Հայաստանը և Հնդկաստանը պատրաստակամություն են հայտնել ընդլայնել համագործակցությունը մի շարք ոլորտներում
Երևանում նոյեմբերի 7-ին կայացել են Հայաստանի Հանրապետության և Հնդկաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև 11-րդ քաղաքական խորհրդակցությունները՝ Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանի և Հնդկաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ, Արևմտյան ուղղության հարցերով քարտուղար Սիբի Ջորջի գլխավորությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱԳ նախարարությունը։
Կողմերը քննարկել են երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ՝ արձանագրելով Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև դինամիկ փոխգործակցությունը, ինչպես նաև քաղաքական երկխոսության հետագա խորացման հնարավորությունները:
Երկուստեք ընդգծվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում, այդ թվում՝ կրթության և մշակույթի, առևտրի, բարձր տեխնոլոգիաների, հաղորդակցության, առողջապահության, զբոսաշրջության բնագավառներում համագործակցության ընդլայնման և խորացման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամությունը: Անդրադարձ է կատարվել միջազգային հարթակներում կողմերի միջև փոխշահավետ համագործակցության հետագա զարգացմանը: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային նշանակության հարցերի շուրջ:
ԱԳ նախարարի տեղակալը գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից առաջ մղվող խաղաղության օրակարգը, այդ թվում՝ ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության համատեքստում վերջին զարգացումները: Հնդկաստանի ԱԳՆ պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Խորհրդակցությունների շրջանակներում ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության և Հնդկաստանի Հանրապետության առողջապահության և ընտանեկան բարեկեցության նախարարության միջև հանրային առողջապահության և բժշկագիտության ոլորտներում համագործակցության մասին համաձայնագիրը:

Armenia, India boost cooperation
On November 7, in Yerevan, the 11th round of political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Ministry of External Affairs of the Republic of India was held, headed by the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Mnatsakan Safaryan and Secretary (West) of the Ministry of External Affairs of the Republic of India Sibi George.
The sides discussed a wide range of issues on the bilateral agenda, noting the dynamic collaboration between Armenia and India, as well as the opportunities for further deepening the political dialogue, the foreign ministry reported.
The sides emphasized willingness to undertake steps towards expanding and deepening cooperation in areas of mutual interest, including education and culture, trade, high technologies, communications, healthcare and tourism. The parties touched upon the further development of mutually beneficial cooperation within international platforms.
Views were exchanged on issues of regional and international significance. The Deputy Foreign Minister briefed his counterpart on the peace agenda advanced by Armenia, including the latest developments in the context of the "Crossroads of Peace" initiative of the Government of the Republic of Armenia.
Within the consultations, the Agreement between the Ministry of Health of the Republic of Armenia and the Ministry of Health and Family Welfare of the Republic of India on Cooperation in the Fields of Public Health and Medical Science was signed.
During the visit to Armenia, the delegation of the Ministry of External Affairs of India visited the Armenian Genocide Memorial Complex and paid tribute to the memory of the victims of the Genocide.