Աննա Վարդապետյանը հանդիպել է Իտալիայի գլխավոր զինվորական դատախազի հետ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Իտալիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ին հանդիպել է Իտալիայի Հանրապետության Գերագույն վճռաբեկ դատարանին կից գլխավոր զինվորական դատախազ Մաուրիցիո Բլոկի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ գլխավոր դատախազությունը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Իտալիայի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը, ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը և ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և, որպես Հայաստանում 2024 թվականին ձեռք բերված պայմանավորվածության արդյունք, կարևորել Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազության և Իտալիայի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանի զինվորական գլխավոր դատախազության միջև Համագործակցության խորացման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը:
«Զինվորական դատախազության արդյունավետ աշխատանքը բացառիկ նշանակություն ունի ժողովրդավարական հասարակությունում: Մենք միջոցներ ենք ձեռնարկում զինվորական դատախազների հմտությունների ամրապնդման և կատարելագործման ուղղությամբ: Պարբերաբար վերապատրաստման դասընթացներ ենք իրականացնում Մարդու իրավունքի եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 3-րդ (խոշտանգումների արգելում) հոդվածների, ինչպես նաև 5-րդ (ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք) հոդվածների շուրջ: Այս հոդվածներով ամրագրված իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությունն առավելապես կարևոր է զինված ուժերում մարդու իրավունքների ամրապնդման տեսանկյունից», - նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազն ու կարևորել կառուցողական մասնագիտական երկխոսություններն ու զինվորական դատախազների մասնագիտական փոխգործակցությունն այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են՝ զինվորական արդարադատության և կարգապահության, զինվորական գործերի քննության օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողության իրականացման առանձնահատկությունները:
Աննա Վարդապետյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել Իտալիայի գլխավոր զինվորական դատախազ Մաուրիցիո Բլոկին՝ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի խմբագրական խորհրդի կազմում ներգրավվելու համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են համագործակցություն ուղղությունները խորացնելու վերաբերյալ մի շարք հարցեր:

Генеральный прокурор Армении встретилась с главным военным прокурором Италии
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в рамках рабочего визита в Итальянскую Республику 6 ноября 2025 года встретилась с главным военным прокурором Верховного Кассационного суда Итальянской Республики Маурицио Блоком. Как передает “Арменпресс”, на встрече также присутствовали чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Итальянской Республике Владимир Карапетян, военный прокурор Республики Армения, заместитель генерального прокурора Республики Армения Григор Элизбарян и заместитель генерального прокурора Республики Армения Егиазар Авагян.
Анна Вардапетян выразила благодарность за теплый прием и, в качестве итога достигнутой в Армении в 2024 году договоренности, отметила подписание Меморандума о взаимопонимании по углублению сотрудничества между Военной прокуратурой Республики Армения и Военной прокуратурой Кассационного суда Итальянской Республики.
“Продуктивная работа военной прокуратуры имеет исключительное значение в демократическом обществе. Мы принимаем меры по укреплению и совершенствованию навыков военных прокуроров. Мы регулярно проводим учебные курсы по статьям 2 (право на жизнь) и 3 (запрет пыток) Европейской конвенции о правах человека, а также статье 5 (право на свободу и личную неприкосновенность). Защита прав, закрепленных в этих статьях, имеет первостепенное значение с точки зрения укрепления прав человека в вооруженных силах”, — отметила генеральный прокурор Армении, подчеркнув важность конструктивного профессионального диалога и профессионального взаимодействия военных прокуроров по таким вопросам, как военная юстиция и дисциплина, а также особенности прокурорского контроля за законностью расследования военных дел.
Анна Вардапетян также поблагодарила главного военного прокурора Италии Маурицио Блока за введение Прокуратуры Республики Армения в состав редколлегии научно-практического издания “Законность”.