Թրամփը հայտարարել է ԱՄՆ-ի և Հարավային Կորեայի միջև առևտրային համաձայնագիր ստորագրելու մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Հարավային Կորեայի հետ առևտրային համաձայնագիր է կնքվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
«Մենք հասանք համաձայնագրի։ Մենք արդյունավետ հանդիպում ունեցանք և շատ բան քննարկեցինք», - նշել է Թրամփը՝ Հարավային Կորեայի նախագահ Լի Չժե Մյոնի կողմից կազմակերպված ընթրիքից առաջ պատասխանելով համաձայնագրի կնքման վերաբերյալ հարցին։
«Մենք կնքեցինք մեր համաձայնագիրը, գրեթե ավարտին հասցրինք այն», - ավելի ուշ ավելացրել է նա՝ առանց մանրամասներ հաղորդելու։
Դոնալդ Թրամփ-Լի Չժե Մյոն հանդիպումը տեղի է ունեցել ԱՄՆ նախագահի՝ Ասիայի երեք երկրների շրջագայության ընթացքում, որը սկսվել է Մալայզիայում Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի նիստով, այնուհետև շարունակվել Ճապոնիայում, ապա՝ Հարավային Կորեայում։
Համաձայնագրի բացակայության դեպքում հարավկորեական մեքենաների և պողպատի արտադրողները պետք է վճարեին ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված 25% մաքսատուրք՝ հուլիսին համաձայնեցված 15%-ի փոխարեն, ինչը նրանց անբարենպաստ դրության մեջ կդներ ճապոնացի մրցակիցների համեմատ, որոնք վճարում են 15%՝ ԱՄՆ-ի հետ Տոկիոյի համաձայնագրից հետո։

Трамп объявил о подписании торгового соглашения между США и Южной Кореей
Президент США Дональд Трамп объявил о подписании торгового соглашения с Южной Кореей. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
«Мы достигли соглашения. У нас была продуктивная встреча, и мы много обсуждали», — сказал Трамп, отвечая на вопрос о подписании соглашения перед ужином, устроенным президентом Южной Кореи Ли Чжэ Мёном.
«Мы подписали наше соглашение, мы почти завершили его», — добавил он позже, не вдаваясь в подробности.
Встреча Дональда Трампа и Ли Чжэ Мёна состоялась во время азиатского турне президента США по трем странам, которое началось со встречи Ассоциации государств Юго-Восточной Азии в Малайзии, затем продолжилось в Японии, а затем в Южной Корее.
В случае отсутствия соглашения южнокорейским производителям автомобилей и стали пришлось бы платить 25%-ную пошлину, установленную США, вместо 15%, согласованных в июле, что поставило бы их в невыгодное положение по сравнению с японскими конкурентами, которые платят 15% после заключения токийского соглашения с США.