Ռազմատեխնիկական կապերի ընդլայնումն ու սպառազինության դիվերսիֆիկացիան ՀՀ անվտանգային ճարտարապետության գլխավոր ուղղություններից են. Պապիկյան
Ռազմատեխնիկական կապերի ընդլայնումն ու սպառազինության դիվերսիֆիկացիան Հայաստանի անվտանգային ճարտարապետության գլխավոր ուղղություններից են։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ազգային ժողովում ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ այս մասին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
«Ռազմատեխնիկական կապերի ընդլայնումն ու սպառազինության դիվերսիֆիկացիան մեր անվտանգային ճարտարապետության գլխավոր ուղղություններից են։ Հենց այս տրամաբանությամբ էլ շարունակում ենք Զինված ուժերի սպառազինության արդիականացմանն ուղղված աշխատանքները, համագործակցությունը նոր գործընկերների հետ»,- ասել է Պապիկյանը։
Նախարարի խոսքով՝ ուշադրության կենտրոնում է նաև տեղական ռազմարդյունաբերությունը։ «2022 թվականին մենք տեղական ռազմարդյունաբերական ընկերությունների հետ ունեցել ենք մոտավորապես 5.5 միլիարդ դրամի պայմանագրեր։ Այդ թիվն այսօր դարձել է 171 միլիարդ դրամ»,- մանրամասնել է Սուրեն Պապիկյանը։
Նախարարը շեշտել է՝ Հայատանը իր սպառազինությունն ու բանակն օգտագործելու է մեկ նպատակով՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար։

Diversification of armaments a key pillar of security architecture, says defense minister
The expansion of military-technical cooperation and the diversification of armaments are among the main directions of Armenia’s security architecture, Defense Minister Suren Papikyan said in parliament.
“The expansion of military-technical ties and the diversification of armaments are key pillars of our security architecture. Guided by this logic, we continue our efforts to modernize the armaments of the Armed Forces and to strengthen cooperation with new partners,” Papikyan said at the 2026 state budget bill debate.
According to the minister, local defense industry development is also in focus.
“In 2022, we had contracts worth approximately 5.5 billion drams with local defense industry companies. That figure has now reached 171 billion drams,” Papikyan said.
He reaffirmed that the sole objective of the Armed Forces is the protection of the territorial integrity and sovereignty of Armenia.