Եվրահանձնաժողովը շուրջ 6 միլիարդ եվրո կփոխանցի Ուկրաինային
Եվրահանձնաժողովը Կիևին գրեթե 6 միլիարդ եվրո կփոխանցի G7-ի 45 միլիարդ եվրո վարկից, որը պետք է մարվի ռուսական ակտիվներից ստացված եկամուտներից և Ուկրաինայի համար ԵՄ-ի հիմնադրամից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է ԵՀ-ի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը՝ հանդես գալով Եվրախորհրդարանի պատգամավորների առջև։
«Այսօր մենք գրեթե 6 միլիարդ եվրո կհատկացնենք ERA-ի վարկից և Ուկրաինայի հատուկ հիմնադրամից», - ասել է նա։
ԵՄ-ն ավելի վաղ պարտավորվել էր մինչև տարեվերջ Ուկրաինային տրամադրել մոտավորապես 18 միլիարդ եվրո վարկ, որը պետք է մարվեր ռուսական ակտիվներից ստացված եկամուտներից՝ Մեծ յոթնյակի կողմից համաձայնեցված 45 միլիարդ եվրո վարկի շրջանակում։
Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ գործողության մեկնարկից հետո ԵՄ-ն և G7-ի երկրները սառեցրել են ՌԴ արժութային պահուստների գրեթե կեսը՝ մոտավորապես 300 միլիարդ եվրո։ Ավելի քան 200 միլիարդ եվրոն գտնվում է ԵՄ-ում, հիմնականում բելգիական Euroclear-ի հաշիվներում։
Ռուսաստանը ռուսական ակտիվների սառեցումը Եվրոպայում բազմիցս որակել է որպես գողություն՝ նշելով, որ ԵՄ-ն թիրախավորում է ոչ միայն մասնավոր անձանց միջոցները, այլև Ռուսաստանի պետական ակտիվները: ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Մոսկվան կպատասխանի Արևմուտքի կողմից ռուսական սառեցված ակտիվների բռնագրավմանը: Նրա խոսքով, Ռուսաստանը նաև հնարավորություն ունի չվերադարձնել այն միջոցները, որոնք արևմտյան երկրները պահել են Ռուսաստանում:

Еврокомиссия перечислит Украине почти 6 миллиардов евро
Европейская комиссия перечислит Киеву почти 6 миллиардов евро из кредита G-7 в размере 45 миллиардов евро, который должен быть погашен за счёт средств от продажи российских активов и средств фонда ЕС для Украины. Как сообщает Арменпресс, об этом заявила председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, выступая перед депутатами Европарламента.
«Сегодня мы выделим почти 6 миллиардов евро из кредита ERA и специального фонда для Украины», — сказала она.
Ранее ЕС обязался предоставить Украине кредит в размере около 18 миллиардов евро до конца года, который должен был быть погашен за счёт средств от продажи российских активов в рамках согласованного G-7 кредита в размере 45 миллиардов евро.
После начала спецоперации России на Украине ЕС и страны G-7 заморозили почти половину валютных резервов России — около 300 миллиардов евро. Более 200 миллиардов евро находятся в ЕС, в основном на счетах в бельгийской системе Euroclear.
Россия неоднократно называла заморозку российских активов в Европе кражей, отмечая, что ЕС нацеливается не только на средства частных лиц, но и на российские государственные активы. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Москва отреагирует на арест замороженных российских активов Западом. По его словам, у России также есть возможность не возвращать средства, которые западные страны хранят в России.