Թրամփը Հունգարիային չի հանել ռուսական նավթային ընկերությունների հետ համագործակցող երկրների դեմ սահմանված պատժամիջոցների ցանկից
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրաժարվել է Հունգարիային ազատել Վաշինգտոնի կողմից ռուսական «Ռոսնեֆտ» և «Լուկօյլ» նավթային ընկերությունների դեմ վերջերս սահմանված պատժամիջոցների ցանկից՝ չնայած Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի անձնական խնդրանքին։
Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Deutsche Welle-ն։
«Օրբանը մեզանից բացառություն խնդրեց,բայց մենք հրաժարվեցինք», - ասել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Վիկտոր Օրբանը ավելի վաղ հույս էր հայտնել, որ նոյեմբերի 7-ին Թրամփի հետ հանդիպման ժամանակ կկարողանա համոզել նրան՝ պնդելով, որ Հունգարիան գտնվում է եզակի իրավիճակում։ Որպես փաստարկ՝ նա նշել էր իր երկրի բարձր կախվածությունը խողովակաշարային էներգամատակարարումներից։
«Մենք կախված ենք Հունգարիային էներգիա մատակարարող տրանսպորտային ուղիներից, հիմնականում՝ խողովակաշարերից»,- ասել է Օրբանը և հավելել, որ կարևոր է ԱՄՆ-ին փոխանցել այդ հատուկ իրավիճակի ըմբռնումը։

Трамп не исключил Венгрию из списка санкций, введённых против стран, сотрудничающих с российскими нефтяными компаниями
Президент США Дональд Трамп отказался сделать для Будапешта исключение из недавно введенных Вашингтоном санкций против российских нефтяных компаний "Роснефть" и "Лукойл", несмотря на личную просьбу премьер-министра Венгрии Виктора Орбана.
Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle.
«Орбан запросил нас об исключении, мы его не дали», - заявил глава Белого дома.
Виктор Орбан ранее выразил надежду, что во время встречи с Трампом, которая состоится 7 ноября, он сможет убедить того, что Венгрия находится в особой ситуации. В качестве аргумента политик назвал высокую зависимость своей страны от поставок энергии по трубопроводам.
«Мы зависим от транспортных путей, которые обеспечивают Венгрию энергией. Это в основном трубопроводы", - сказал Орбан, отметив, что необходимо донести до США понимание этой особой ситуации.