Հեգսեթը հայտարարել է թմրանյութեր տեղափոխող հերթական նավակի ոչնչացման մասին
Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը հայտարարել է ԱՄՆ ուժերի կողմից Խաղաղ օվկիանոսի միջազգային ջրերում նավակի ոչնչացման մասին, որը, ենթադրաբար, օգտագործվում էր թմրանյութերի տեղափոխման համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հեգսեթը X սոցիալական հարթակում հայտնել է, որ հարվածը հասցվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրահանգով։ Հեգսեթը նշել է, որ ԱՄՆ հետախուզության տվյալների համաձայն՝ նավակով թմրանյութեր էին տեղափոխում այն կազմակերպության անդամները, որը Վաշինգտոնը համարում է ահաբեկչական։ Կազմակերպության անունը չի նշվում։
«Հարվածի ընթացքում ամերիկյան ուժերը չեն տուժել, իսկ նավակում գտնվող երկու թմրաահաբեկիչները սպանվել են», - գրել է Հեգսեթը։
ԱՄՆ ռազմական գերատեսչության ղեկավարը վստահեցրել է, որ ԱՄՆ ուժերը «կգտնեն և կոչնչացնեն այն բոլոր նավերը», որոնցով փորձում են ապօրինի թմրանյութեր տեղափոխել ԱՄՆ։
«Ոչ մի կարտել շանսեր չունի ամերիկացի զինվորականների դեմ», - հավելել է Հեգսեթը։
Վերջին շաբաթներին ԱՄՆ ուժերը բազմիցս հայտարարել են թմրամաքսանենգության դեմ պայքարի շրջանակում Խաղաղ օվկիանոսում նավակներ ոչնչացնելու մասին:

Хегсет объявил об уничтожении еще одного судна с наркотиками
Глава Пентагона Пит Хегсет объявил об уничтожении судна в международных водах Тихого океана, предположительно использовавшегося для перевозки наркотиков.
Как передает “Арменпресс”, Хегсет сообщил в социальной сети X, что удар был нанесен по приказу президента США Дональда Трампа. Хегсет отметил, что, по данным американской разведки, судно перевозило наркотики членов организации, которую Вашингтон считает террористической. Название организации не разглашается.
Хегсет написал, что при уничтожении судна не пострадал ни один американский военнослужащий, а двое находившихся на борту наркотеррористов были убиты.
Today, at the direction of President Trump, the Department of War carried out a lethal kinetic strike on a vessel operated by a Designated Terrorist Organization (DTO).
Intelligence confirmed that the vessel was involved in illicit narcotics smuggling, transiting along a known… pic.twitter.com/OsQuHrYLMp
— Secretary of War Pete Hegseth (@SecWar) November 5, 2025
Глава военного ведомства США заверил, что американские войска “найдут и уничтожат все суда”, которые попытаются переправить нелегальные наркотики в Соединённые Штаты.
“Ни у одного картеля нет шансов против американских военных” — добавил Хегсет.
В последние недели военные США неоднократно заявляли об уничтожении судов в Тихом океане в рамках борьбы с контрабандой наркотиков.