ԱՄՆ-ն առաջարկել է Ուկրաինային պատերազմը դադարեցնելու դիմաց հրաժարվել տարածքի մի մասից և նվազեցնել զորքերի թվաքանակը․ Reuters
Միացյալ Նահանգները հասկացրել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիին, որ պաշտոնական Կիևը պետք է ընդունի ԱՄՆ կողմից մշակված շրջանակային փաստաթուղթը Ռուսաստանի հետ պատերազմը դադարեցնելու վերաբերյալ։ Այդ փաստաթղթով նախատեսվում է, որ Ուկրաինան պետք է հրաժարվի իր տարածքի և զենքերի մի մասից։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Reuters-ին հայտնել են թեմային ծանոթ երկու անձինք, ովքեր խնդրի զգայունությամբ պայմանավորված ցանկացել են անանուն մնալ։
Reuters-ի աղբյուրները մասնավորապես նշել են, որ առաջարկում ներառված է Ուկրաինայի զինված ուժերի թվաքանակի կրճատման հարցը։ Նրանք ընդգծել են, որ Վաշինգտոնը ցանկանում է, որ ուկրաինական կողմն ընդունի իրենց առաջարկի հիմնական կետերը։
Սպիտակ տունը հրաժարվել է որևէ մեկնաբանություն տալ այս թեմայով։ Իսկ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն X-ի իր էջում գրել է, որ Վաշինգտոնը «շարունակելու է զարգացնել պատերազմն ավարտելու պոտենցիալ գաղափարների ցանկը»։
«Բարդ և մահացու պատերազմի, ինչպիսին Ուկրաինայում է, դադարեցումը պահանջում է լուրջ և իրատեսական գաղափարների լայնածավալ փոխանակում։ Կայուն խաղաղության հասնելը կպահանջի, որ երկու կողմերն էլ համաձայնվեն դժվար, բայց անհրաժեշտ զիջումների», - գրել է Ռուբիոն։
Ավելի վաղ ուկրաինացի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը Reuters-ին հայտնել էր, որ Կիևը «ազդանշաններ» է ստացել պատերազմը դադարեցնելու ԱՄՆ-ի առաջարկների մի շարքի վերաբերյալ, որոնք Վաշինգտոնը քննարկել է Ռուսաստանի հետ: Աղբյուրը նշել է, որ Ուկրաինան որևէ դեր չի խաղացել առաջարկների նախապատրաստման գործում։
Զելենսկին, որը նոյեմբերի 19-ին բանակցություններ էր վարում Թուրքիայում նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, նոյեմբերի 20-ին Կիևում պետք է հանդիպի ԱՄՆ զինված ուժերի ներկայացուցիչների հետ։

США предложили Украине отказаться от части своей территории и сократить численность войск в обмен на прекращение войны - Reuters
США дали понять президенту Украины Владимиру Зеленскому, что официальный Киев должен принять разработанный США рамочный документ о прекращении войны с Россией. В документе предусматривается, что Украина должна отказаться от части своей территории и вооружений. Как передает Арменпресс, об этом Reuters сообщили два источника, знакомых с ситуацией, но в связи с деликатностью вопроса пожелавшие остаться неназванными.
Источники Reuters, в частности, отметили, что предложение включает в себя вопрос сокращения численности украинских вооруженных сил. Они подчеркнули, что Вашингтон хочет, чтобы украинская сторона приняла основные положения их предложения.
Белый дом отказался комментировать эту тему. А госсекретарь США Марко Рубио написал на своей странице в «X», что Вашингтон «продолжит разрабатывать список потенциальных идей для прекращения войны». «Прекращение такой сложной и смертоносной войны, как украинская, требует широкого обмена серьёзными и реалистичными идеями. Достижение прочного мира потребует от обеих сторон пойти на трудные, но необходимые уступки», — написал Рубио.
Ранее высокопоставленный украинский чиновник сообщил агентству Reuters, что Киев получил «сигналы» о пакете предложений США по прекращению войны, которые Вашингтон обсуждал с Россией. Источник заявил, что Украина не принимала никакого участия в подготовке этих предложений.
Зеленский, который 19 ноября провёл переговоры с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, должен встретиться с американскими военными в Киеве 20 ноября.