Ուկրաինան հայտարարել է խաղաղության բանակցություններում իր երեք կարմիր գծերը
Ուկրաինան պատրաստ է առաջ շարժվել Ռուսաստանի հետ պատերազմը դադարեցնելու խաղաղության ծրագրով, սակայն կան երեք կարմիր գծեր, որոնք պետք է հաշվի առնվեն։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով The Guardian պարբերականը, այս մասին Շվեդիայի մայրաքաղաք Ստոկհոլմում կայացած խորհրդարանական գագաթնաժողովի ժամանակ հայտարարել է Ուկրաինայի խորհրդարանի խոսնակ Ռուսլան Ստեֆանչուկը։
Նա հայտարարել է, որ խաղաղության բանակցություններում Ուկրաինայի կարմիր գծերն են՝ չի կարող լինել ուկրաինական տարածքների ռուսական օկուպացիայի իրավական ճանաչում, չի կարող սահմանափակվել Ուկրաինայի զինված ուժերի քանակը, չի կարող վետո կիրառվել ապագայում նախընտրելի դաշինք ընտրելու Ուկրաինայի իրավունքի նկատմամբ։
Ստեֆանչուկի խոսքով՝ ոչ ոք իրավունք չունի հատելու այս կարմիր գծերը։ Նա ընդգծել է, որ «ցանկացած իրական խաղաղության գործընթաց պետք է հիմնված լինի շատ հստակ սկզբունքի վրա՝ ոչինչ չի կարող որոշվել Ուկրաինայի մասին առանց Ուկրաինայի մասնակցության»։ Նա շեշտել է նաև, որ որևէ համաձայնություն չպետք է խախտի երկրի սահմանադրությունը։
Ստեֆանչուկի խոսքով՝ Ուկրաինայի անդամակցությունը ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին պետք է մաս կազմի ապագա անվտանգային երաշխիքների։
Ավելի վաղ տեսակապի միջոցով Շվեդիայի խորհրդարանում ելույթ էր ունեցել նաև Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին, ով հայտարարել էր, որ Կիևը շարունակելու է աշխատանքը գործընկերների հետ՝ պատերազմի դադարեցման վերաբերյալ ԱՄՆ-ի առաջարկած ծրագրի շուրջ։
Զելենսկին հայտարարել է, որ հիմա «կրիտիկական պահ է», և ուկրաինական կողմը «սերտորեն աշխատում է ԱՄՆ-ի և եվրոպացի գործընկերների հետ քայլերը հստակեցնելու նպատակով»՝ վերջ տալու իր երկրում շարունակվող պատերազմին։«Պուտինը ցանկանում է, որ օրինական ճանաչում ստանա այն, ինչ նա գողացել է․․․ոչ միայն Ուկրաինայից, նա դա ցանկանում է ամբողջ աշխարհից, ինչը չափազանց վտանգավոր է»,- ասել է նախագահ Զելենսկին։
Նա հայտնել է, որ բանակցությունների ընթացքում մինչ օրս կարողացել են քննարկման սեղանին պահպանել «զգայուն կետերը», այդ թվում և բոլոր ուկրաինացի ռազմագերիների ազատ արձակման ու առևանգված ուկրաինացի երեխաների վերադարձի հարցերը։

Украина представила свои три красные линии в мирных переговорах
Украина готова продвигаться вперёд с мирным планом по прекращению войны с Россией, но необходимо учесть ее три красные линии. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на The Guardian, об этом заявил спикер украинского парламента Руслан Стефанчук во время парламентского саммита в столице Швеции Стокгольме.
Он представил красные линии Украины на мирных переговорах: недопустимость юридического признания оккупации Россией украинских территорий, недопустимость ограничения численности украинских вооружённых сил и вето на право Украины выбора предпочтительного альянса.
По словам Стефанчука, никто не имеет права пересекать эти красные линии. Он подчеркнул, что любой реальный мирный процесс должен основываться на очень чётком принципе: ничто не может быть решено относительно Украины без участия Украины. Он также подчеркнул, что любое соглашение не должно нарушать Конституцию страны.
По словам Стефанчука, членство Украины в ЕС и НАТО должно быть частью будущих гарантий безопасности.
Ранее президент Украины Владимир Зеленский также выступил перед членами шведского парламента в режиме видеоконференции, заявив, что Киев продолжит работать со своими партнёрами над предложенным США планом прекращения войны.
Зеленский заявил, что наступил “критический момент” и украинская сторона “тесно сотрудничает с американскими и европейскими партнёрами для уточнения шагов” по прекращению продолжающейся войны.
“Путин хочет, чтобы то, что он украл, было юридически признано... не только Украиной, он хочет этого от всего мира, что крайне опасно”, — заявил президент Зеленский.
Он сообщил, что пока удалось сохранить в повестке переговоров “чувствительные моменты”, включая освобождение всех украинских военнопленных и возвращение похищенных украинских детей.
Зеленский назвал Россию страной-агрессором, отметив, что агрессор должен ответить за развязанную им войну.