Հայ-ճապոնական հարաբերությունների պատմությունն անսպառ թեմաներ է տալիս հետազոտողներին՝ նորովի բացահայտելով երկու բարեկամ երկրների կապերը
Հայ-ճապոնական հարաբերությունների բովանդակալից պատմությունն ունի բազում ուշագրավ դրվագներ, որոնց ամբողջությունը խորհրդանշում է երկու բարեկամ ժողովուրդների ճակատագրերի նմանությունը և այսօր էլ պարարտ հող է տալիս հետաքրքիր հետազոտությունների համար։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել «Արումենիա-Նիպոն» հայ-ճապոնական գիտամշակութային միության հիմնադիր ղեկավար Աննա Վարդանյանը՝ խոսելով հայ-ճապոնական հարաբերությունների պատմության և իր հիմնադրած միության գործունեության մասին։
«Արումենիա-Նիպոն» հայ-ճապոնական գիտամշակութային միությունը գործում է 2020 թվականից։ Քանի որ մեր զրուցակիցն ի սկզբանե ճապոնագիտության ոլորտում կազմակերպում էր տարբեր միջոցառումներ՝ հանդես գալով տարբեր նախաձեռնություններով, ուստի հընթացս հասավ մի կետի, երբ արդեն ամեն բան դուրս եկավ իր անձի սահմաններից և առաջացավ ընկերների հետ միավորվելու, համատեղ ջանքերով միություն հիմնելու անհրաժեշտություն, ինչը թույլ կտար ընդլայնել հայ-ճապոնական հարաբերություններին առնչվող գործունեությունը։
Վարդանյանը ժամանակին սովորել է ճապոներեն և կարողանում է հաղորդակցվել այդ լեզվով, թեև մասնագիտությամբ լեզվագետ չէ, այլ երկրագետ։ Առաջին անգամ Ճապոնիա այցելել է 1999 թվականին Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի և Աոմորի քաղաքի համալսարանի միջև փոխանակման ծրագրի շրջանակում։ Ճապոնիայում մագիստրոսական ծրագրին համահունչ ուսումնառությունը տևեց երկու տարի, առավել ևս, որ Հայաստանում դեռ չկար նման ծրագիր։
Առհասարակ Վարդանյանի առաջին առնչությունները Ճապոնիայի հետ սկսվել են 1988 թվականից։ Հայրը՝ ակադեմիկոս Արամ Վարդանյանը, մինչև այդ ուներ կապեր գիտական ոլորտում, իսկ հետո դարձավ ՀՀ արդյունաբերողների և գործարարների միության հիմնադիր նախագահը, ուստի կապող օդակ հանդիսացավ Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև այն առումով, որ ճապոնացիները նրա միջոցով որոշեցին կազմակերպել օգնության փոխանցումը դեպի երկրաշարժից տուժած գոտի։ Շուրջ տասը տարի Արամ Վարդանյանը եղել է ճապոնացիների հետ գործարար շրջանակների հետ կապերի ակունքներում։ Հենց նրանից էլ Աննա Վարդանյանին է փոխանցվել կապը Ճապոնիայի հետ։
«Ուսումնառությունից հետո վերադարձա Հայաստան, ավարտեցի ասպիրանտուրան, պաշտպանեցի ատենախոսությունն ու ստացա տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան։ Ուսումնառությունից հետո սկսեցի դասավանդել տնտեսագիտական համալսարանում։ Երբ Հայաստանում բացվեց Ճապոնիայի դեսպանությունը, ինձ մոտ անթաքույց սեր և ցանկություն առաջացավ՝ անպայման հետազոտելու հայ-ճապոնական առնչությունները։ Տարաբնույթ թեմաների ուսումնասիրությունը հանգեցնում էր գիտական բացահայտումների։ Հասկացա, որ այդտեղ կար բավականին մեծ բաց դաշտ, որովհետև որոշ թեմաների մասին մարդիկ ընդհանրապես պատկերացումներ չունեին։ Որոշեցի այդ բացը լրացնել՝ հրատարակելով տասնյակ գրքեր ու աշխատություններ, ինչպես նաև գիտական հոդվածներ։ Պարբերաբար դասախոսություններ եմ կարդում նաև Տոկիոյի համալսարանում»,-պատմեց մեր զրուցակիցը։
Մասնագետները նշում են, որ Վարդանյանի հոդվածաշարերն իսկապես պարունակում են գիտական նորույթներ, հետաքրքիր են իրենց բացահայտումներով, որովհետև հեղինակը շատ է խորացել հայ-ճապոնական գիտամշակութային և դիվանագիտական հարաբերությունների պատմության մեջ։ Նրա հետազոտությունների ընթացքն այսօր էլ գնում է այդ ուղղությամբ։
«Երբ հրատարակվեցին իմ առաջին հոդվածները, հնչեց քննադատություն այն առումով, որ տնտեսագիտության թեկնածուն գրում է պատմագիտական հոդվածներ, հետևաբար ընտրեցի երկրորդ մասնագիտություն՝ ավարտելով ԵՊՀ-ի միջազգային հարաբերությունների ու դիվանագիտության բաժինը։ Երկրորդ ատենախոսությունը, բնականաբար, վերաբերում էր հայ-ճապոնական առնչություններին։ 2020 թվականին տնտեսագիտական համալսարանում, մերօրյա իրողություններից ելնելով, ստեղծեցի «Ճապոնագիտություն» առարկան, որն իր մեջ ներառում է «երկրագիտություն» և «հայ-ճապոնական հարաբերություններ» բաժինները»,- տեղեկացրեց ճապոնագետը։
Նրա համոզմամբ՝ հայերը ճապոնացիների հետ ունեն շատ ընդհանրություններ։ Մեր ժողովուրդներն ունեն հինավուրց պատմություն և ծանր իրավիճակներից դուրս գալու նմանություն։ «Ճապոնագիտություն» առարկայի հիմքում ճապոնացիների գոյապայքարի լավագույն դրվագներն են, թե ինչպես, օրինակ, նրանք կարողացան հաղթահարել Հիրոսիմայի ու Նագասակիի միջուկային աղետից հետո առաջացած խորը ճգնաժամը, ինչպես կարողացան համախմբվել։ Այդ օրինակները Վարդանյանը նույնականացնում է մերօրյա հայկական իրականության մեջ առկա իրողությունների հետ՝ դրանք լավագույնս պրոյեկտելով թե՛ Հայաստանի տնտեսության, թե՛ մենթալ մտածողության և թե՛ այլ ոլորտների վրա։
Անդրադառնալով «Արումենիա-Նիպոն» կազմակերպության կողմից իրականացվող միջոցառումներին՝ Վարդանյանը նշեց, որ այս տարի լրացավ կառույցի հիմնադրման հնգամյակը, ուստի որոշվեց արժևորել այդ հոբելյանը։ Կազմակերպությունը դեռևս 2015 թվականին ՀՀ Ազգային ժողովի այգում հիմնեց սակուրաների պուրակ, որը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ և Հիրոսիմայի ու Նագասակիի ռմբակոծությունների 70-րդ տարելիցին։
«Յուրաքանչյուր տարի, երբ ծաղկում են սակուրաները, մենք կազմակերպում ենք բացօթյա մշակութային միջոցառում։ ԱԺ-ի հետ համագործակցելով՝ հրավիրում ենք Հայաստան-Ճապոնիա բարեկամական խմբի անդամներին։ Ճապոնական կողմից ներկայանում են դեսպանն ու դիվանագիտական հաստատության ներկայացուցիչները։ Մասնակցում են նաև մշակութային գործիչներ, որոնք որևէ կերպ առնչություն են ունեցել հայ-ճապոնական կապերի հետ։ Միջոցառումը կոչվում է «Հանամի»՝ ծաղկի դիտում։ Ճապոնիայում սակուրայի ծաղկումը համարվում է ազգային տոն, ուստի մենք այն մեկտեղում ենք հայկական ավանդույթների հետ՝ վերջում կատարելով ծառզարդար։ Երեխաների ձեռքերով պատրաստված խաղաղության թղթե աղավնիներն ամրացվում են սակուրայի ծաղկած ծառերին, պահվում են երազանքներ, որպեսզի աշխարհում լինի խաղաղություն»,- մանրամասնեց Վարդանյանը։
Այս տարի նա Սիլվա Կապուտիկյանի թանգարանում հանդես եկավ դասախոսությամբ։ «Հայ-ճապոնական» անգլալեզու գրքում կար մի հրապարակում այն մասին, որն առնչվում էր մեծանուն բանաստեղծուհու՝ Ճապոնիա կատարած այցի մանրամասներին։ Այդ այցի լուսանկարներն առաջին անգամ տպագրվեցին միության կողմից հրատարակված գրքում, որը լուս տեսավ ՀՀ ԱԳՆ-ի աջակցությամբ և հովանավորությամբ։
Ընթացիկ տարում Ճապոնիայի Օսակա քաղաքում անցկացվեց միջազգային մեծ ցուցահանդես, որտեղ տաղավար ուներ նաև Հայաստանը։ Այդտեղ այցելուներին ներկայացվում էր «Արումենիա Նիպոն» միության կողմից հրատարակված «Հայ-ճապոնական էսքիզներ» գիրքը։ Մինչև տարեվերջ միությունը նախատեսում է միջոցառում կազմակերպել նաև Թումանյանի անվան տուն-թանգարանի հետ, որն առնչվելու է մեծանուն բանաստեղծին և Հեղինե Մելիք-Հայկազյանին։ Այդ առթիվ նույնպես կհրատարակվի գիրք։
Վարդանյանն առանձին գրքով անդրադարձել է հայազգի առաջին կին դիվանագետի՝ Դիանա Աբգարի գործունեությանը, ով, ի դեպ, պաշտոնավարել է Ճապոնիայում։ Հեղինակն անցած ամռանն առիթ ունեցավ Երևանում հանդիպելու Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի (AIWA) ներկայացուցիչներից մեկի հետ։ Վերջինս տեղեկացրեց, որ Սան Ֆրանցիսկոյում նոյեմբերի  8-ին կայանալու էր Դիանա Աբգարի թոռնուհու կտակի բացման արարողությունը։ Պարզվեց, որ նա իր ողջ ունեցվածքն ու դիվանագետ տատիկից մնացած որոշ իրեր կտակել էր վերոհիշյալ ասոցիացիային՝ խնդրելով հիմնել Դիանա Աբգարի անվան մշտական ֆոնդ, որը կհամալրվի ու կծառայի աշխարհի հայ կանանց՝ այս կամ այն բնագավառում առաջընթաց ապահովելու համար։
«Ես հայտնեցի, որ գրում եմ մեր անվանի դիվանագետին վերաբերող հոդված, որը շուտով լույս կտեսնի։ Ինձ խնդրեցին ծավալը մեծացնել՝ հոդվածը վերածելով գրքի։ Դա փաստորեն դարձավ մեր միության կողմից տվյալ առիթը խորհրդանշող նվեր։ Գրքի շնորհանդեսը օրեր առաջ կայացավ Սան Ֆրանցիսկոյում։ Իմ բոլոր աշխատությունները գիտահեն են, գեղարվեստական գրականության ժանրին չեն պատկանում։ Դիանա Աբգարին վերաբերող հետազոտությունը տևել է հինգ տարի։ Այստեղ կան նոր փաստեր։ Օրինակ՝ մեր դիվանագետն ու իր հայրենակիցները ժամանակին դիմել են Հաագայի դատարան, որպեսզի Արևմտյան Հայաստանում հայերին թույլատրեն ինքնապաշտպանության նպատակով ունենալ զենք կրելու իրավունք։ Այդ փաստաթուղթն ինձ ուղարկել են Ավստրալիայից, որն առաջին անգամ տպագրվել է հենց այդ գրքում»,-պարզաբանեց ճապոնագետը։
Մյուս նորույթն այն է, որ թեև տարածված թյուր կարծիքի համաձայն՝ Ճապոնիայի կառավարությունը չի ընդունել կամ չի հասցրել ընդունել Հայաստանի առաջին հանրապետության լինելիությունը, սակայն իրականում, ինչպես հիմնավորված է գրքում, Ճապոնիան մեր անկախությունը ճանաչել է առաջինների թվում։ Այդ առթիվ կա Առաջին հանրապետության ԱԳ նախարար Համո Օհանջանյանի նամակը՝ ուղղված Դիանա Աբգարին, որտեղ նա ևս նշում է, որ Ճապոնիան այն երկրների շարքին է դասվում, որոնք ի սկզբանե ճանաչել են Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու անկախությունը։
«Իմ գիրքը նվիրված է ճապոնացի հայագետ Հիդեհարու Նակաջիմայի հիշատակին, ով ամուսնացել է հայ կնոջ հետ, և նրա շնորհիվ մենք գիտենք Դիանա Աբգարի շիրիմի գտնվելու վայրը։ Պատահական չէ, որ ճապոնական Յոկոհամա քաղաքն այդ առումով դարձել է յուրատեսակ ուխտատեղի։ Ի դեպ, այդ գերեզմանատանը հանգչում են միայն քրիստոնյաներ։ Նրանցից Հովհաննես Սագոյանն այն հացթուխն է, որը ստեղծել է հայտնի հացատեսակը՝ «Մելոնպանը», ասել է թե՝ սեխահացը, որը մինչև հիմա թխվում է Ճապոնիայում և վաճառվում բոլոր հանրախանութներում։ Նման օրինակաները գրքում շատ են»,- ասաց Վարդանյանը։
Խոսելով մոտ ապագայի ծրագրերի մասին՝ նա նշեց, որ հաջորդ տարվանից «ճապոնագիտություն» առարկան դասավանդելու է նաև ԵՊՀ-ում, առավել ևս, որ ուսանողների շրջանում կա մեծ հետաքրքրություն Հեռավոր Արևելքի նկատմամբ։ Նա պլանավորում է հրատարակել «Հայ-ճապոնական էսքիզների» երկրորդ մասը։ Առաջինը նվիրված է 20-րդ դարի մեծանուն հայերին՝ Արամ Խաչատրյանին, Սիլվա Կապուտիկյանին, Նաիրի Զարյանին, Պավել Լիսիցյանին և այլոց, որոնք կապ են ունեցել Ճապոնիայի հետ։
Գրքի երկրորդ մասը նույնպես լի է հետաքրքիր բացահայտումներով և վերաբերում է արդեն մեր ժամանակակիցներին։ Օրինակ՝ ուշագրավ պատմություններ կան Շառլ Ազնավուրի այցերի առնչությամբ, « System of a down» խմբի ճապոնական շրջագայության մասին, որտեղ խոսել են Հայոց ցեղասպանության մասին։ Գրքի երկրորդ մասը նախատեսվում է հրատարակել գալիք տարվա վերջին։ Աննա Վարդանյանը տնտեսագիտական համալսարանի խորհրդի քննությանն է ներկայացրել նաև «Հայ-ճապոնական առնչություններ» դասախոսությունների ժողովածուն, որն իր մեջ պարունակում է համապարփակ նյութ հայ-ճապոնական հարաբերությունների պատմության և դիվանագիտական փոխայցելությունների տարեգրության վերաբերյալ։ Այդ աշխատությունը ուսանողների համար կարող է լինել ուսուցողական հրաշալի ձեռնարկ՝ համալրելով մասնագիտական բարձրարժեք գրականության ցանկը։

История армяно-японских отношений предоставляет исследователям бесконечные темы, по-новому раскрывая связи двух дружественных стран
Богатая история армяно-японских отношений насчитывает множество примечательных эпизодов, совокупность которых символизирует близость судеб двух дружественных народов и и сегодня служит благодатной почвой для интересных исследований.
Такое мнение высказала в интервью Арменпресс основатель и руководитель Армяно-японского научно-культурного союза Arumenia-Nipon Анна Варданян,, рассказывая об истории армяно-японских отношений и деятельности созданного ею союза.
Армяно-японский научно-культурный союз «Arumenia-Nipon» действует с 2020 года. Наша собеседница изначально организовывала различные мероприятия в области японоведения, выступала с различными инициативами, но в конечном итоге пришла к тому, что всё вышло за рамки ее личных интересов и возникла необходимость объединиться с друзьями, совместными усилиями создать ассоциацию, которая позволила бы ей расширить свою деятельность, связанную с армяно-японскими отношениями.
Варданян изучала японский язык и может общаться на этом языке, хотя по специальности он не лингвист, а географ. Впервые она посетила Японию в 1999 году в рамках программы обмена между Армянским государственным экономическим университетом и Университетом Аомори. Ее обучение в Японии по магистерской программе длилось два года, тем более что в Армении такой программы ещё не было.
Вообще, первые контакты Варданян с Японией начались ещё в 1988 году. Ее отец, академик Арам Варданян, до этого имел связи в научной сфере, а впоследствии стал президентом-основателем Союза промышленников и предпринимателей Армении, поэтому он выступил связующим звеном между Арменией и Японией, когда японцы решили организовать через него переброску гуманитарной помощи в пострадавший от землетрясения район. Около десяти лет Арам Варданян стоял у истоков связей с японцами в деловых кругах. Именно от него Анна Варданян унаследовала связи с Японией.
«После учёбы я вернулась Армению, окончила аспирантуру, защитила диссертацию и получила степень кандидата экономических наук. После учёбы начала преподавать в Экономическом университете. Когда в Армении открылось посольство Японии, у меня возникла нескрываемая любовь и желание непременно исследовать армяно-японские отношения. Изучение различных тем привело к научным открытиям. Я поняла, что здесь довольно большое поле для исследований, поскольку о некоторых темах люди вообще не имели представления. Я решила восполнить этот пробел, опубликовав десятки книг и трудов, а также научных статей. Я также регулярно читаю лекции в Токийском университете», — рассказала наша собеседница.
Эксперты отмечают, что цикл статей Варданян действительно содержит научные новации и интересен своими открытиями, поскольку автор основательно углубилась в историю армяно-японских научных, культурных и дипломатических отношений. Этот исследовательский путь продолжается и сегодня.
«Когда были опубликованы мои первые статьи, меня критиковали за то, что кандидат экономических наук пишет исторические статьи, поэтому я выбрала вторую специальность, окончив факультет международных отношений и дипломатии Ереванского государственного университета. Вторая диссертация, естественно, касалась армяно-японских отношений. В 2020 году в Экономическом университете, исходя из современных реалий, я создала предмет «Японоведение», который включает разделы «География» и «Армяно-японские отношения», — сообщила эксперт по Японии.
По ее словам, у армян много общего с японцами. Наши народы имеют древнюю историю и схожесть в преодолении сложных ситуаций. Предмет «Японоведение» основан на лучших эпизодах борьбы японцев за выживание, например, на том, как они смогли преодолеть глубокий кризис, возникший после ядерной катастрофы в Хиросиме и Нагасаки, как они смогли объединиться. Варданян отождествляет эти примеры с реалиями сегодняшней армянской действительности, наилучшим образом проецируя их на экономику, ментальное мышление и другие сферы жизни Армении.
Кстати, говоря о мероприятиях, организованных организацией «Arumenia-Nippon», Варданян отметил, что в этом году организация отмечает пятилетие со дня своего основания, поэтому было решено отметить этот юбилей. В 2015 году организация основала рощу сакур в парке Национального Собрания Республики Армения, посвящённый 100-летию Геноцида армян и 70-летию бомбардировок Хиросимы и Нагасаки.
«Каждый год, когда цветёт сакура, мы организуем культурное мероприятие под открытым небом. Совместно с Национальным Собранием мы приглашаем членов Группы дружбы Армения-Япония. Японскую сторону представляют посол и представители дипломатического ведомства. Также участвуют деятели культуры, имеющие какое-либо отношение к армяно-японским связям. Мероприятие называется «Ханами» – любование цветами. В Японии цветение сакуры считается национальным праздником, поэтому мы совмещаем его с армянскими традициями, в конце украшая деревья. На цветущие сакуры прикрепляют бумажных голубей мира, сделанных руками детей, и хранят мечты, чтобы во всём мире был мир», – рассказала Варданян.
В этом году она прочитала лекцию в музее Сильвы Капутикян. Об этом была статья в англоязычной книге «Armenian-Japanese», в которой подробно описывался визит великой поэтессы в Японию. Фотографии этого визита были впервые опубликованы в книге, изданной союзом при поддержке и спонсорской поддержке Министерства иностранных дел РА.
В этом году в Осаке (Япония) прошла крупная международная выставка, где у Армении также был павильон. Посетителям была представлена книга «Армяно-японские зарисовки», изданная Союзом Arumenia Nippon. До конца года Союз планирует организовать совместное мероприятие с Домом-музеем Туманяна, посвященное великому поэту и Эгине Мелик-Айказян. По этому случаю также будет издана книга.
В отдельной книге Варданян коснулась деятельности первой женщины-дипломата армянского происхождения Дианы Абгар, которая, кстати, служила в Японии. Летом прошлого года автор имела возможность встретиться с одним из представителей Международной ассоциации армянских женщин (AIWA) в Ереване, который сообщил, что 8 ноября в Сан-Франциско состоится церемония открытия завещания внучки Дианы Абгар. Выяснилось, что она завещала всё своё имущество и часть вещей, оставленных её бабушкой-дипломатом, вышеупомянутой ассоциации с просьбой учредить постоянный фонд имени Дианы Абгар, который будет пополняться и служить армянским женщинам по всему миру для обеспечения прогресса в той или иной области. «Я объявила, что пишу статью о нашем знаменитом дипломате, которая скоро будет опубликована. Меня попросили увеличить объём, превратив статью в книгу. Она фактически стала подарком от нашей ассоциации, символизирующим это событие. Презентация книги состоялась несколько дней назад в Сан-Франциско. Все мои работы носят научный характер, а не относятся к жанру художественной литературы. Исследование, посвящённое Диане Абгар, длилось пять лет. Здесь есть новые факты. Например, наша дипломат и ее соотечественники однажды обратились в Гаагский суд с просьбой разрешить армянам Западной Армении носить оружие для самообороны. Этот документ был прислан мне из Австралии и впервые опубликован в этой книге», — пояснила японовед.
Ещё одно новшество заключается в том, что, хотя, согласно распространённому заблуждению, японское правительство не признавало или не успело признать существование Первой Республики Армения, на самом деле, как обосновывается в книге, Япония была одной из первых, кто признал нашу независимость. По этому поводу имеется письмо министра иностранных дел Первой Республики Амо Оганджаняна, адресованное Диане Абгар, в котором он также отмечает, что Япония входит в число стран, изначально признавших суверенитет и независимость Армении.
«Моя книга посвящена памяти японского арменоведа Хидехару Накадзимы, женившегося на армянке, благодаря ему мы знаем место захоронения Дианы Абгар. Неслучайно японский город Иокогама стал уникальным местом паломничества в этом отношении. Кстати, на этом кладбище похоронены только христиане. Среди них Ованнес Сагоян – пекарь, создавший знаменитый хлеб «Мелонпан», то есть дынный хлеб, который до сих пор выпекают в Японии и продают во всех универмагах. В книге много таких примеров», – сказала Варданян.
Рассказывая о своих планах на ближайшее будущее, она отметила, что со следующего года будет преподавать предмет «Японоведение» также в ЕГУ, тем более что среди студентов большой интерес к Дальнему Востоку. Она планирует опубликовать вторую часть «Армяно-японских очерков». Первая часть посвящена великим армянам XX века: Араму Хачатуряну, Сильве Капутикян, Наири Заряну, Павлу Лисицяну и другим, имевшим связи с Японией.
Вторая часть книги также полна интересных открытий и касается уже наших современников. Например, здесь есть замечательные рассказы о визитах Шарля Азнавура, о японских гастролях группы System of a Down, где они говорили о Геноциде армян. Вторая часть книги планируется к изданию в конце следующего года. Анна Варданян также представила на рассмотрение Совета Экономического университета сборник лекций «Армяно-японские отношения», содержащий обширный материал по истории армяно-японских отношений и хронику дипломатических визитов. Эта работа может стать прекрасным учебным пособием для студентов, дополнив список ценнейшей профессиональной литературы.