Տարածքային կառավարման և ջրային ոլորտների բյուջեն կնվազի 4.4 մլրդ դրամով
Հայաստանի պետական բյուջեից տարածքային կառավարման և ջրային ոլորտներին 2026 թվականի համար կհատկացվի 178 մլրդ դրամ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2026 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում հայտնեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ 2025 թվականի համեմատ այդ հատկացումը 4.4 մլրդ դրամով պակաս է:
«Նախկին կատարողականներից ելնելով՝ որոշակի նվազեցումներ ենք առաջարկել տարբեր միջոցառումների գծով: Հիմնական ավելացումը տարածքային զարգացում ծրագրով է, որը 10 մլրդ դրամ է կազմում, որից 9 մլրդ դրամը համայնքներին հատկացվող դոտացիաներն են, որոնք հաշվարկվում են ընդհանուր բյուջեի չափի որոշակի համամասնությամբ»,- ասաց նախարարը:
Նախարարն ընդգծեց, ինչպես բոլոր պետական մարմիններում, այնպես էլ մարզպետների աշխատակազմերում տեխնիկական հագեցվածության գումարներ չեն հատկացվել:
«Ընդհանուր ապարատային ծախսերն իրենց հասանելիք գումարներից նվազեցրել ենք 4 տոկոսով, և մարզպետարանների մեծամասնությունում, բացառությամբ՝ Կոտայքի մարզում, ունենք չնչին նվազեցումներ՝ 1-2 մլն դրամի չափով»,- նշեց Հովհաննիսյանը:
Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներում ընթանում են «ՀՀ 2026թ․ պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումները: Հայաստանի պետական բյուջեի ծախսերը 2026-ին նախատեսվում են 3 տրիլիոն 628 միլիարդ դրամ:

Бюджет сфер территориального управления и водных ресурсов сократится на 4,4 млрд драмов
Из государственного бюджета Армении на территориальное управление и водные сферы в 2026 году будет выделено 178 млрд драмов.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил министр финансов Республики Армения Ваге Ованнисян в ходе обсуждения законопроекта “О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год” на совместном заседании постоянных комиссий Национального Собрания, отметив, что финансирование стало меньше, чем в 2025 году на 4,4 млрд драмов.
“Исходя из предыдущих показателей, мы предложили определенные сокращения по различным мероприятиям. Основное увеличение приходится на программу территориального развития, которая составляет 10 млрд драмов, из которых 9 млрд драмов — это субсидии, выделяемые общинам, которые составляют определенную долю от общего бюджета”, — сказал министр.
Министр подчеркнул, что средства на техническое оснащение выделены не для всех государственных органов и администраций областей.
“Мы сократили общие расходы на оборудование на 4% от положенных им сумм, а в большинстве областных администраций, за исключением Котайкской области, у нас есть незначительные сокращения в размере 1-2 миллионов драмов”, — отметил Ованнисян.
Постоянные комиссии Национального Собрания обсуждают законопроект “О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год”. Расходы государственного бюджета Армении на 2026 год запланированы в размере 3 триллионов 628 миллиардов драмов.