Օրբանը մերժել է ֆոն դեր Լայենի առաջարկը Կիևի ֆինանսավորման մասին
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը նամակ է գրել Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին, որտեղ ամբողջությամբ մերժել է նրա առաջարկը Եվրամիության կողմից Ուկրաինային 135 միլիարդ եվրոյի լրացուցիչ ֆինանսական օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ-ից, Օրբանը հայտնել է, որ ուղերձն արդեն պատրաստ է և շուտով կուղարկվի Բրյուսել:
Ելույթ ունենալով Kossuth ռադիոկայանի առավոտյան ծրագրում՝ Օրբանը պարզաբանել է, որ սպասում է ԱՄՆ-ից վերադառնա ԵՄ հարցերով նախարար Յանոշ Բոկան, որի հետ ցանկանում է քննարկել ֆոն դեր Լայենի նախաձեռնությանը տրվող պատասխանը:
«Իմ նամակը բովանդակում է ոչ միայն Եվրահանձնաժողովի նախագահի առաջարկի մերժումը, այլև մեր հանդիպական առաջարկներն այդ առիթով», - ասել է վարչապետը:
Նա հիշեցրել է, որ Եվրահանձնաժողովի ծրագիրը նախատեսում է 135 միլիարդ եվրոյի հատկացում Ուկրաինային երեք հնարավոր ճանապարհով՝ Արևմուտքում սառեցված ռուսական ակտիվների, ԵՄ երկրների բյուջեներից դրամաշնորհների կամ նրանց ընդհանուր վարկի հաշվին: Օրբանն այս տարբերակներից ոչ մեկին չի աջակցում։ Մասնավորապես, նրա խոսքով, ռուսաստանյան ակտիվների բռնագրավումը «որոշակիորեն կխախտի ամբողջ համաշխարհային տնտեսական համակարգը, արժութային պահուստների կառավարման միջազգային համակարգը և դրա եվրոպական բաղադրիչը»։
Նա նաև գանգատվել է, որ Եվրահանձնաժողովը ցանկանում է նոր միջոցներ հատկացնել Ուկրաինային այն ժամանակ, երբ այնտեղ խոշոր կոռուպցիոն սկանդալ է բորբոքվել «զինվորական մաֆիայի» մասնակցությամբ, որը յուրացրել է եվրոպացիների միջոցները։ Ընդ որում, Բրյուսելը նույնիսկ չի կարող ստանալ հաշվետվություն այն միջոցների օգտագործման մասին, որոնք ավելի վաղ տրվել են Կիևին, քանի որ ԵՄ-ում դրա համար ոչ մի մեխանիզմ չկա, նշել է Օրբանը։
Ընդհանուր առմամբ, ըստ Օրբանի՝ Ուկրաինայի ֆինանսավորման Եվրահանձնաժողովի ծրագիրն ուղղված է այնտեղ հակամարտության շարունակմանը։ Դրա փոխարեն, ԵՄ-ն պետք է աջակցի խաղաղ կարգավորման ջանքերին և, Օրբանի խոսքով, «դուրս գա այն փողոցից, որը նրա քաղաքականությունը փակուղի է տարել»:

Орбан отклонил предложение фон дер Ляйен о финансировании Киева
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан направил письмо председателю Европейской комиссии Урсуле фон дер Ляйен, в котором полностью отверг её предложение о предоставлении от ЕС Украине дополнительной финансовой помощи в размере 135 млрд евро. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, Орбан заявил, что послание готово и будет отправлено в Брюссель в ближайшее время.
Выступая в утренней программе радио Kossuth, Орбан пояснил, что ждёт возвращения из США министра по делам ЕС Яноша Боки, с которым хочет обсудить ответ на инициативу фон дер Ляйен.
«В моём письме содержится не только отклонение предложения председателя Европейской комиссии, но и наши встречные предложения по этому поводу», — заявил премьер-министр. Он напомнил, что план Еврокомиссии предусматривает выделение Украине 135 миллиардов евро тремя возможными способами: через замороженные российские активы на Западе, гранты из бюджетов стран ЕС или их общий кредит. Орбан не поддерживает ни один из этих вариантов. В частности, по его словам, арест российских активов «однозначно нарушит всю мировую экономическую систему, международную систему управления валютными резервами и её европейскую составляющую».
Он также посетовал, что Еврокомиссия хочет выделить Украине новые средства в то время, когда там разразился крупный коррупционный скандал с участием «военной мафии», которая расхитила европейские средства. Более того, Брюссель даже не может получить отчёт об использовании ранее предоставленных Киеву средств, поскольку в ЕС для этого нет механизма, отметил Орбан.
В целом, по словам Орбана, программа Еврокомиссии по финансированию Украины направлена ​​на продолжение конфликта в этой стране. Вместо этого ЕС должен поддержать усилия по мирному урегулированию и, по словам Орбана, «уйти с улицы, которую его политика завела в тупик».