Թրամփը մտադիր է դատի տալ BBC-ին զրպարտության համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ստիպված կլինի զրպարտության համար դատական հայց հարուցել բրիտանական BBC հեռարձակման կորպորացիայի դեմ Panorama հաղորդման ընթացքում իր ելույթի խմբագրման հետ կապված սկանդալի պատճառով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփն ասել է Fox News-ին տված հարցազրույցում։
«Կարծում եմ՝ ստիպված կլինեմ։ Ինչո՞ւ ոչ։ Որովհետև նրանք մոլորության մեջ են գցել հանրությանը։ Եվ նրանք դա խոստովանել են», - ասել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
«Նրանք իսկապես փոխել են հունվարի 6-ի իմ ելույթը, որը գեղեցիկ ելույթ էր, հանդարտեցնող ելույթ էր, իսկ նրանք այնպես են արել, որ այն արմատական հնչի։ Կարծում եմ՝ ես պարտավոր եմ դա անել, որովհետև չի կարելի մարդկանց թույլ տալ այդպես վարվել», - հավելել է Թրամփը։
BBC-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Թրամփը սպառնացել է 1 միլիարդ դոլարի չափով հայց ներկայացնել, եթե կորպորացիան մինչև նոյեմբերի 14-ը չհեռացնի ԱՄՆ ղեկավարի խմբագրված ելույթով թողարկումը: Պահանջը վերաբերում է մեկ ժամ տևողությամբ Panorama հաղորդմանը, որը BBC-ն եթեր է հեռարձակել 2024 թվականի հոկտեմբերին: Այնտեղ 2021 թ. հունվարի 6-ի Թրամփի ելույթը մոնտաժվել է այնպես, որ կարելի է եզրակացնել, թե նա, իբրև, կոչ է անում գրավել ԱՄՆ Կոնգրեսի շենքը, թեև իրականում նա խոսել է խաղաղ միջոցներով քաղաքացիական դիրքորոշում արտահայտելու անհրաժեշտության մասին:
Մոնտաժված հատվածից անմիջապես հետո BBC-ն ցուցադրել է մարդկանց կադրեր, որոնք գնում են դեպի Կոնգրեսի շենք, ինչի պատճառով ստեղծվում է տպավորություն, թե նրանք հետևում են Թրամփի կոչին: Իրականում այդ կադրերը նկարահանվել են նախքան այն պահը, երբ Թրամփը սկսել է ելույթը Վաշինգտոնում իր հազարավոր կողմնակիցների առջև:
Այս սկանդալի հետևանքով հրաժարական են տվել BBC-ի գլխավոր տնօրեն Թիմ Դեյվին, ինչպես նաև լրատվական բաժնի ղեկավար Դեբորա Թըրնեսը: BBC-ի կառավարիչների խորհրդի  նախագահ Սամիր Շահը հրապարակավ ներողություն է խնդրել այդ «սխալ որոշման» համար:

Трамп намерен подать в суд на BBC за клевету
Президент США Дональд Трамп объявил, что он намерен подать иск против британской телерадиокомпании BBC в связи со скандалом, связанным с монтажом его выступления в программе Panorama. Как передает “Арменпресс”, Трамп заявил об этом в интервью Fox News.
“Думаю, мне придется. Почему нет? Поскольку они ввели в заблуждение общественность. И они это признали”, — заявил глава Белого дома.
“Они действительно изменили мою речь 6 января, которая была прекрасной, успокаивающей речью, и придали ей радикальное звучание. Я думаю, что я обязан это сделать. Поскольку нельзя позволять людям так поступать”, — добавил Трамп.
Ранее BBC сообщала, что Трамп угрожал подать иск на 1 миллиард долларов, если корпорация не удалит трансляцию смонтированной речи президента США до 14 ноября. Иск касается часовой программы Panorama, транслировавшейся BBC в октябре 2024 года. В ней речь Трампа от 6 января 2021 года была смонтирована таким образом, чтобы создать впечатление, будто она призывает к захвату Капитолия, хотя на самом деле он говорил о необходимости мирного выражения гражданской позиции.
Сразу после смонтированного фрагмента BBC показала кадры марша людей к Капитолию, создавая впечатление, что они следуют призыву Трампа. На самом деле, кадры были сняты до того, как Трамп начал свою речь перед тысячами сторонников в Вашингтоне.
Скандал привёл к отставке генерального директора BBC Тима Дэйви и руководителя новостного отдела Деборы Тернес. Председатель BBC Самир Шах публично извинился за “ошибку”.