Ադրբեջանում պահվող հայերի հարցը դեռևս լուրջ խնդիր է, որը պետք է լուծում գտնի․ ԱԺ նախագահը՝ Եվրանեսթ ԽՎ-ին
Երևանում անցկացվող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստում Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը անդրադարձավ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացին, Վաշինգտոնում ստորագրված հռչակագրին, ինչպես նաև տարածաշրջանային համագործակցության նոր նախաձեռնություններին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման ուղղությամբ նկատելի առաջընթաց է գրանցվել, ինչի վկայությունն է Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ ստորագրված համատեղ հռչակագիրը։ Նույն օրը երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրել են նաև Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի տեքստը։
«Հռչակագրի ընդունումը և խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը ազդարարում են, որ խաղաղությունն արդեն հաստատված է։ Չնայած դրան՝ շարունակում են մնալ չլուծված մի շարք մարդասիրական հարցեր․ Ադրբեջանում պահվող անձանց, ռազմագերիների հարցը դեռևս լուրջ խնդիր է, որը պետք է լուծում գտնի։ Մեկ այլ կարևոր հումանիտար առաջնահերթություն է բազմաթիվ անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանումը»,– նշեց Սիմոնյանը։
Նա ընդգծեց, որ Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման արդյունքում Հայաստանը կշարունակի համագործակցել Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման «Թրամփի ուղի» (TRIPP) նախաձեռնության իրականացման ուղղությամբ։
«TRIPP նախագիծը բխում է Հայաստանի տեսլականից՝ իր հռչակած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի միջոցով ապահովելու անխափան տարածաշրջանային հաղորդակցությունը։ Այն նախատեսում է ինչպես երկաթուղու զարգացում, այնպես էլ մայրուղիների, խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդման գծերի և կապի մալուխների կառուցման հեռանկար Հայաստանի, Ադրբեջանի և հարակից երկրների միջև»,-ասաց Սիմոնյանը։
ԱԺ նախագահը նաև նշեց, որ Հայաստանը ողջունում է Սևծովյան տարածաշրջանի վերաբերյալ ԵՄ-ի նոր ռազմավարական մոտեցումը, որը, ըստ նրա, կարող է նոր խթան դառնալ տարածաշրջանային կայունության և փոխշահավետ համագործակցության համար։

At the 12th plenary session of the Euronest Parliamentary Assembly held in Yerevan, Speaker of Parliament Alen Simonyan addressed the process of establishing peace between Armenia and Azerbaijan, the joint declaration signed in Washington, as well as new initiatives for regional cooperation.
The Speaker of the National Assembly noted that significant progress has been made toward establishing peace between Armenia and Azerbaijan, as evidenced by the joint declaration signed in Washington on August 8, 2025, by the leaders of the two countries with the participation of the U.S. President. On the same day, the foreign ministers of both countries also initialed the peace treaty.
“The signing of the declaration and the initialing of the peace agreement signify that peace has already been established. Nevertheless, a number of unresolved humanitarian issues remain. The issue of individuals held in Azerbaijan—prisoners of war—continues to be a serious problem that must be addressed. Another important humanitarian priority is clarifying the fate of the many missing persons,” Simonyan stated.
He also spoke about the TRIPP project.
“The TRIPP project stems from Armenia’s vision to ensure uninterrupted regional connectivity through its ‘Crossroads of Peace’ initiative. It envisions not only the development of railways but also the construction of highways, pipelines, power transmission lines, and communication cables between Armenia, Azerbaijan, and neighboring countries,” said Simonyan.
The Speaker of Parliament also noted that Armenia welcomes the European Union’s new strategic approach toward the Black Sea region, which, he said, could serve as a new impetus for regional stability and mutually beneficial cooperation.