ՆԳՆ-ն ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի հակիրճ նկարագրությունը
Հայաստանի Ներքին գործերի նախարարությունը ներկայացրել է հայկական կողմին պաշտոնապես փոխանցված ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի հակիրճ նկարագրությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հաղորդագրությունում նշվում է, որ ծրագիրը ներառում է 74 հենանիշ, որոնք բաժանված են չորս հիմնական ուղղությունների․
1. Փաստաթղթերի անվտանգություն՝ ներառյալ կենսաչափական համակարգ,
2. Սահմանների համալիր կառավարում, միգրացիայի կառավարում և ապաստան,
3. Հասարակական կարգ և անվտանգություն, այդ թվում՝ կազմակերպված հանցավորության, թրաֆիքինգի, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և կոռուպցիայի դեմ պայքարը,
4. Արտաքին հարաբերություններ և հիմնարար իրավունքներ:
Գնահատումը կիրականացվի երկաստիճան ձևաչափով՝
• իրավական և քաղաքական շրջանակի ձևավորում,
• դրանց գործնական իրականացում և կիրառություն:
Գործողությունների ծրագրով առանձնացված և առաջնահերթություն համարվող ուղղություններից են՝
1․ Փաստաթղթերի անվտանգության համալիր էկոհամակարգի ստեղծում, այդ թվում՝ նոր սերնդի կենսաչափական անձնագրերի տրամադրում, անձի նույնականացման մեխանիզմների ամրապնդում,
2․ ՀՀ քաղաքացիության օրենսդրության վերանայում,
Սահմանների համալիր (ինտեգրված) կառավարում՝
1․ սահմանային ստուգումների և հսկողության կատարելագործում
2․ տվյալների փոխանակման և համագործակցության ամրապնդում
3․ ռիսկերի վերլուծության և պրոֆիլավորման արդյունավետ մեխանիզմների ներդրում
4․ սահմանապահ աշխատակիցների կարողությունների զարգացում,
Վերադարձի և վերաինտեգրման համակարգերի ամրապնդում՝
1․ հետընդունման և վերաինտեգրման մեխանիզմների հզորացում
2․ Հայաստանի տարածքում անկանոն կարգավիճակում գտնվող երրորդ երկրների քաղաքացիների վերադարձման արդյունավետ մեխանիզմներ,
Ներքին անվտանգության համակարգերի բարելավում՝
1․ հանցավորության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի ռազմավարության ընդունում, իրականացում
2․ իրավապահ համակարգի արդյունավետության բարձրացում,
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի հզորացում, այդ թվում՝
1․ հակակոռուպցիոն ռազմավարության արդյունավետ կիրարկում
2․ կանխարգելիչ և քննչական գործիքակազմի ընդլայնում,
Հակախտրականության օրենսդրության հզորացում և կիրառություն՝ ապահովելով համընդհանուր հավասարություն,
Անձնական տվյալների պաշտպանության համակարգի համապատասխանեցում ԵՄ չափանիշներին,
Տեղեկատվական փոխանակման և համագործակցության խորացում ԵՄ կառույցների հետ, ներառյալ՝ Եվրոպոլի (Europol), ԵՄ սահմանային և առափնյա գործակալության (Frontex),
Հանրային իրազեկման բարձրացում՝
1․ հանրությանը տրամադրել ճշգրիտ տեղեկատվություն վիզաների ազատականացման գործընթացի, պարտավորությունների և սահմանափակումների մասին
2․ կանխել ապատեղեկատվության տարածումը,
Մարդու իրավունքների պաշտպանության ուժեղացում, հատկապես՝
1․ փախստականների և ապաստան հայցող անձանց իրավունքների ապահովում
2․ խոցելի խմբերի պաշտպանության մեխանիզմների կատարելագործում։
Գործընթացի դրական գնահատման վերջնարդյունքում՝ ՀՀ քաղաքացիներին տրամադրվելու է Եվրամիության երկրներ առանց վիզայի ճամփորդելու հնարավորություն։ Այս ռեժիմի համաձայն՝ կենսաչափական անձնագրով ՀՀ քաղաքացիները կարող են առանց վիզայի մուտք գործել Շենգենյան տարածք կարճաժամկետ այցերի համար։ Իրավակարգավորումը վերաբերելու է C տեսակի կարճաժամկետ շենգեն վիզային՝ յուրաքանչյուր տարվա մեջ 180 օրվա ընթացքում 90 օր գտնվելու իրավունքով:
ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև վիզաների ազատականացման երկխոսությունը պաշտոնապես մեկնարկել է 2024 թ․ սեպտեմբերի 9-ին։ 2025 թ. ընթացքում ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի (ԳԾ) մշակման նպատակով Հայաստան են ժամանել ԵՄ փորձագիտական երկու առաքելություններ։ Այդ առաքելությունների զեկույցների արդյունքում Եվրոպական հանձնաժողովը կազմել է նախագիծ, որը ներկայացվել է ԵՄ անդամ պետությունների հաստատմանը։ ԵՄ անդամ երկրների առաջարկներով փաստաթուղթը վերջնականացվել է և փոխանցվել հայկական կողմին: Վիզաների ազատականացման գործընթացի համակարգման աշխատանքներն իրականացվում են ՀՀ ՆԳ նախարարության կողմից՝ համապատասխան գերատեսչությունների ներգրավմամբ։
2025թ․ նոյեմբերի 5-ին Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Յոհաննես Լուխների Հայաստան այցի ընթացքում հայկական կողմին պաշտոնապես փոխանցվեց ՀՀ–ԵՄ վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագիրը։

МВД представило краткое описание плана действий по либерализации визового режима между Арменией и ЕС
Министерство внутренних дел Армении представило краткое описание плана действий по либерализации визового режима между Республикой Армения и Европейским союзом. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МВД Армении, план включает 74 ориентира, которые разделены на четыре основные области:
1. Безопасность документов, включая биометрическую систему,
2. Интегрированное управление границами, миграцией и предоставление убежища,
3. Общественный порядок и безопасность, включая борьбу с организованной преступностью, торговлей людьми, незаконным оборотом наркотиков и коррупцией,
4. Внешние отношения и основные права.
Оценка будет проводиться в двухуровневом формате:
• формирование правовой и политической рамки,
• их практическая реализация и применение.
В плане действий определены и считаются приоритетными следующие направления:
1. Создание комплексной экосистемы безопасности документов, включая выдачу биометрических паспортов нового поколения, укрепление механизмов идентификации личности,
2. Пересмотр законодательства Республики Армения о гражданстве,
Комплексное (интегрированное) управление границами:
1. Совершенствование пограничного контроля и наблюдения
2. Укрепление обмена данными и сотрудничества
3. Внедрение эффективных механизмов анализа рисков и профилирования
4. Повышение потенциала пограничников,
Укрепление систем возвращения и реинтеграции:
1. Укрепление механизмов реадмиссии и реинтеграции
2. Эффективные механизмы возвращения граждан третьих стран, находящихся на территории Армении в нелегальном положении,
Совершенствование систем внутренней безопасности:
1. Принятие и реализация стратегии предупреждения и контроля преступности
2. Повышение эффективности правоохранительной системы,
Усиление борьбы с коррупцией, включая:
1. Эффективную реализацию стратегии борьбы с коррупцией
2. Расширение инструментария превентивных и следственных мер,
Укрепление и реализация антидискриминационного законодательства, обеспечение всеобщего равенства,
Приведение системы защиты персональных данных в соответствие со стандартами ЕС,
Расширение информационного обмена и сотрудничества с институтами ЕС, включая Европол и Агентство пограничной и береговой охраны ЕС (Frontex),
Повышение осведомленности общественности:
1. Предоставлять общественности достоверную информацию о процессе либерализации визового режима, связанных с ним обязательствах и ограничениях.
2. Предотвращать распространение дезинформации.
Укреплять защиту прав человека, в частности:
1. Обеспечивать права беженцев и просителей убежища.
2. Улучшать механизмы защиты уязвимых групп.
В результате положительной оценки процесса гражданам Армении будет предоставлена возможность путешествовать в страны ЕС без визы. Согласно этому режиму, граждане Армении с биометрическим паспортом могут въезжать в Шенгенскую зону без визы для краткосрочных поездок. Регулирование будет касаться краткосрочной шенгенской визы типа C с правом пребывания 90 дней в течение 180 дней.
Диалог по либерализации визового режима между ЕС и Арменией официально стартовал 9 сентября 2024 года. В течение 2025 года в Армению прибыли две экспертные миссии ЕС для разработки Плана действий по либерализации визового режима с ЕС. По результатам докладов этих миссий Европейская комиссия подготовила проект, который был представлен на утверждение государствам-членам ЕС. Документ был доработан и передан армянской стороне на основе предложений государств-членов ЕС. Координацию процесса либерализации визового режима осуществляет министерство внутренних дел Армении с привлечением соответствующих ведомств.
Заместитель генерального директора Генерального директората Европейской комиссии по вопросам миграции и внутренних дел Йоханнес Лухнер в ходе визита в Армению 5 ноября официально передал армянской стороне План действий по либерализации визового режима между Арменией и ЕС.