Ռուբեն Վարդանյանի կինը դիմել է ԿԽՄԿ նախագահին՝ խնդրելով պարզաբանել, թե ինչ իրավական կարգավիճակ ունեն Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիները
Ադրբեջանում կեղծ մեղադրանքներով դատապարտված Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի կինը՝ Վերոնիկա Զոնաբենդը, նամակ է հղել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերին՝ Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների իրավական կարգավիճակի մասին պարզաբանում ստանալու խնդրանքով։
Վարդանյանի կինը ԿԽՄԿ նախագահին խնդրել է, մասնավորապես պարզաբանել կոնկրետ իրավական կարգավիճակը, որի հիման վրա ԿԽՄԿ պատվիրակները վերջին անգամ այցելել են ապօրինի պահվող հայ գերիներին․ Զոնաբենդը հարց է հնչեցրել՝ նրանք ռազմագերինե՞ր են, անվտանգության նկատառումներով կալանավորվածնե՞ր, ինտերնացվածնե՞ր, թե՞ ունեցել են որևէ այլ կարգավիճակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակում։
«Ռուբեն Վարդանյան» հիմնադրամը հանրայնացրել է Վերոնիկա Զոնաբենդի նամակը։ «Արմենպրես»-ն այն ամբողջությամբ ներկայացնում է ստորև․
«Հարգելի՛ նախագահ,
Ձեզ եմ գրում իմ ամուսնու՝ Հայաստանի քաղաքացի, բարերար և Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի անունից, ում Ադրբեջանի իշխանություններն ապօրինի կալանավորել են 2023-ի սեպտեմբերի 27-ին՝ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան անցնելու ժամանակ։
Ցանկանում եմ իմ անկեղծ գնահատանքը հայտնել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի գործունեության առնչությամբ։ ԿԽՄԿ-ի դերը և մանդատն իսկապես բացառիկ ու աննախադեպ են։ Դաժանությունների, պատերազմների և անարդարության ժամանակներում ԿԽՄԿ-ն մնում է արժանապատվության, կարեկցանքի և մարդկայնության հազվագյուտ խորհրդանիշ՝ իրականացնելով խոցելի մարդկանց պաշտպանելու ազնիվ առաքելություն։ ԿԽՄԿ-ն միջազգային այն փոքրաթիվ կազմակերպություններից է, որի անդամները չեն կորցրել իրենց առաքելության զգացումն ու շարունակում են սրտացավությամբ և հոգատարությամբ վերաբերվել իրենց աշխատանքին։ Մենք անկեղծորեն գնահատում ենք Կարմիր Խաչի ներկայացուցիչների այցերը Ռուբենին՝ ադրբեջանական կալանավայրում։ Մեր և, վստահ եմ, կալանավորված մյուս հայերի ընտանիքների համար ձեր այցելությունները շատ ավելի մեծ նշանակություն ունեն, քան պարզապես պաշտոնական ընթացակարգ լինելը։
Գրում եմ Ձեզ՝ ԿԽՄԿ-ի մարդասիրական մանդատի, գաղտնիության, անաչառության և չեզոքության՝ վաղուց ի վեր հաստատված սկզբունքների լիակատար գիտակցումով։ Միևնույն ժամանակ, ապօրինի կալանավորվածների ընտանիքների համար չափազանց կարևոր է իմանալ, թե Ադրբեջանում ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների այցելությունների պահին իրավական ինչ կարգավիճակ են ունեցել իրենց հարազատները։
Պարզաբանման անհրաժեշտությունն առավել հրատապ է դառնում Ադրբեջանում ակնհայտորեն թերի դատական վարույթների լույսի ներքո՝ հաշվի առնելով հիմնարար երաշխիքներից զուրկ դատավարությունները և փաստական ու իրավական հիմքերից զուրկ մեղադրանքները։ Ապօրինի կալանքի և անհիմն դատավարությունների պատճառով նրանց ընտանիքներին հասցված տառապանքն ավելի է խորանում, երբ ադրբեջանական իշխանություններն այդ մարդկանց հրապարակային ձևով ու պարբերաբար անվանում են «ահաբեկիչներ»՝ խեղաթյուրելով կալանավորվածների կարգավիճակը և տարածելով ապակողմնորոշող տեղեկություններ։
Նկատի ունենալով վերոգրյալը՝ ամենայն հարգանքով, խնդրում եմ պարզաբանել այն կոնկրետ իրավական կարգավիճակը, որի հիման վրա ԿԽՄԿ պատվիրակներն այցելել են Ռուբենին և մյուս հայ բանտարկյալներին։ Մասնավորապես, մենք փորձում ենք հասկանալ՝ արդյոք ԿԽՄԿ-ն նրանց դիտարկել է իբրև ազատությունից զրկված անձանց, որոնց ազատությունից զրկելը կապված է եղել զինված հակամարտության հետ, ըստ այդմ՝ նրանք դիտարկվել են որպես ռազմագերինե՞ր, անվտանգության նկատառումներով կալանավորվածնե՞ր, ինտերնացվածնե՞ր, թե՞ ունեցել են որևէ այլ կարգավիճակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակում։
Այս հարցի պարզաբանումը չափազանց կարևոր է։ Ընտանիքներին դա կտա խիստ անհրաժեշտ վստահեցում և պատկերացում այն մասին, թե ինչպես են կալանավորվածները դիտարկվում միջազգային մարդասիրական իրավունքի և ԿԽՄԿ մարդասիրական այցելությունների չափորոշիչների շրջանակում։
Թո՛ւյլ տվեք եզրափակել՝ արտահայտելով անկեղծ երախտագիտությունս այն սրտացավության և արժանապատվության համար, որն իր աշխատանքով ապահովում է Կարմիր Խաչը։ Սրանք անփոխարինելի հատկանիշներ են, որոնց պակասը զգացվում է ամբողջ աշխարհում։
Վերջում ցանկանում եմ դիմել ձեզ ոչ միայն պարզապես պաշտոնական նամակի ձևով, այլև խորապես անձնական բնույթի կոչով՝ որպես մի կազմակերպության, որի առաքելությունը միշտ եղել է մարդու կյանքը, արժանապատվությունն ու արդարությունը ձևականություններից ու քաղաքական նկատառումներից վեր դասելը։ Մեզ նման ընտանիքների համար, որոնք ապրում են հարազատի երկարատև ու ապօրինի կալանքի ցավը, ԿԽՄԿ-ի մարդասիրության նկատմամբ հավատը հույսի աղբյուր է։ Ես անկեղծորեն հավատում եմ, որ այդ ոգին կուղղորդի ձեզ՝ ուշադրություն դարձնել Ռուբեն Վարդանյանի և կալանավորված մյուս հայերի հետ կատարվողին»։

Супруга Рубена Варданяна обратилась к президенту МККК с просьбой разъяснить правовой статус незаконно удерживаемых в Баку армянских военнопленных
Супруга осужденного по сфабрикованным обвинениям в Азербайджане бывшего государственного министра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна Вероника Зонабенд направила письмо президенту Международного комитета Красного Креста Мирьяне Сполярич-Эггер с просьбой разъяснить правовой статус незаконно удерживаемых в Баку армянских военнопленных. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе фонда «Рубен Варданян».
Арменпресс представляет письмо Вероники Зонабенд полностью:
«Уважаемая госпожа Президент!
Обращаюсь к Вам от имени моего мужа, Рубена Варданяна, гражданина Армении, филантропа и бывшего Государственного министра Нагорно-Карабахской Республики, который был незаконно задержан азербайджанскими властями 27 сентября 2023 года при попытке выехать из Нагорного Карабаха в Армению.
Позвольте выразить искреннюю признательность за работу Международного Комитета Красного Креста. Роль и полномочия МККК поистине уникальны и не имеют себе равных. Во времена войн, жестокости и несправедливости МККК остаётся редким символом человеческого достоинства, сострадания и гуманности и неизменно следует своей благородной миссии – защищать наиболее уязвимых. Это одна из немногих международных организаций, сотрудники которой остаются верны своей миссии и продолжают выполнять свою работу с человечностью и заботой о ближних. Я и вся наша семья глубоко благодарны представителям МККК, которые навещали Рубена в месте его содержания под стражей в Азербайджане. Для нас и, я уверена, для семей всех задержанных армян эти посещения – нечто несравнимо большее, чем формальная процедура.
Я пишу это письмо, полностью понимая гуманитарные полномочия МККК, его давно устоявшиеся принципы конфиденциальности, беспристрастности и нейтралитета. Вместе с тем для семей людей, которых продолжают незаконно удерживать под стражей, принципиально важно получить беспристрастную и профессионально обоснованную оценку правового статуса задержанных в Азербайджане на момент их посещения представителями МККК.
Необходимость прояснить этот вопрос ещё более важна в свете вопиюще ненадлежащего судопроизводства в Азербайджане – судебных разбирательств, лишённых основополагающих процессуальных гарантий, и обвинений, которые представляются не имеющими фактических и правовых оснований. Незаконное содержание под стражей и проведение разбирательств без соблюдения фундаментальных стандартов правосудия причиняют семьям задержанных тяжкие страдания. Эти страдания усугубляются тем, что азербайджанские власти распространяют вводящую в заблуждение информацию и намеренно искажают статус задержанных, публично и неоднократно именуя их «террористами».
В связи с этим я прошу Вас разъяснить конкретный правовой статус Рубена и других армянских задержанных на момент их посещения представителями МККК. В частности, нам важно понять, рассматривал ли их МККК как лиц, лишённых свободы в связи с вооружённым конфликтом и, если да, считались ли они военнопленными, лицами, задержанными по соображениям безопасности, интернированными лицами или имели иной статус в соответствии с применимыми нормами международного гуманитарного права.
Подобное разъяснение имеет исключительное значение. Оно дало бы семьям столь необходимое понимание ситуации и внесло бы существенный вклад в объективное осмысление того, как положение задержанных оценивается в свете норм международного гуманитарного права и гуманитарных стандартов посещений МККК.
Позвольте завершить это письмо выражением искренней благодарности за человечность и достоинство, которые МККК привносит в свою работу, – качества, незаменимые в мире, где их так часто не хватает.
Я обращаюсь с глубоко личной просьбой не только к Вам как к официальному лицу, но и к организации, чья миссия всегда состояла в том, чтобы ставить защиту человеческой жизни, достоинства и справедливости выше формальностей и политических соображений. Для таких семей, как наша, переживающих муку долгого и незаконного заключения близких, вера в дух гуманизма МККК стала источником надежды. Я искренне надеюсь, что этот дух обратит Ваше внимание на положение Рубена и других армянских задержанных».