Նոյեմբերի 20-ից փետրվարի 1-ը Սևանա լճում խստիվ արգելվում է սիգի արդյունագործական որսը
Կառավարության 2025 թվականի հունիսի 26-ի որոշման համաձայն` 2025 թվականի նոյեմբերի 20-ից մինչև 2026 թվականի փետրվարի 1-ը Սևանա լճում խստիվ արգելվում է սիգի արդյունագործական որսը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին իրազեկող տեսանյութ և հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը։
«Այս որոշումը ռազմավարական քայլ է Սևանի կենսաբազմազանությունը երաշխավորելու համար։ Այն ուղղված է հիմնականում սիգի բնական վերարտադրությանն աջակցելուն՝ դրանով իսկ ապահովելով լճի ձկնային պաշարների կայուն և արդյունավետ վերականգնումը»,- ընդգծված է գերատեսչության պարզաբանման մեջ։
Որսի կանոնները խախտելու, ինչպես նաև ապօրինի որսի դեպքում նախատեսվում է օրենքով սահմանված խիստ վարչական ու քրեական պատասխանատվություն:
Նոյեմբերի 20-ից հետո Սևանա լճում հայտնաբերված նավակների և որսի միջոցների համար կկիրառվեն օրենքով սահմանված պատասխանատվության միջոցներ։

Промышленный вылов сига в озере Севан строго запрещен с 20 ноября по 1 февраля
Согласно решению правительства Армении от 26 июня 2025 года, промышленный вылов сига в озере Севан строго запрещен с 20 ноября 2025 года по 1 февраля 2026 года.
Как сообщает Арменпресс, Министерство окружающей среды Республики Армения опубликовало по этому поводу информационный видеоролик и сообщение.
«Данное решение является стратегическим шагом по сохранению биоразнообразия Севана. Оно направлено, главным образом, на поддержку естественного воспроизводства сига, что обеспечит устойчивое и эффективное восстановление рыбных запасов озера», — подчеркивается в разъяснении ведомства.
За нарушение правил вылова, а также за незаконный лов предусмотрена строгая административная и уголовная ответственность, установленная законом.
К судам и орудиям лова, обнаруженным в озере Севан после 20 ноября, будут применяться правовые санкции.