ԱՄՆ-ն Խաղաղ օվկիանոսում ոչնչացրել է ենթադրաբար թմրանյութեր տեղափոխող հերթական նավը
Միացյալ Նահանգների զինված ուժերը ոչնչացրել են հերթական նավակը, որը ենթադրաբար օգտագործվել է Խաղաղ օվկիանոսում թմրանյութերի փոխադրման համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին X-ում հայտնել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը։
Նա տեղեկացրել է, որ հարվածը, որն ամերիկյան «հետախուզության տվյալներով օգտագործվել է թմրանյութերի մաքսանենգության համար», հասցվել է Խաղաղ օվկիանոսի արևելյան մասում։ Ոչնչացվել է անձնակազմի չորս անդամ։
Ինչպես օգոստոսին հաղորդել էր The New York Times-ը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը գաղտնի ստորագրել է հրահանգ լատինամերիկյան թմրակարտելների դեմ ռազմական ուժի կիրառման մասին։ Դրանից հետո Կարիբյան ծովի շրջան են տեղափոխվել ԱՄՆ-ի զինված ուժերի զգալի լրացուցիչ  ստորաբաժանումներ։
Վաշինգտոնն սկսել է օդից  հարվածներ հասցրել այն նավերին, որոնք, ԱՄՆ կառավարության տվյալներով, թմրանյութեր են տեղափոխել Կարիբյան ծովում և Խաղաղ օվկիանոսի արևելյան մասում:

США уничтожили в Тихом океане еще одно судно, предположительно перевозившее наркотики
Вооруженные силы США уничтожили еще одно судно в Тихом океане, которое, как предполагалось, использовалось для перевозки наркотиков. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил на X министр обороны США Пит Хегсет.
Earlier today, at the direction of President Trump, the Department of War carried out a lethal kinetic strike on yet another narco-trafficking vessel operated by a Designated Terrorist Organization (DTO) in the Eastern Pacific.
This vessel, like all the others, was known by our… pic.twitter.com/mBOLA5RYQe
— Secretary of War Pete Hegseth (@SecWar) October 29, 2025
Он заявил, что удар по судну, которое, по данным американской разведки, использовалось для контрабанды наркотиков, был нанесён в восточной части Тихого океана. Погибли четыре члена экипажа.
Как сообщала The New York Times в августе, президент США Дональд Трамп подписал приказ о применении военной силы против латиноамериканских наркокартелей. С тех пор в Карибский бассейн были переброшены значительные дополнительные силы США.
Вашингтон наносит удары по судам, которые, по данным правительства США, перевозят наркотики в Карибском бассейне и восточной части Тихого океана.