ԱՄՆ Սենատը մերժել է Վենեսուելային հարվածներն արգելող բանաձևը
ԱՄՆ Սենատը հավանություն չի տվել երկկուսակցական բանաձևին, որը Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմին թույլ չէր տա առանց Կոնգրեսի հաստատման ռազմական գործողություններ ձեռնարկել Վենեսուելայի դեմ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN հեռուստաալիքը։
Քվեարկության արդյունքների համաձայն՝ բանաձևին դեմ է արտահայտվել 51 օրենսդիր, կողմ՝ 49-ը։
Բանաձևը ներկայացրել են դեմոկրատ սենատորներ Թիմ Քեյնը, Ադամ Շիֆը և հանրապետական սենատոր Ռենդ Փոլը։
Շիֆը քվեարկությունից առաջ հայտարարել է, որ տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայության ավելացումն «ավելի շատ կապ ունի ռեժիմի հնարավոր փոփոխության հետ», քան թմրանյութերի մաքսանենգության համար կասկածվող փոքր նավերը կանգնեցնելու փորձերի հետ։
«Եթե կարծում եք, որ ռեժիմի փոփոխություն է անհրաժեշտ, ապա պետք է գաք Կոնգրես և հայտնեք այդ մասին», - ասել է նա։
Նոյեմբերի 5-ին Սպիտակ տան ներկայացուցիչները կոնգրեսականներին տեղեկացրել են, որ Վաշինգտոնը դեռ չի պլանավորում հարվածներ հասցնել Վենեսուելայի տարածքին, հայտնել է CNN-ը։ Քննարկմանը, մասնավորապես, մասնակցել են ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը։
Միևնույն ժամանակ Թրամփը թույլատրել է ԱՄՆ զինվորականների կողմից թմրանյութերի տեղափոխմամբ զբաղվող վենեսուելական նավերին հարվածները։
Սեպտեմբերից ի վեր ԱՄՆ-ն Կարիբյան ծովում և Խաղաղ օվկիանոսում հարվածներ է հասցրել է 18 նավակի, որոնք, ամերիկյան հետախուզության տվյալներով, թմրանյութեր են տեղափոխելիս եղել։ Այդ հարվածների հետևանքով սպանվել է այդ նավակների վրա գտնվող շուրջ 70 մարդ։

Сенат США отклонил резолюцию, запрещающую нанесение удара по Венесуэле
Сенат США отклонил двухпартийную резолюцию, которая запрещала администрации президента США Дональда Трампа предпринимать военные действия против Венесуэлы без одобрения Конгресса. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает CNN.
Согласно результатам голосования, 51 законодатель проголосовал против резолюции, 49 — за.
Резолюцию внесли сенаторы-демократы Тим Кейн, Адам Шифф и сенатор-республиканец Рэнд Пол.
Перед голосованием Шифф заявил, что увеличение военного присутствия США в регионе “гораздо больше связано с потенциальной сменой режима”, чем с попытками остановить небольшие суда, подозреваемые в контрабанде наркотиков.
“Если вы считаете, что требуется смена режима, вы должны прийти в Конгресс и сказать об этом”, — сказал он.
5 ноября представители Белого дома сообщили законодателям, что Вашингтон пока не планирует наносить удары по территории Венесуэлы, сообщает CNN. В обсуждении приняли участие, в частности, госсекретарь США Марко Рубио и глава Пентагона Пит Хегсет.
В то же время Трамп санкционировал нанесение США военных ударов по венесуэльским судам, замешанным в наркоторговле.
С сентября США нанесли удары по 18 судам в Карибском море и Тихом океане, которые, по данным американской разведки, перевозили наркотики. В результате этих ударов погибло около 70 человек, находившихся на борту.