ՄԱԿ-ը պաշտոնապես մեկնարկել է հաջորդ գլխավոր քարտուղարի ընտրության գործընթացը
Միավորված Ազգերի Կազմակերպությունը պաշտոնապես մեկնարկել է հաջորդ՝ 10-րդ գլխավոր քարտուղարի ընտրության գործընթացը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Համատեղ նամակում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը և Գլխավոր ասամբլեայի նախագահն առաջարկել են առաջադրել թեկնածուներ՝ 2027 թվականի հունվարի 1-ից այդ պաշտոնը ստանձնելու համար։
Փաստաթղթում նշվել է, որ որևէ կին երբեք չի զբաղեցրել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը, հետևաբար, անդամ պետություններին «խրախուսվում է լրջորեն քննարկել կին թեկնածուների առաջադրման հարցը»:
«Մենք նշում ենք տարածաշրջանային բազմազանության կարևորությունը գլխավոր քարտուղարների ընտրության գործում», - նշվել է փաստաթղթում։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար հրապարակայնորեն հայտարարված թեկնածուների թվում են Չիլիի նախկին նախագահ Միշել Բաչելետը, Կոստա Ռիկայի նախկին փոխնախագահ Ռեբեկա Գրինսպանը և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության տնօրեն արգենտինացի Ռաֆայել Գրոսին։
Վետոյի իրավունք ունեցող ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամները՝ Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Չինաստանը և Ֆրանսիան, պետք է համաձայնության գան թեկնածուի հարցում։
2017 թվականի հունվարի 1-ին Անտոնիու Գուտերեշն ընտրվել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար։ 2021 թվականի հունիսի 18-ին նա վերընտրվել է նոր ժամկետով, որը լրանում է 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ին։

ООН официально запустила процесс выбора следующего Генерального секретаря
Организация Объединенных Наций официально запустила процесс выбора своего следующего, десятого, Генерального секретаря. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
В совместном письме Совет Безопасности ООН и председатель Генеральной Ассамблеи предложили выдвигать кандидатов на должность с 1 января 2027 года.
В документе отмечается, что ни одна женщина никогда не занимала пост Генерального секретаря ООН, поэтому государствам-членам «рекомендуется серьёзно рассмотреть возможность выдвижения кандидатур женщин».
«Мы отмечаем важность регионального разнообразия при выборе генеральных секретарей», — говорится в документе.
Среди публично объявленных кандидатов на пост Генерального секретаря ООН — бывший президент Чили Мишель Бачелет, бывший вице-президент Коста-Рики Ребекка Гринспен и аргентинец Рафаэль Гросси, директор Международного агентства по атомной энергии. Пять постоянных членов Совета Безопасности ООН с правом вето — США, Россия, Великобритания, Китай и Франция — должны прийти у согласию по кандидатуре.
1 января 2017 года Антониу Гутерриш был избран Генеральным секретарём ООН. 18 июня 2021 года он был переизбран на новый срок, который истекает 31 декабря 2026 года.