Վենեսուելան պատրաստ է համալիր պաշտպանության ԱՄՆ-ի ագրեսիայի դեպքում. Մադուրո
Վենեսուելայում ընդունվել է համալիր պաշտպանության և զինված պայքարի անցման պլան ԱՄՆ կողմից ագրեսիայի դեպքում: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն կառավարող Վենեսուելայի միասնական սոցիալիստական կուսակցության և կուսակցության երիտասարդական թևի արտահերթ համագումարում:
«Հայրենիքի համալիր պաշտպանության ռազմավարական հայեցակարգի շրջանակներում…. ընդունվել է պլան ոչ զինված պայքարից ազգային և մայրցամաքային մասշտաբով զինված պայքարի անցման համար, եթե Վենեսուելան հարձակման ենթարկվի ԱՄՆ կայսրության կողմից», - հայտարարել է Մադուրոն, որի ելույթը հեռարձակվել է Venezolana de Television հեռուստաալիքով:
Նա հայտնել է, որ պլանը նախատեսում է «անցում զինված պայքարի՝ տարածքային ամբողջականության, արժանապատվության, խաղաղության իրավունքի և Վենեսուելայի ապագայի պաշտպանության համար»:
Նախագահը հավելել է, որ Վենեսուելայից «ոչ ոք չի խլի անկախության և կյանքի իրավունքը»։ Պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ «ամբողջ աշխարհը Վենեսուելային նայում է որպես խաղաղության, իր արժանապատվության, արժեքների և սկզբունքների պահպանման համար հաջող պայքարի օրինակ»։
Մադուրոն հայտարարել է, որ Վենեսուելայի միասնական սոցիալիստական կուսակցությունը կկատարի համագումարում ընդունված որոշումները, և երկիրը կմտնի «խաղաղության, բարեկեցության և երջանկության նոր դարաշրջան»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ փոխնախագահ Փիթ Հեգսեթը հայտնել էր Խաղաղ օվկիանոսում թմրանյութեր տեղափոխող ևս մեկ նավակի ոչնչացման մասին, որի հետևանքով սպանվել է 2 մարդ։

Венесуэла готова к комплексной обороне в случае агрессии США: Мадуро
Венесуэла приняла план перехода к всеобъемлющей обороне и вооруженной борьбе в случае агрессии со стороны США. Как сообщает “Арменпресс” со сссылкой на ТАСС, об этом заявил президент Николас Мадуро на внеочередном съезде правящей Единой социалистической партии Венесуэлы и молодежного крыла партии.
“В рамках стратегической концепции комплексной обороны родины <…> принят план для перехода от невооруженной борьбы к вооруженной борьбе национального и континентального масштаба на случай, если Венесуэла подвергнется нападению со стороны империи США”, — заявил Мадуро, выступая на телеканале Venezolana de Television.
Он отметил, что план предусматривает “переход к вооруженной борьбе для защиты территориальной целостности, достоинства, права на мир и будущего Венесуэлы”.
Президент добавил, что никто не отнимет у Венесуэлы право на независимость и жизнь. Глава государства подчеркнул, что “весь мир смотрит на Венесуэлу как на пример успешной борьбы за мир, сохранение своего достоинства, ценностей и принципов”.
Мадуро заявил, что Единая социалистическая партия Венесуэлы выполнит решения, принятые на съезде, и страна вступит в “новую эру мира, процветания и счастья”.