Լեհաստանը բացում է Բելառուսի հետ տարիներ առաջ փակած երկու սահմանային անցակետերը
Լեհաստանը նոյեմբերի 17-ից բացում է Բելառուսի հետ սահմանային անցակետերը Կուժնիցայում և Բոբրովնիկում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով լեհական PAP լրատվական գործակալությունը, այս մասին ասվում է երկրի ներքին գործերի նախարարության կարգադրության մեջ։
Բոբրովնիկի սահմանային անցակետը բաց կլինի բացառապես Եվրոպական Միության և Ազատ առևտրի եվրոպական ասոցիացիա (ЕАСТ) երկրներում գրանցված տրանսպորտային միջոցների, ինչպես նաև ուղևորատար տրանսպորտի, այդ թվում և ավտոբուսների համար։ Իսկ Կուժնիցայում սահմանային անցակետը բաց կլինի ուղևորափոխադրումների համար՝ բացառությամբ ավտոբուսների։
Կուժնիցայի ավտոճանապարհային սահմանային անցակետը փակ է 2021 թվականի նոյեմբերի 9-ից։ Այս հարցի վերաբերյալ որոշումը կայացվել էր այն բանից հետո, երբ անցակետի մոտակայքում տեղի էին ունեցել օտարերկրացիների մեծ խմբերի մասնակցությամբ անկարգություններ, որոնք լեհական կողմի պնդմամբ հրահրվել էին բելառուսական հատուկ ծառայությունների կողմից։
Իսկ Բոբրովնիկում սահմանային անցակետը փակ է 2023 թվականի փետրվարի 9-ից։ Լեհական կողմը նման որոշում էր կայացրել այն բանից հետո, ինչ բելառուսական կողմը բանտարկել էր Բելառուսի լեհերի միության ակտիվիստ և լրագրող Անջեյ Պոչոբուտին։
Սահմանային անցակետերի փակումը դժվարություններ էր ստեղծել սահմանամերձ շրջանների բնակիչների համար։
Հոկտեմբերի 28-ին Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել էր, որ երկրի իշխանությունները պատրաստ են նոյեմբերին բացել Բելառուսի հետ ևս երկու սահմանային անցակետ՝ Բոբրովնիկում և Կուժնիցայում: Նա ընդգծել էր, որ հետաձգել է այս անցակետերի բացումը հոկտեմբերի վերջին՝ Լիտվայի հետ համակարգման անհրաժեշտության պատճառով: Հոկտեմբերի 29-ին Վիլնյուսը, մաքսանենգության դեմ պայքարի շրջանակում, փակեց Լիտվա-Բելառուս սահմանը մինչև նոյեմբերի վերջ։

Польша открывает два закрытых несколько лет назад пограничных перехода с Беларусью
Польша откроет пограничные переходы с Беларусью в Кузнице и Бобровнике с 17 ноября. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на польское информационное агентство PAP, об этом говорится в приказе МВД страны.
Пограничный переход Бобровник будет открыт исключительно для транспортных средств, зарегистрированных в странах Европейского союза и Европейской ассоциации свободной торговли (ЕАСТ), а также для пассажирского транспорта, включая автобусы. А пограничный переход в Кузнице будет открыт для пассажирского транспорта, за исключением автобусов.
Автомобильный пограничный переход Кузница закрыт с 9 ноября 2021 года. Решение об этом было принято после беспорядков с участием больших групп иностранцев близ пункта пропуска, которые, по данным польской стороны, были спровоцированы белорусскими спецслужбами. А пограничный переход в Бобровнике закрыт с 9 февраля 2023 года. Польская сторона приняла такое решение после того, как белорусская сторона арестовала Анджея Почобута, активиста и журналиста Союза поляков Беларуси.
Закрытие пограничных переходов создало трудности для жителей приграничных регионов.
28 октября премьер-министр Польши Дональд Туск заявил, что власти страны готовы открыть в ноябре ещё два пограничных перехода с Беларусью — в Бобровнике и Кузнице. Он подчеркнул, что перенёс открытие этих переходов на конец октября в связи с необходимостью согласования с Литвой. 29 октября Вильнюс в рамках борьбы с контрабандой закрыл литовско-белорусскую границу до конца ноября.