Մերցը, Մակրոնը և Սթարմերը Ռուբիոյի հետ համաձայնության են եկել արագացնել Կիևի անվտանգության երաշխիքների պատրաստումը
Ուկրաինային աջակցություն տրամադրող «Կամեցողների կոալիցիայի» երկրների մասնակիցները տեսակոնֆերանսի ժամանակ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ համաձայնության են եկել արագացնել Վաշինգտոնի հետ համատեղ գործունեությունը՝ Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների մշակման հարցով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է Մեծ Բրիտանիայի կառավարության կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
«Հիմնվելով վերջին ամիսներին Կոալիցիայում կատարված աշխատանքի և պլանավորման վրա՝ ղեկավարները պետքարտուղար Ռուբիոյի հետ համաձայնության են եկել արագացնել Միացյալ Նահանգների հետ համատեղ աշխատանքը՝ անվտանգության երաշխիքների մշակման գործում առաջընթացի հասնելու նպատակով։ Նրանք իրենց ռազմական գերատեսչություններին հանձնարարել են ավարտել այդ ուղղությամբ պլանավորման համատեղ աշխատանքը», - նշված է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի համատեղ հայտարարության մեջ։
Ըստ հայտարարության՝ Սթարմերի, Մակրոնի, Մերցի համանախագահած հանդիպմանը տեսակապի միջոցով միացել են Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին, կոալիցիայի 35 երկրների ներկայացուցիչները, Եվրոպական խորհրդի նախագահը, Եվրահանձնաժողովի նախագահը և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը, ինչպես նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
Նշվում է, որ Ռուբիոն և Զելենսկին մասնակիցներին տեղեկացրել են խաղաղության շուրջ բանակցությունների մասին, որոնք տեղի են ունեցել նոյեմբերի 23-ին Ժնևում:
«Կամեցողների կոալիցիան» ողջունել է ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի միջև կարգավորման շուրջ բանակցություններում «զգալի առաջընթացը»: Տեսակոնֆերանսի մասնակիցները նաև ողջունել են «այն հավաստիացումը, որ Եվրոպայի և ՆԱՏՕ-ի շահերին վերաբերող հարցերը կքննարկվեն առանձին և եվրոպական գործընկերների և ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակիցների լիակատար ներգրավմամբ»:
Կողմերը նաև ողջունել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ջանքերն՝ ուղղված ռուս-ուկրաինական պատերազմի դադարեցմանը՝ ընդգծելով, որ ցանկացած լուծում պետք է «լիովին ներառի Ուկրաինան։

Мерц, Макрон и Стармер договорились с Рубио об ускорении подготовки гарантий безопасности для Киева
Участники «Коалиции желающих» стран, предоставляющих помощь Украине, в ходе видеоконференции договорились с госсекретарем Марко Рубио об ускорении совместной работы с Вашингтоном по разработке гарантий безопасности для Украины. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении, опубликованном на сайте британского правительства.
«Опираясь на проделанную Коалицией в последние месяцы работу и планирование, лидеры договорились с госсекретарем Рубио об ускорении совместной работы с США для достижения прогресса в разработке гарантий безопасности. Они поручили своим военным ведомствам завершить совместную работу по планированию в этом направлении», — говорится в совместном заявлении премьер-министра Великобритании Кира Стармера, президента Франции Эммануэля Макрона и канцлера Германии Фридриха Мерца.
Согласно заявлению, ко встрече, прошедшей под сопредседательством Стармера, Макрона и Мерца, присоединились президент Украины Владимир Зеленский, представители 35 стран коалиции, председатель Европейского совета, председатель Европейской комиссии и генеральный секретарь НАТО, а также госсекретарь США Марко Рубио (по видеосвязи).
Отмечается, что Рубио и Зеленский проинформировали участников о мирных переговорах, состоявшихся 23 ноября в Женеве.
«Коалиция желающих» приветствовала «значительный прогресс» в переговорах по урегулированию конфликта между США и Украиной. Участники видеоконференции также приветствовали «заверения в том, что вопросы, представляющие интерес для Европы и НАТО, будут обсуждаться отдельно и при полном участии европейских партнёров и союзников по НАТО».
Стороны также приветствовали усилия президента США Дональда Трампа по прекращению российско-украинской войны, подчеркнув, что любое решение должно «полностью включать Украину».