Վիլնյուսի օդանավակայանը կրկին դադարեցրել է աշխատանքը բելառուսական մաքսանենգ օդապարիկների պատճառով
Վիլնյուսի օդանավակայանը նոյեմբերի 23-ին կրկին ժամանակավոր դադարեցրել է աշխատանքները Լիտվայի օդային սահմանը հատած օդապարիկների պատճառով։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը։
Լիտվայի իշխանությունները մեղադրում են բելառուսական կողմին՝ այդ երկրի տարածքից լիտվական տարածք մաքսանենգ ճանապարհով՝ օդապարիկների միջոցով ծխախոտ տեղափոխելու համար։
Լիտվայի իշխանությունները Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշոնկոյին մեղադրել են նմանօրինակ գործողությունները թույլ տալու համար՝ կատարվածը «հիբրիդային հարձակում» որակելով։
Սահմանի ապօրինի հատման այս դեպքերի առնչությամբ Լիտվան նախորդ ամիս փակել էր Բելառուսի հետ ցամաքային սահմանային անցակետերը և բացել դրանք միայն շաբաթներ անց։

Вильнюсский аэропорт вновь временно приостановил работу из-за контрабандных воздушных шаров из Беларуси
Вильнюсский аэропорт 23 ноября вновь временно приостановил работу из-за воздушных шаров, пересекших воздушную границу Литвы.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters, литовские власти обвиняют белорусскую сторону в контрабанде сигарет из этой страны на территорию Литвы с использованием воздушных шаров.
Власти Литвы обвинили президента Беларуси Александра Лукашенко в допущении подобных действий, назвав инцидент «гибридной атакой».
В связи с этими случаями незаконного пересечения границы Литва в прошлом месяце закрыла сухопутные пограничные переходы с Беларусью и открыла их лишь несколько недель спустя.