Թրամփը սպառնացել է զորքեր ուղարկել Նիգերիա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Պենտագոնին հրամայել է պատրաստվել հնարավոր ռազմական գործողությունների Նիգերիայում, եթե Արևմտյան Աֆրիկայի այդ երկիրը չկարողանա կանխել քրիստոնյաների սպանությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփը գրել է TruthSocial սոցիալական ցանցում։
«Եթե Նիգերիայի կառավարությունը շարունակի թույլ տալ քրիստոնյաների սպանությունները, Միացյալ Նահանգները անմիջապես կդադարեցնի Նիգերիային ամբողջ օգնությունն ու աջակցությունը և, հնարավոր է, զենքը ձեռքին ներխուժի այդ հիմա արդեն խայտառակված երկիր՝ սարսափելի վայրագություններ անող իսլամիստ ահաբեկիչներին լիովին ոչնչացնելու համար», - գրել է նա։
Թրամփը հավելել է, որ լավ կլինի Նիգերիայի կառավարությունը շտապի։
ԱՄՆ նախագահի հայտարարությունից հետո Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը հայտարարել է, որ իր գերատեսչությունը սկսել է պատրաստվել Նիգերիայում հնարավոր ռազմական գործողություններին։

Трамп пригрозил отправкой войск в Нигерию
Президент США Дональд Трамп приказал Пентагону подготовиться к возможным военным действиям в Нигерии, если эта западноафриканская страна не прекратит убийства христиан.
Как передает Арменпресс, Трамп написал об этом в социальной сети TruthSocial.
«Если правительство Нигерии продолжит допускать убийства христиан, США немедленно прекратят всякую помощь и поддержку Нигерии и, вполне возможно, вторгнутся в эту теперь опозорившуюся страну с оружием в руках, чтобы полностью уничтожить исламистских террористов, совершающих эти ужасные злодеяния», — написал Трамп.
Трамп добавил, что правительству Нигерии было бы лучше поторопиться.
После заявления президента США глава Пентагона Пит Хегсет сообщил, что его ведомство начало готовиться к потенциальным военным действиям в Нигерии.