Ունենք բարձր տնտեսական աճ և ցածր գնաճ. ԿԲ նախագահ
«ՀՆԱ-ի աճը շատ մոտ է պոտենցիալին: Կարծում ենք, որ շատ լավ դիրքում ենք, որովհետև ունենք բարձր տնտեսական աճ և ցածր գնաճ: Գնաճի վերջին որոշակի աճը 3.7 տոկոս է այս պահի դրությամբ, հիմնականում պայմանավորված է առաջարկի գործոններով»,-ասաց Գալստյանը:
Նա նշեց, որ ԿԲ-ները, որպես կանոն, զերծ են մնում առաջարկի գործոններին արձագանքելուց, որովհետև նրանց հիմնական գործը հանդիսանում է պահանջարկի բաղադրիչով պայմանավորված գնաճի կառավարումը:
Անդրադառնալով 2025-ի արդյունքներով տնտեսական աճի հնարավոր սցենարների վերաբերյալ հարցին՝ ԿԲ նախագահն ասաց, որ ֆինանսական շուկայի մասնակիցների գնահատականների համաձայն կանխատեսումը մոտ 5.2 տոկոս է։

The slight increase in inflation in Armenia — 3.7% in September — was driven by supply factors, Central Bank Governor Martin Galstyan said at a press conference.
“The GDP growth is very close to its potential. We believe we are in a good position, as we have high economic growth and low inflation. The recent slight increase in inflation — currently at 3.7% — is mainly driven by supply-side factors,” Central Bank Governor Martin Galstyan said.
He noted that central banks generally refrain from responding to supply-side factors, as their main task is to manage inflation driven by demand components.
When asked about possible economic growth scenarios for 2025, Galstyan said that, according to assessments of financial market participants, the forecast stands at around 5.2%.