Կոլումբիան կասեցնում է հետախուզական ծառայությունների փոխգործակցությունն ԱՄՆ-ի հետ
Կոլումբիայի նախագահ Գուստավո Պետրոն կարգադրել է դադարեցնել երկրի անվտանգության ուժերի հետախուզական ստորաբաժանումների փոխգործակցությունն ամերիկյան գործակալությունների հետ՝ Կարիբյան ծովում ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի կողմից նավակներին հասցվող հարվածների պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախագահը գրել է X սոցիալական հարթակում։
«Հանրային անվտանգության ուժերի հետախուզության բոլոր մակարդակներին հրաման է տրվել կասեցնել տեղեկատվության փոխանցումը և ամերիկյան կառույցների հետ փոխգործակցության մյուս ձևերը։ Այս միջոցը կպահպանվի, քանի դեռ շարունակվում են հրթիռային գրոհները Կարիբյան ծովում նավակների վրա։ Կարիբյան տարածաշրջանի ժողովուրդների մարդու իրավունքները պետք է ավելի գերակա լինեն, քան թմրանյութերի դեմ պայքարը», - գրել է Պետրոն։
Ավելի վաղ CNN հեռուստաալիքը, հղում անելով աղբյուրների, հաղորդել էր, որ Մեծ Բրիտանիան նույնպես կասեցրել է ԱՄՆ-ի հետ հետախուզական տվյալների փոխանակումը Կարիբյան ծովում կասկածելի նավերի վերաբերյալ, քանի որ չի ցանկանում մասնակից լինել ռազմական հարվածներին, որոնք համարում է անօրինական։
Պետրոն ավելի վաղ քննադատել է Վաշինգտոնի գործողությունները՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփին մեղադրելով այն բանում, որ նա ձգտում է Վենեսուելան նվաճել թմրամաքսանենգության դեմ պայքարի պատրվակով։ Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգները փորձում է վերահսկողություն հաստատել Վենեսուելայի նավթային պաշարների նկատմամբ, իսկ նավերի վրա հարձակումները, որոնք հանգեցրել են Լատինական Ամերիկայի տասնյակ քաղաքացիների զոհվելու, Պետրոն համարում է միջազգային իրավունքի խախտում։
Այս հայտարարություններից հետո ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է Պետրոյի, նրա կնոջ և որդու, ինչպես նաև Կոլումբիայի ներքին գործերի նախարար Արմանդո Բենեդետտիի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին։ Կոլումբիայի ղեկավարն այս միջոցառումները որակել է կամայական։

Колумбия прекращает сотрудничество своих разведывательных служб с США
Президент Колумбии Густаво Петро дал указание силам безопасности страны приостановить сотрудничество в сфере разведки с американскими ведомствами в связи с нападениями ВМС США на суда в Карибском море. Как сообщает “Арменпресс”, президент написал об этом в социальной сети X.
“Отдан приказ всем уровням разведки сил общественной безопасности приостановить передачу информации и другие формы взаимодействия с американскими структурами. Эта мера будет сохраняться, пока продолжаются ракетные атаки на катера в Карибском море. Борьба с наркотрафиком должна быть подчинена правам человека народов Карибского региона”, — написал Густаво Петро.
Ранее CNN со ссылкой на источники сообщил, что Великобритания также приостановила обмен разведданными с Соединенными Штатами о подозрительных судах в Карибском море, поскольку не желает участвовать в военных ударах, которые считает незаконными.
Ранее Петро осудил действия Вашингтона, обвинив президента Дональда Трампа в стремлении завоевать Венесуэлу под предлогом борьбы с наркотрафиком. По его словам, США пытаются получить контроль над нефтяными запасами Венесуэлы, а Петро считает нападения на суда, приведшие к гибели десятков граждан Латинской Америки, нарушением международного права.
После этих заявлений Министерство финансов США объявило о введении санкций против Петро, его жены и сына, а также министра внутренних дел Колумбии Армандо Бенедетти. Колумбийский лидер назвал эти меры произвольными.