ՄԱԿ-ում անթույլատրելի են համարել Կարիբյան ծովում նավերին ԱՄՆ-ի հասցրած հարվածները
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների վարչությունը դատապարտում է Կարիբյան ծովի նավերին ամերիկացի զինվորականների հասցրած հարվածները, որոնք, Վաշինգտոնի տվյալների համաձայն, մասնակցում են թմրանյութերի մաքսանենգությանը։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
«Այս գրոհները և զոհերի թվի աճն անընդունելի են։ ԱՄՆ-ն պետք է դադարեցնի գրոհները», - ասել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի վարչության խոսնակ Ռավինա Շամդասանին ճեպազրույցի ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկը կոչ է արել հետաքննություն անցկացնել և նշել է, որ «Կարիբյան ծովում ու Խաղաղ օվկիանոսում նավերի վրա ԱՄՆ-ի կողմից ավիահարվածները խախտում են միջազգային իրավունքը»։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարգադրել էր բանակն օգտագործել Միացյալ Նահանգների սահմաններից դուրս գտնվող լատինաամերիկյան թմրակարտելներին հարվածներ հասցնելու համար։ ԱՄՆ հրամանատարությունը Լատինական Ամերիկայի ափեր է ուղարկել ութ նավ և մեկ սուզանավ։ Նման գործողությունները մտահոգություն են առաջացրել մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Վենեսուելայի իշխանությունների մոտ։

В ООН сочли недопустимыми удары США по кораблям в Карибском море
Управление ООН по правам человека осуждает нападения американских военных на суда в Карибском море, которые, по мнению Вашингтона, занимаются наркотрафиком. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на “Интерфакс”.
“Эти атаки и растущее число жертв недопустимы. США должны прекратить атаки”, — заявила на брифинге пресс-секретарь Верховного комиссара ООН по правам человека Равина Шамдасани.
Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Турк призвал к расследованию и отметил, что “авиаудары США по судам в Карибском море и Тихом океане нарушают международное право”.
Ранее президент США Дональд Трамп распорядился использовать армию для нанесения ударов по латиноамериканским наркокартелям за пределами США. Американское командование направило к побережью Латинской Америки восемь кораблей и подводную лодку. Подобные действия вызвали обеспокоенность властей ряда стран, включая Венесуэлу.