет лишения свободы для бывших президентов Нагорного Карабаха Аркадия Гукасяна и Бако Саакяна, а также Мадата Бабаяна и Пашаяна Меликсета.
Прокурор потребовал 19 лет лишения свободы для Гарика Мартиросяна, 18 лет для Давида Алавердяна, 17 лет для Левона Бабаяна и 16 лет для Василия Бегларяна, Гургена Степаняна и Эдика Казаряна.
Фиктивный судебный процесс над бывшим госминистром Нагорного Карабаха Рубеном Варданяном проходит отдельно.