Թուրքիան դադարեցրել է C-130 ինքնաթիռների թռիչքները
Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարարությունը դադարեցրել է C-130 ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռների թռիչքները մինչև Վրաստանում ավիավթարի պատճառների և հանգամանքների հետաքննության ավարտը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողներին հայտնել են Թուրքիայի ռազմական գերատեսչությունից:
«Մեր ինքնաթիռների թռիչքները դադարեցվել են նոյեմբերի 12-ից՝ որպես նախազգուշական միջոց։ Բոլոր տեխնիկական զննումներն ու ստուգումներն ավարտվելուց հետո կվերսկսվեն ստուգումներ անցած [C-130] ինքնաթիռների թռիչքները», - նշել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ինքնաթիռի սև արկղն արդեն հասել է Թուրքիա։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 11-ին Վրաստանի տարածքում կործանվել էր թուրքական C-130 ռազմական բեռնատար ինքնաթիռը։ Ինքնաթիռը կործանվել էր Ադրբեջանից Թուրքիա վերադառնալու ճանապարհին։ Ինքնաթիռի կործանման հետևանքով դրանում գտնվող բոլոր 20 զինվորականները զոհվել են։

Турция приостанавливает полеты C-130
Министерство национальной обороны Турции приостановило полеты военно-транспортных самолетов C-130 до завершения расследования причин и обстоятельств авиакатастрофы в Грузии.
Как сообщает Арменпресс, об этом журналистам сообщили в турецком военном ведомстве.
«Полеты наших самолетов приостановлены с 12 ноября в качестве меры предосторожности. После завершения всех технических осмотров и проверок полеты самолетов (C-130), прошедших проверку, возобновятся», — отметили в Минобороны Турции.
Ранее стало известно, что черный ящик самолета уже прибыл в Турцию.
Напомним, что 11 ноября на территории Грузии потерпел крушение турецкий военно-транспортный самолет C-130, возвращавшийся из Азербайджана в Турцию. В результате авиакатастрофы погибли все 20 военнослужащих, находившихся на борту.