Հյուսիսային Կորեան խոստացել է հայելային պատասխան տալ ԱՄՆ-ին
Հյուսիսային Կորեան դատապարտում է իր դեմ Միացյալ Նահանգների սահմանած պատժամիջոցները և հայտարարում, որ դրանք ոչ մի նշանակություն չեն ունենա Վաշինգտոնի նկատմամբ Փհենյանի քաղաքականության համար։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս»  գործակալությունից:
«Վերջերս ԱՄՆ-ի նոր վարչակազմն իշխանության գալուց հետո հրապարակել է ԿԺԴՀ-ի դեմ միակողմանի պատժամիջոցների՝ թվով հինգերորդ փաթեթը։ Այսպիսով, ԱՄՆ-ի վարչակազմը հստակ ցույց է տվել իր դիրքորոշումը՝ մինչև վերջ թշնամաբար վերաբերվել մեր պետության նկատմամբ», -ասվում է ԱՄՆ-ի հարցերով արտաքին գործերի փոխնախարար Կիմ Ըն Չհորի հայտարարության մեջ, որը հրապարակել է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը:
«ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները, ինչպես անցյալում, որևէ ազդեցություն չեն ունենա ԱՄՆ-ի նկատմամբ մեր մտածողության և մոտեցման վրա», - ընդգծել է նա և հավելել, որ չի կարելի «նոր արդյունքների» սպասել՝ կրկնելով «անհաջող հին սցենարը»։
Կիմ Ըն Չհորը հավելել է, որ Փհենյանը «հայելային ձևով» կվերաբերվի Վաշինգտոնին, որը հաստատել է իր թշնամական տրամադրվածությունը։

Северная Корея обещает США “зеркальное отношение”
Северная Корея осудила санкции, введённые против неё Соединёнными Штатами, и заявила, что они не окажут никакого влияния на политику Пхеньяна в отношении Вашингтона. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на “Интерфакс”.
“Администрация президента США ввела новые, пятые по счету, санкции в отношении Северной Кореи. Этим шагом Вашингтон четко показал свою позицию — до конца враждебно относиться к Пхеньяну”, — говорится в заявлении заместителя министра иностранных дел США Ким Ын Чхора, опубликованном Центральным телеграфным агентством Кореи.
“Санкции США, как и в прошлом, не окажут никакого влияния на наше мышление и подход к США”, — подчеркнул он, добавив, что нельзя ожидать “новых результатов, повторяя неудачный старый сценарий прошлого времени”.
Ким Ын Чхор добавил, что Пхеньян будет относиться к Вашингтону “с выносливостью до конца и зеркально”.