ԱՄՆ-ն մեկնարկել է «Հարավային նիզակ» գործողությունը՝ թմրամաքսանենգության դեմ պայքարի նպատակով
Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը հայտարարել է Արևմտյան կիսագնդում թմրամաքսանենգների դեմ «Հարավային նիզակ» գործողության մեկնարկի մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Հեգսեթը գրառում է կատարել X սոցիալական ցանցում։
«Նախագահ Թրամփը հրաման է տվել գործել, և Պատերազմի նախարարությունը կատարում է այն։ Այսօր ես հայտարարում եմ «Հարավային նիզակ» գործողության մասին», - նշել է Հեգսեթը գրառման մեջ։
«Այս առաքելությունը, որը գլխավորում են «Հարավային նիզակ» համատեղ աշխատանքային խումբը և ԱՄՆ Հարավային հրամանատարությունը (SOUTHCOM), պաշտպանում է մեր հայրենիքը, մեր կիսագնդից դուրս է մղում թմրաահաբեկիչներին և մեր հայրենիքը պաշտպանում է թմրանյութերից, որոնք սպանում են մեր ժողովրդին։ Արևմտյան կիսագունդը Ամերիկայի հարևանությամբ է, և մենք այն կպաշտպանենք», - հավելել է Պենտագոնի ղեկավարը։
Ավելի վաղ CBS News-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդել էր, որ ամերիկացի հրամանատարները նախագահ Դոնալդ Թրամփին ներկայացրել են Վենեսուելայի դեմ հնարավոր ռազմական գործողությունների վերանայված ծրագրեր։
CNN հեռուստաալիքն օրերս հաշվարկել էր, որ ԱՄՆ զինվորականները վերջին ամիսներին ոչնչացրել են առնվազն 18 փոքր նավ՝ թմրամաքսանենգության դեմ պայքարի շրջանակում, ինչի հետևանքով զոհվել է 70 մարդ:

США начали операцию “Южное копье”, направленную на борьбу с незаконным оборотом наркотиков
Глава Пентагона Пит Хегсет объявил о начале операции “Южное копье”, направленную против наркоторговцев в Западном полушарии. Как сообщает “Арменпресс”, Хегсет написал об этом в социальной сети X.
“Президент Трамп отдал приказ действовать, и военное министерство выполняет его. Сегодня я объявляю об операции Southern Spear, возглавляемой объединенной оперативной группой Southern Spear и Южным командованием Вооруженных сил США (SOUTHCOM)”, — написал Хегсет.
“Эта миссия защищает нашу родину, изгоняет наркотеррористов из нашего полушария и защищает нашу родину от наркотиков, которые убивают наших людей. Западное полушарие — сосед Америки, и мы будем его защищать”, — добавил глава Пентагона.
Ранее CBS News со ссылкой на свои источники сообщил, что американское командование представило президенту Дональду Трампу пересмотренные планы возможных военных действий против Венесуэлы.
По недавним оценкам CNN, за последние месяцы американские военные уничтожили не менее 18 небольших судов в рамках борьбы с контрабандой наркотиков, в результате чего погибло 70 человек.