Ինչ հարցեր են քննարկվելու Փարիզի խաղաղության 8-րդ համաժողովում. Փաշինյանն ու Միրզոյանը բանախոսների թվում են
Փարիզի խաղաղության 8-րդ համաժողովը, որին կմասնակցի նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, այս տարի կանցկացվի «Նոր կոալիցիաներ՝ հանուն խաղաղության, մարդկանց և մոլորակի» խորագրով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հոկտեմբերի 29-30-ը Փարիզի Շոյա պալատում անցկացվող համաժողովում կքննարկվեն աշխարհաքաղաքական լարվածության, հակամարտությունների և դրանց կարգավորման ուղիների, տեխնոլոգիաների, տնտեսական և սոցիալական զարգացման, կլիմայի, շրջակա միջավայրի պահպանման և օգտակար հանածոների վերաբերյալ թեմաներ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Տեղեկատվական ամբողջականության և անկախ լրատվամիջոցների հարցերով միջազգային բարձր մակարդակի քննարկմանը և «Առաջնորդությունը՝ խաչմերուկում. մասնատված աշխարհում ուժի և կայունության որոնում» բանախոսությանը:
Տեղեկատվական ամբողջականության և անկախ լրատվամիջոցների հարցերով միջազգային բարձր մակարդակի քննարկմանը կմասնակցեն նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Գանայի նախագահ Ջոն Դրամանի Մահաման, Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն, Չեռնոգորիայի նախագահ Յակով Միլատովիչը, Հյուսիսային Մակեդոնիայի նախագահ Գորդանա Սիլյանովսկա-Դավկովան, Բարբադոսի վարչապետ Միա Ամոր Մոթլեյը, Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռաման, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն և աշխարհի տարբեր երկրների ու խոշոր միջազգային կազմակերպությունների ներկա ու նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:

Paris Peace Forum: Armenian PM to give insights at Leadership at the Crossroads discussion
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is scheduled to participate in two high-level sessions during the 2025 Paris Peace Forum on October 29.
PM Pashinyan and FM Ararat Mirzoyan will join world leaders and foreign ministers, including French President Emmanuel Macron, Moldova’s President Maia Sandu, Albanian PM Edi Rama and others, during the High-Level International Conference on Information Integrity and Independent Media - High-level political segment.
Additionally, the Armenian Prime Minister will be the speaker at the Leadership at the Crossroads: Navigating Power and Stability in a Fragmented World discussion.
"This timely dialogue offers an opportunity to hear directly from a head of government confronting the challenges of our geopolitical present and shaping responses for the future," organizers said in a press release.
The 8th edition of the Paris Peace Forum will be held on October 29 and 30, 2025, under the theme “New Coalitions for Peace, People and the Planet.” It will also celebrate the 10th anniversary of the Paris Agreement, an opportunity to reinvigorate global climate efforts ahead of COP30 in Belém.
During his visit to France, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan will meet French President Emmanuel Macron on October 30 at the Élysée Palace.