Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը պատրաստ է G20-ի նախագահությունը փոխանցել ԱՄՆ-ին
Հարավաֆրիկյան Հանրապետության (ՀԱՀ) իշխանությունները պատրաստ են ԱՄՆ-ին փոխանցել Մեծ քսանյակի (G20) նախագահությունը, սակայն առայժմ կառավարությունն այդ հարցի վերաբերյալ պատասխան չի ստացել Միացյալ Նահանգների դեսպանությունից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՀԱՀ արտաքին գործերի և համագործակցության նախարար Ռոնալդ Լամոլան։
«Մենք ասել ենք, որ եթե նրանք (խմբ.՝ ԱՄՆ-ն) ցանկանում են դա, մենք բաց ենք և հասանելի համապատասխան մակարդակով Արտաքին գործերի նախարարությունում: Իրենք են որոշում: Մեր կողմից մենք փոխանցել ենք էստաֆետը», - ասել է նա The Sunday Times թերթին տված հարցազրույցում։
Ավելի վաղ Reuters գործակալությունը, վկայակոչելով Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարի տեղակալ Աննա Քելիին, հայտնել էր, որ Սպիտակ տան կարծիքով՝ ՀԱՀ-ը խոչընդոտում է G20-ի նախագահության սահուն անցմանը Միացյալ Նահանգներին: Վաշինգտոնը պատճառ է բերել, թե ՀԱՀ նախագահ, օրերս Յոհանեսբուրգում կայացած G20-ի գագաթնաժողովում նախագահող Սիրիլ Ռամաֆոսան պնդել է կլիմայի հարցերին նվիրված հռչակագրի ընդունումը՝ չնայած Միացյալ Նահանգների անհամաձայնությանը։ Ռամաֆոսան ավելի ուշ հայտնել է, որ Մեծ քսանյակի՝ Յոհանեսբուրգում կայացած գագաթնաժողովում տեղի չի ունեցել G20-ում նախագահության ավանդական փոխանցումը Միացյալ Նահանգներին։
ԱՄՆ-ն բոյկոտել էր Յոհանեսբուրգի գագաթնաժողովը։
ԱՄՆ-ն պետք է G20-ի նախագահությունը ստանձնի 2025 թ. դեկտեմբերի 1-ին՝ 12 ամսով։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ G20-ի գագաթնաժողովը տեղի կունենա 2026 թվականին Ֆլորիդայում:

Южноафриканская Республика готова передать председательство в G20 Соединенным Штатам
Правительство ЮАР готово передать председательство в G20 Соединённым Штатам, однако ответа от посольства США по этому вопросу пока не получило. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил министр иностранных дел и сотрудничества ЮАР Рональд Ламола.
“Мы говорили, что если они (США) хотят этого, мы открыты и доступны [для контактов] на должном уровне в МИД. Решать им. С нашей стороны мы передали эстафету”, — заявил он в интервью The Sunday Times.
Ранее агентство Reuters со ссылкой на заместителя пресс-секретаря Белого дома Анну Келли сообщило, что, по мнению Белого дома, Южная Африка препятствует плавному переходу председательства в G20 к Соединённым Штатам. Вашингтон сослался на то, что президент ЮАР Сирил Рамапоса, недавно председательствовавший на саммите G20 в Йоханнесбурге, настоял на принятии климатической декларации, несмотря на противодействие США. Рамапоса позже заявил, что традиционная передача председательства в G20 Соединённым Штатам на саммите G20 в Йоханнесбурге не состоялась.
Соединённые Штаты бойкотировали саммит в Йоханнесбурге.
Соединённые Штаты должны принять председательство в G20 1 декабря 2025 года на 12-месячный срок. Президент США Дональд Трамп объявил, что саммит G20 пройдёт во Флориде в 2026 году.