Մոսկվայում կայացել է ՌԴ-ի և Չինաստանի վարչապետների հանդիպումը
Չինաստանը պատրաստ է բազմակողմ համագործակցություն զարգացնել Ռուսաստանի հետ՝ երկու երկրների ղեկավարների հրահանգներին համապատասխան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Չինաստանի պետխորհրդի վարչապետ Լի Ցյանը ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ Մոսկվայում կայացած հանդիպման ժամանակ։
«Չինաստանը պատրաստ է աշխատել Ռուսաստանի հետ՝ հետևելով երկու պետությունների ղեկավարների ռազմավարական հրահանգներին, ամրապնդել փոխգործակցությունն ու համակարգումը, ինչպես նաև մշտապես խորացնել փոխշահավետ համագործակցությունը երկու երկրների ժողովուրդների համար ավելի մեծ օգուտներ ստեղծելու համար», - Չինաստանի վարչապետի խոսքն է մեջբերել երկրի արտգործնախարարության մամուլի ծառայությունը։
Լի Ցյանը նշել է, որ Չինաստանը պատրաստ է Ռուսաստանի հետ խորացնել համագործակցությունը ներդրումների, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներում, ողջունում է մեծ քանակությամբ բարձրորակ ռուսական գյուղատնտեսական մթերքի և սննդամթերքի մուտքը չինական շուկա։
Չինաստանի վարչապետը հույս է հայտնել, որ ռուսական կողմը «ավելի շատ հնարավորություններ կտրամադրի Ռուսաստանում ներդրումներ կատարող և գործող չինական ձեռնարկություններին»։
Ըստ Չինաստանի ԱԳՆ-ի՝ Միշուստինն իր կողմից հայտարարել է, որ «նոր դարաշրջանում ռուս-չինական համապարփակ ռազմավարական գործընկերության և փոխգործակցության ներկայիս հարաբերությունները գտնվում են աննախադեպ բարձր մակարդակի վրա»։
ՌԴ վարչապետը հայտարարել է, որ Մոսկվան պատրաստ է բարենպաստ գործարար միջավայր ստեղծել Ռուսաստանում ներդրումներ կատարող չինական ընկերությունների համար։
Լի Ցյանը Մոսկվայում է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին մասնակցելու համար։

В Москве состоялась встреча премьер-министров России и Китая
Китай готов развивать многостороннее сотрудничество с Россией в соответствии с поручениями лидеров двух стран. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер Госсовета КНР Ли Цян на встрече с премьер-министром России Михаилом Мишустиным в Москве.
«Китай готов работать с Россией, следуя стратегическим указаниям лидеров двух государств, укреплять взаимодействие и координацию, а также постоянно углублять взаимовыгодное сотрудничество для создания большей выгоды для народов двух стран», — цитирует премьера пресс-служба МИД КНР.
Ли Цян отметил, что Китай готов к углублению сотрудничества с Россией в инвестиционной, энергетической, сельскохозяйственной и других областях и приветствует выход на китайский рынок большого количества высококачественной российской сельскохозяйственной продукции и продовольствия.
Премьер Госсовета КНР выразил надежду, что российская сторона «предоставит больше возможностей китайским предприятиям, инвестирующим и работающим в России».
По данным МИД КНР, Мишустин, со своей стороны, заявил, что «современные российско-китайские отношения всеобъемлющего стратегического партнерства и сотрудничества в новую эпоху находятся на беспрецедентно высоком уровне».
Премьер-министр России заявил, что Москва готова создать благоприятную деловую среду для китайских компаний, инвестирующих в Россию.
Ли Цян находится в Москве для участия в заседании Совета глав правительств Шанхайской организации сотрудничества.