Լեհաստանում իրականացվել են ենթաուղեծրային հրթիռի հաջող փորձարկումներ
Լեհաստանն անցկացրել է սեփական արտադրության ենթաուղեծրային հրթիռի հաջող փորձարկումներ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է երկրի Ազգային պաշտպանության փոխնախարար Ցեզարի Տոմչիկը։
«Այսօր Ուստկայի ռազմաօդային ուժերի զինափորձարանում տեղի ունեցավ եռաստիճան ենթաուղեծրային հրթիռի հաջող արձակում՝ մշակված կոնսորցիումի կողմից, որի կազմի մեջ են մտնում Սպառազինության ռազմատեխնիկական ինստիտուտը, Լոձի թիվ 1 ռազմական ավիացիոն գործարանը և Gamrat ընկերությունը», - գրել է նա X-ում։
Նրա խոսքով՝ փորձարկումների ժամանակ կատարվել են բոլոր առաջադրված խնդիրները. աստիճանների ճիշտ անջատում, ուղղորդում դեպի առաջադրված կետ և թռիչք առաջադրված հետագծով։ Հրթիռը հասել է 65 կմ բարձրության:

Польша успешно испытала суборбитальную ракету
Польша успешно испытала суборбитальную ракету отечественного производства. Как передает Арменпресс, об этом сообщил заместитель министра национальной обороны страны Цезари Томчик.
«Сегодня на испытательном полигоне ВВС в Устке состоялся успешный пуск трёхступенчатой суборбитальной ракеты, разработанной консорциумом, включающим Военно-технический институт вооружения, Лодзинский военный авиационный завод № 1 и компанию Gamrat», — написал он в X.
По его словам, все поставленные в ходе испытаний задачи были выполнены: корректное разделение ступеней, наведение в заданную точку и полёт по заданной траектории. Ракета достигла высоты 65 км.