Համայնքային խոշորացումից հետո Կապանի հարևան բնակավայրերում կյանքը զգալիորեն աշխուժացել է, իրականացվում են կարևոր ծրագրեր․ Գոռ Թադևոսյան
Համայնքային խոշորացումից հետո Կապանի հարևան բնակավայրերում կյանքը զգալիորեն աշխուժացել է։ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ Սյունիքի մարզ այցելած լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում այդ մասին նշեց Կապան խոշորացված համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Գոռ Թադևոսյանը։
Նա ընդգծեց՝ համայնքների խոշորացումից միանշանակ շահում են գյուղական փոքր բնակավայրերը, որովհետև նախկինում, երբ դրանք համարվում էին առանձին վարչական միավորներ՝ չունեին այնքան բյուջե, որպեսզի լուծեին ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված մեծ խնդիրներ, իսկ այսօր իրավիճակը շահեկանորեն փոխվել է։
«Սյունիքի մարզն ու մասնավորապես Կապան քաղաքն այսօր արդեն դարձել են զբոսաշրջային հիմնական ուղղություններից մեկը, մենք զգում ու տեսնում ենք այդ շարժը։ Զբոսաշրջիկների մեծ հոսք է նկատվում հատկապես վերջին երեք-չորս տարիներին։ Ուրախալի է, որ ոչ միայն մեր հայրենակիցները, այլև օտարերկրացիները ժամանում են Կապան։ Խուստուփ լեռը դարձել է մեր քաղաքի այցեքարտերից մեկը։ Մեր քաղաքականության նպատակն է ավելի ճանաչելի դարձնել Սյունիքի գեղատեսիլ, պատմամշակութային վայրերը բոլոր այցելուների համար։ Վերջին շրջանում մեծ զարգացում է ապրում հյուրանոցային բիզնեսը, ինչը մենք խրախուսում ենք»,- ասաց Թադևոսյանը։
Անդրադառնալով ԿԽՄԿ-ի հետ համագործակցությանը՝ մեր զրուցակիցը նշեց, որ նախորդ 5–6 տարիներին Կապան խոշորացված համայնքը նշված կազմակերպության հետ իրականացրել է մի շարք ծրագրեր, որոնք հիմնականում վերաբերում են բնակչության սոցիալ-տնտեսական խնդիրներին, գյուղատնտեսության զարգացմանը, բնակարանային պայմանների բարելավմանը։
Ըստ Թադևոսյանի՝ համայնքներում իրականացվող գյուղատնտեսական և առողջապահական ծրագրերը շատ կարևոր են նաև այն առումով, որ իրականացվել են հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում Կապան համայնքի հատկապես սահմանամերձ գյուղական բնակավայրերում, ինչը միանգամայն տեղին էր։ Շուրջ 15 սահմանամերձ գյուղական բնակավայրերի և Կապան քաղաքի որոշ թաղամասերի բնակիչներն ընդգրկվել են այդ ծրագրերում, դարձել շահառուներ։
Սոցիալ-տնտեսական կենսապահովման ծրագրերի շրջանակում, օրինակ, աջակցություն է ցուցաբերվել սահմանամերձ բնակավայրերում ձմռանը նախապատրաստվելու և առկա խնդիրները լուծելու համար։ Այդ նպատակով տրամադրված դրամական միջոցներն, անշուշտ, օգնել են մարդկանց, որպեսզի նրանք հատկապես հետպատերազմյան շրջանում կարողանան դժվարությունները հաղթահարել։
«Կարևորում ենք նաև բնակարանային պայմանների բարելավման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերը, որոնցից օգտվել են, օրինակ, Ճակատեն և Դավիթ Բեկ գյուղերի բնակիչները։ Գյուղատնտեսության ոլորտում նույնպես իրականացվել են կարևոր ծրագրեր, որոնք ավելի շատ հեռանկարային են ու երկարաժամկետ։ Խոսքը առաջին հերթին հողերի մելիորացիայի մասին է, որի արդյունքում դեգրադացված հողերը դարձել են մշակովի և այժմ կարող են տրամադրվել հողագործներին։ Գյուղական բնակավայրերի բնակիչներին հատկացվել են էլիտար սերմացուներ, որոնք ապահովել են բարձր արտադրողականություն և լավ բերքատվություն։ Անչափ գնահատելի էր հատկապես գյուղատնտեսական տեխնիկայի, մասնավորապես տրակտորների և կցորդիչ սարքավորումների տրամադրումը, ինչը հնարավորություն կտա աջակցել բոլոր գյուղերի տնտեսություններին՝ ապահովելով երկարաժամկետ արդյունքներ»,- ասաց Թադևոսյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ Եղվարդ գյուղում ԿԽՄԿ-ն տեղի բնակչությանն աջակցել է խմելու ջրագծի սարքավորումներով և դիտահորերի տեղադրումով։ Մի շարք վայրերում կազմակերպվել են գյուղատնտեսական զարգացմանն ուղղված դասընթացներ՝ հնարավորություն տալով գյուղացիներին ապագայում զբաղվել արդյունավետ գյուղատնտեսությամբ։ Վերջին 5-6 տարիներին իրականացված մեծածավալ աշխատանքներն, ըստ Թադևոսյանի, կարևոր են հատկապես գյուղապահպանության տեսանկյունից, որպեսզի բնակիչները չլքեին սահմանամերձ բնակավայրերը։
«Կապան խոշորացված համայնքի վարած քաղաքականության և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գործընկերների հետ համագործակցության արդյունքում հնարավոր է դարձել այնպիսի պայմանների ապահովումը, որպեսզի սահմանամերձ գյուղերը չդատարկվեն։ Պատերազմից հետո կար մտավախություն, որ մարդիկ կլքեին իրեն բնօրրանները, սակայն նման բան, բարեբախտաբար, տեղի չունեցավ։ Կա մարդկանց բնականոն տեղաշարժ, սակայն մեծածավալ արտագաղթ չի գրանցվել։ Պատերազմից հետո, առհասարակ, շատ բան է փոխվել։ Կապան համայնքի Ներքին Հանդում և Դավիթ Բեկում կան ադրբեջանական զինուժի կողմից օկուպացված տարածքներ։ Հույս ունենք, որ սահմանազատման և սահմանագծման արդյունքում դրանք կվերադարձվեն հայկական կողմին»,- նշեց նա։
Նա մեծ ուշադրություն հատկացրեց գյուղական համայնքների ենթակառուցվածքային զարգացմանը։ Ըստ այդմ՝ վերջին տարիներին մեծ աշխատանքներ են կատարվել խմելու և ոռոգման ջրագծերի կառուցման, ճանապարհների ասֆալտապատման ուղղությամբ։ Կապան համյանքի և հարակից բնակավայրերի միջև գործում է անվճար տրանսպորտային հաղորդակցություն։ Դա նույնպես նպատակ ունի ակտիվ պահել գյուղերի և Կապանի միջև ամուր կապը։
Օդանավակայանի վերաբացումից հետո մարզկենտրոնի նկատմամբ հետաքրքրությունը զգալիորեն մեծացել է և այժմ կարելի է մայրաքաղաքից Կապան հասնել 40-45 րոպեում։ Օդանավակայանի դրական ազդեցությունը փաստում է այն հանգամանքը, որ չվերթներն ու օդանավից օգտվողների թվաքանակն ավելացել են։ Կապանի համայնքային իշխանությունը կարևոր է համարում նաև միջազգային թռիչքների իրականացումը տեղի օդանավակայանում, առավել ևս, որ նման պոտենցիալ կա։ Իհարկե, հնարավոր է, կազմակերպել չվերթներ իրանական քաղաքներից դեպի Կապան, այնուհետև՝ դեպի Երևան, Վրաստան։ Թադևոսյանը կարծում է, որ այդ հարցն ապագայում կլուծվի։
Համայնքների խոշորացումից միանշանակ շահում են գյուղական փոքր բնակավայրերը, որովհետև նախկինում, երբ նրանք համարվում էին առանձին վարչական միավորներ, չունեին այնքան բյուջե, որպեսզի լուծեին ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված մեծ խնդիրներ։ Օրինակ՝ Եղվարդ գյուղում տարիներ շարունակ կար խմելու ջրի խնդիր, սակայն համայնքների խոշորացման արդյունքում հնարավոր է դարձել համայնքային միջոցներով այդ հարցը լուծել։ Այժմ արդեն հնարավոր է փոքր գյուղական համայնքների խնդիրները կարգավորել, ինչը նախկինում թվում էր անիրագործելի։
Թեև համայնքների խոշորացման պարագայում կառավարման խնդիրներն ավելանում են, բայցևայնպես ճիշտ ու արդյունավետ կառավարման արդյունքում հնարավոր է լինում նշված բնակավայրերին աջակցել ցանկացած հարցում։ Մի քանի բնակավայրերում կառուցվել են նոր տիպի վարչական շենքեր, որոնք ներառում են և՛ վարչական աշխատողների գրասենյակներ, և՛ ակումբ-գրադարաններ, և՛ բուժկԵտ։ Դա հնարավոր է միայն խոշորացված համայնքի բյուջետային միջոցների շնորհիվ։
Տնտեսական ակտիվությունը շարունակվում է, ներդրումներ կան հատկապես տեղացի ներդրողների կողմից։ Ավելի շատ ակտիվություն է նկատվում շինարարության և զբոսաշրջության ոլորտներում։ Բացվել են նոր շինկազմակերպություններ, կառուցվել են նոր հյուրանոցներ և հյուրատներ։ Մարդիկ շարունակում են համայնքապետարան դիմել նման նախագծերով։ Այս ամենին գումարվում է նաև հանքարդյունաբերության զարգացումը։ Սյունիքն այդ առումով հայտնի է բոլորին։ Կապան քաղաքում կառուցվել է 3 նոր բազմաբնակարան շենք։ Այդտեղ նույնպես կա մեծ պահանջարկ, և համայնքը պատրաստ է աջակցել կառուցապատողներին։
«Սերտորեն համագործակցում ենք նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության հյուպատոսության հետ, ինչի արդյունքում մի շարք ծրագրեր արդեն իրականացվել են, այդ թվում՝ իրանական արտադրության ապրանքների էքսպո-ցուցահանդեսներ։ Կապան համայնքի գործարարներն այցելել են Իրան՝ ծանոթանալու հարևան երկրի արտադրական ու տնտեսական հնարավորություններին։ Հյուպատոսության բացումից հետո հարաբերությունների ակտիվացումը նկատելի է առնվազն մեր խոշորացված համայնքի մակարդակով»,- եզրափակեց Կապան խոշորացված համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալը։

Community consolidation has significantly boosted activity in the towns and villages neighboring Kapan in Armenia's southern Syunik province.
First Deputy Mayor of Kapan Municipality Gor Tadevosyan made the remarks at a press briefing for journalists visiting Syunik accompanied by the International Committee of the Red Cross (ICRC).
He noted that small rural settlements have undoubtedly benefited from the municipal merger, as previously, when they were considered separate administrative units, they did not have sufficient budgets to address major infrastructure development issues, whereas today the situation has changed favorably.
“Syunik Province, and Kapan city in particular, have already become one of the main tourist destinations today. We feel and see this movement. A large flow of tourists has been observed especially over the past three to four years. It is encouraging that not only our compatriots but also foreigners are arriving in Kapan. Mount Khustup has become one of the symbols of our city. Our policy aims to make the picturesque and historical-cultural sites of Syunik more recognizable to all visitors. The hotel business has been developing significantly recently, which we encourage,” Tadevosyan said.
Referring to cooperation with the ICRC, Tadevosyan noted that over the past 5–6 years, the enlarged Kapan community has implemented a number of programs with the organization, mainly related to the population’s socio-economic issues, agricultural development and improvement of housing conditions.
According to Tadevosyan, the agricultural and healthcare programs implemented in the communities are also very important because they were carried out in the post-war period, particularly in the border rural settlements of the Kapan community, which was entirely appropriate. Residents of around 15 border rural settlements and some neighborhoods of Kapan city were included in these programs and became beneficiaries.
Within the framework of socio-economic livelihood programs, for example, support was provided to border settlements to prepare for winter and address existing problems. The funds provided for this purpose undoubtedly helped people overcome difficulties, particularly in the post-war period.
“We also attach importance to programs aimed at improving housing conditions, which, for example, have benefited residents of Chakaten and Davit Bek villages. Important programs have also been implemented in agriculture, which are more promising and long-term. This primarily concerns land reclamation, as a result of which degraded lands have become arable and can now be provided to farmers. Elite seeds have been allocated to residents of rural settlements, ensuring high productivity and good yields. The provision of agricultural machinery, particularly tractors and attached equipment, was especially valuable, as it will make it possible to support farms in all villages and ensure long-term results,” Tadevosyan said.
In Yeghvard village, the ICRC supported the local population by providing drinking water pipeline equipment and installing wells. In a number of places, agricultural development training courses were organized, giving farmers the opportunity to engage in efficient agriculture in the future. According to Tadevosyan, the large-scale work carried out over the past 5–6 years is particularly important from the perspective of preserving rural communities, so that residents would not leave the border settlements.
“As a result of the policy pursued by the enlarged Kapan community and cooperation with our partners at the International Committee of the Red Cross, it has become possible to ensure such conditions that border villages do not become depopulated. After the war, there was concern that people would leave their native homes, but fortunately, this did not happen. There is normal movement of people, but no large-scale emigration has been recorded. In general, much has changed since the war. There are territories in Nerkin Hand and Davit Bek in the Kapan municipality occupied by the Azerbaijani armed forces. We hope that as a result of delimitation and demarcation, they will be returned to the Armenian side,” he said.
He paid great attention to the infrastructure development of rural communities. Accordingly, in recent years, extensive work has been carried out on the construction of drinking and irrigation water pipelines and the asphalting of roads. Free transport services operate between Kapan community and the neighboring settlements. This also aims to maintain strong ties between the villages and Kapan.
Following the reopening of the airport, interest in the regional center has increased significantly, and it is now possible to reach Kapan from the capital in 40–45 minutes. The positive impact of the airport is evidenced by the fact that the number of flights and passengers has increased. The Kapan community authorities also consider the operation of international flights at the local airport important, especially since there is such potential. Of course, it is possible to organize flights from Iranian cities to Kapan and then to Yerevan and Georgia. Tadevosyan believes that this issue will be resolved in the future.
There has recently been much discussion about the possibility of the local airport, known as Syunik Airport, gaining international status and becoming Armenia’s third international airport, after Yerevan’s Zvartnots and Gyumri’s Shirak.
Small rural settlements have undoubtedly benefited from community consolidation because previously, when they were considered separate administrative units, they did not have sufficient budgets to address major infrastructure development issues. For example, Yeghvard village had a drinking water problem for years, but as a result of community consolidation, it became possible to resolve the issue through community funds. It is now possible to address the problems of small rural communities, which previously seemed impossible.
Although governance challenges increase with community consolidation, proper and effective management nevertheless makes it possible to support the aforementioned settlements in any matter. New-type administrative buildings have been constructed in several settlements, including offices for administrative employees, club-libraries and medical posts. This is possible only through the budgetary resources of the enlarged community.
Economic activity continues, with investments coming particularly from local investors. More activity is being observed in the construction and tourism sectors. New construction companies have opened, and new hotels and guesthouses have been built. People continue to apply to the municipality with such projects. The development of the mining industry is also added to this. Syunik is known to everyone in this regard. Three new apartment buildings have been constructed in Kapan. There is also high demand there, and the community is ready to support developers.
“We also closely cooperate with the Consulate of the Islamic Republic of Iran, as a result of which a number of programs have already been implemented, including expo-exhibitions of Iranian-made products. Businesses from the Kapan community have visited Iran to learn about the production and economic opportunities of the neighboring country. The activation of relations following the opening of the consulate is noticeable, at least at the level of our enlarged community,” the deputy mayor said.