ՀԷՑ-ի նոր բաժանորդների միացման վճարների վերանայման հարցը քննարկման փուլում է. Պետրոսյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի աշխատանքային հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նոր բաժանորդների միացման վճարների հնարավոր վերանայման գործընթացին։
Ռոմանոս Պետրոսյանը տեղեկացրել է, որ արդեն կա նախնական պատկերացում՝ ինչ չափով կարող է վերանայվել էլեկտրաէներգիայի սակագինը, և որոշումներն, ամենայն հավանականությամբ, կընդունվեն 2026 թվականի սկզբին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Պետրոսյանն ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ սակագնի ձևավորումը պետք է լինի բացառապես հիմնավորված, զերծ քաղաքական շահարկումներից և քաղաքացիներին հաճոյանալու մոտեցումներից։
«Շատ կարևոր է, որ գինը հիմնավորվածից ո՛չ ավել լինի, ո՛չ պակաս։ Քաղաքական նպատակահարմարությամբ արհեստական իջեցումները շատ երկրների տարել են ճգնաժամի»,-նշել է վարչապետը։
Նա օրինակ է բերել իր այցելած երկրի փորձը, որտեղ տարիներ շարունակ արհեստականորեն ցածր պահված սակագների պատճառով քաղաքը մնացել է առանց կայուն էլեկտրամատակարարման՝ ստիպված լինելով օգտագործել դիզելային գեներատորներ։
Փաշինյանը հավելել է, որ Հայաստանի քաղաքացիներին պետք է ներկայացնել հստակ մոտեցում։
«Գինը պետք է լինի այնքան, որքան անհրաժեշտ է համակարգի բնականոն գործունեությունն ու զարգացումն ապահովելու համար»,- ասել է Փաշինյանը։
Ռոմանոս Պետրոսյանը նշել է, որ ՀԷՑ-ում արդեն իրականացված հաշվարկները ձևավորել են որոշակի պատկերացում՝ ինչ չափով հնարավոր կլինի վերանայել սակագինը։
«Այս պահին մենք արդեն մոտավոր պատկերացում ունենք, և լիահույս ենք, որ տարեսկզբից այդ որոշումները կընդունվեն»,-ասել է նա։

Обсуждается вопрос пересмотра платы за подключение для новых абонентов «ЭСА» – ио управляющего
В ходе рабочей встречи премьер-министра Никола Пашиняна и временно исполняющего обязанности управляющего ЗАО «Электрические сети Армении» Романоса Петросяна обсуждался процесс возможного пересмотра платы за подключение для новых абонентов.
Романос Петросян сообщил, что уже есть предварительное понимание того, насколько может быть пересмотрен тариф на электроэнергию, и решения, скорее всего, будут приняты в начале 2026 года.
Как сообщает Арменпресс, Петросян заявил об этом на встрече с премьер-министром РА Николом Пашиняном.
Премьер-министр подчеркнул, что формирование тарифов должно быть исключительно обоснованным, свободным от политических спекуляций и подходов в угоду гражданам.
«Очень важно, чтобы цена была не выше и не ниже обоснованной. Искусственные снижения цен в угоду политической целесообразности привели многие страны к кризису», — отметил премьер-министр.
Он привел в пример опыт страны, которую посетил, где из-за искусственно заниженных тарифов в течение многих лет город оставался без стабильного электроснабжения и был вынужден использовать дизельные генераторы.
Пашинян добавил, что гражданам Армении должен быть представлен чёткий подход.
«Цена должна быть такой, какая необходима для обеспечения нормальной работы и развития системы», — сказал Пашинян.
Романос Петросян отметил, что уже проведённые в ЭСА расчёты сформировали определённое представление о том, в каком объёме можно будет пересмотреть тариф.
«На данный момент у нас уже есть примерное представление, и мы надеемся, что эти решения будут приняты к началу года», — сказал он.