ՄԱԿ-ը պաշտոնապես մեկնարկել է հաջորդ գլխավոր քարտուղարի ընտրության գործընթացը
Միավորված Ազգերի Կազմակերպությունը պաշտոնապես մեկնարկել է հաջորդ՝ 10-րդ գլխավոր քարտուղարի ընտրության գործընթացը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Համատեղ նամակում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը և Գլխավոր ասամբլեայի նախագահն առաջարկել են առաջադրել թեկնածուներ՝ 2027 թվականի հունվարի 1-ից այդ պաշտոնը ստանձնելու համար։
Փաստաթղթում նշվել է, որ որևէ կին երբեք չի զբաղեցրել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը, հետևաբար, անդամ պետություններին «խրախուսվում է լրջորեն քննարկել կին թեկնածուների առաջադրման հարցը»:
«Մենք նշում ենք տարածաշրջանային բազմազանության կարևորությունը գլխավոր քարտուղարների ընտրության գործում», - նշվել է փաստաթղթում։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար հրապարակայնորեն հայտարարված թեկնածուների թվում են Չիլիի նախկին նախագահ Միշել Բաչելետը, Կոստա Ռիկայի նախկին փոխնախագահ Ռեբեկա Գրինսպանը և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության տնօրեն արգենտինացի Ռաֆայել Գրոսին։
Վետոյի իրավունք ունեցող ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամները՝ Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Չինաստանը և Ֆրանսիան, պետք է համաձայնության գան թեկնածուի հարցում։
2017 թվականի հունվարի 1-ին Անտոնիու Գուտերեշն ընտրվել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար։ 2021 թվականի հունիսի 18-ին նա վերընտրվել է նոր ժամկետով, որը լրանում է 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ին։

The process to elect the next United Nations secretary-general formally kicked off as member states were asked to nominate candidates to take over the role from January 1, 2027, Reuters reported.
In a joint letter, the 15-member Security Council and the president of the 193-member General Assembly invited nominations, marking the start of the race to replace Antonio Guterres.
"Noting with regret that no woman has ever held the position of Secretary-General, and convinced of the need to guarantee equal opportunities for women and men in gaining access to senior decision-making positions, member states are encouraged to strongly consider nominating women as candidates," they wrote, according to Reuters.
"We note the importance of regional diversity in the selection of Secretaries-General."
The 15-member Security Council will formally recommend a candidate to the 193-member General Assembly for election as the 10th U.N. secretary-general later next year.
Publicly declared candidates for the role include Chile's former President Michelle Bachelet, the former Vice President of Costa Rica Rebeca Grynspan, and Argentinian diplomat Rafael Grossi, who is currently the IAEA Director General.
Ultimately, the five permanent veto-wielding council members - the United States, Russia, Britain, China and France - must agree on a candidate.