Ինչ հարցեր են քննարկվելու Փարիզի խաղաղության 8-րդ համաժողովում. Փաշինյանն ու Միրզոյանը բանախոսների թվում են
Փարիզի խաղաղության 8-րդ համաժողովը, որին կմասնակցի նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, այս տարի կանցկացվի «Նոր կոալիցիաներ՝ հանուն խաղաղության, մարդկանց և մոլորակի» խորագրով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հոկտեմբերի 29-30-ը Փարիզի Շոյա պալատում անցկացվող համաժողովում կքննարկվեն աշխարհաքաղաքական լարվածության, հակամարտությունների և դրանց կարգավորման ուղիների, տեխնոլոգիաների, տնտեսական և սոցիալական զարգացման, կլիմայի, շրջակա միջավայրի պահպանման և օգտակար հանածոների վերաբերյալ թեմաներ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Տեղեկատվական ամբողջականության և անկախ լրատվամիջոցների հարցերով միջազգային բարձր մակարդակի քննարկմանը և «Առաջնորդությունը՝ խաչմերուկում. մասնատված աշխարհում ուժի և կայունության որոնում» բանախոսությանը:
Տեղեկատվական ամբողջականության և անկախ լրատվամիջոցների հարցերով միջազգային բարձր մակարդակի քննարկմանը կմասնակցեն նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Գանայի նախագահ Ջոն Դրամանի Մահաման, Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն, Չեռնոգորիայի նախագահ Յակով Միլատովիչը, Հյուսիսային Մակեդոնիայի նախագահ Գորդանա Սիլյանովսկա-Դավկովան, Բարբադոսի վարչապետ Միա Ամոր Մոթլեյը, Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռաման, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն և աշխարհի տարբեր երկրների ու խոշոր միջազգային կազմակերպությունների ներկա ու նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:

Какие вопросы будут обсуждаться на VIII Парижской мирной конференции. Среди спикеров конференции также Пашинян и Мирзоян
VIII Парижская мирная конференция, в которой примет участие и премьер-министр Армении Никол Пашинян, в этом году пройдет под названием “Новые коалиции во имя мира, людей и планеты”.
Как сообщает “Арменпресс”, на конференции, которая пройдет 29–30 октября во Дворце Шайо в Париже, будут обсуждаться темы, связанные с геополитической напряженностью, конфликтами и путями их разрешения, технологиями, экономическим и социальным развитием, климатом, защитой окружающей среды и полезными ископаемыми.
Премьер-министр Никол Пашинян примет участие в диспуте высокого уровня, посвященной информационной целостности и независимым СМИ, а также в диспуте “Лидерство на перекрестке: поиск силы и стабильности в раздробленном мире”.
В различных диспутах конференции также примут участие президент Франции Эммануэль Макрон, президент Ганы Джон Драмани Махама, президент Молдовы Майя Санду, президент Черногории Яков Милатович, президент Северной Македонии Гордана Силяновска-Давкова, премьер-министр Барбадоса Миа Амор Мотли, премьер-министр Албании Эди Рама, а также действующие и бывшие высокопоставленные официальные лица из различных стран и главы крупных международных организаций.
На конференции также выступят министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро.