Ադրբեջանում պահվող հայերի հարցը դեռևս լուրջ խնդիր է, որը պետք է լուծում գտնի․ ԱԺ նախագահը՝ Եվրանեսթ ԽՎ-ին
Երևանում անցկացվող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստում Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը անդրադարձավ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացին, Վաշինգտոնում ստորագրված հռչակագրին, ինչպես նաև տարածաշրջանային համագործակցության նոր նախաձեռնություններին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման ուղղությամբ նկատելի առաջընթաց է գրանցվել, ինչի վկայությունն է Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ ստորագրված համատեղ հռչակագիրը։ Նույն օրը երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրել են նաև Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի տեքստը։
«Հռչակագրի ընդունումը և խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը ազդարարում են, որ խաղաղությունն արդեն հաստատված է։ Չնայած դրան՝ շարունակում են մնալ չլուծված մի շարք մարդասիրական հարցեր․ Ադրբեջանում պահվող անձանց, ռազմագերիների հարցը դեռևս լուրջ խնդիր է, որը պետք է լուծում գտնի։ Մեկ այլ կարևոր հումանիտար առաջնահերթություն է բազմաթիվ անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանումը»,– նշեց Սիմոնյանը։
Նա ընդգծեց, որ Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման արդյունքում Հայաստանը կշարունակի համագործակցել Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման «Թրամփի ուղի» (TRIPP) նախաձեռնության իրականացման ուղղությամբ։
«TRIPP նախագիծը բխում է Հայաստանի տեսլականից՝ իր հռչակած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի միջոցով ապահովելու անխափան տարածաշրջանային հաղորդակցությունը։ Այն նախատեսում է ինչպես երկաթուղու զարգացում, այնպես էլ մայրուղիների, խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդման գծերի և կապի մալուխների կառուցման հեռանկար Հայաստանի, Ադրբեջանի և հարակից երկրների միջև»,-ասաց Սիմոնյանը։
ԱԺ նախագահը նաև նշեց, որ Հայաստանը ողջունում է Սևծովյան տարածաշրջանի վերաբերյալ ԵՄ-ի նոր ռազմավարական մոտեցումը, որը, ըստ նրա, կարող է նոր խթան դառնալ տարածաշրջանային կայունության և փոխշահավետ համագործակցության համար։

Вопрос удерживаемых в Азербайджане армян по-прежнему остаётся серьёзной проблемой, требующей решения -  спикер НС Армении в ПА Евронест
На 12-м пленарном заседании Парламентской ассамблеи Евронест в Ереване спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян коснулся процесса установления мира между Арменией и Азербайджаном, подписанной в Вашингтоне декларации, а также новых инициатив в области регионального сотрудничества.
Как сообщает Арменпресс, спикер НС отметил, что в установлении мира между Арменией и Азербайджаном зафиксирован заметный прогресс, о чём свидетельствует совместная декларация, подписанная лидерами Армении и Азербайджана в Вашингтоне 8 августа 2025 года при участии президента США. В тот же день министры иностранных дел двух стран также парафировали текст Соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений.
«Принятие декларации и парафирование мирного соглашения свидетельствуют о том, что мир уже установлен. Несмотря на это, ряд гуманитарных вопросов остаётся нерешённым. Вопрос об удерживаемых в Азербайджане (армянской национальности – ред.) лицах, военнопленных, по-прежнему остаётся серьёзной проблемой, требующей решения. Ещё одним важным гуманитарным приоритетом является выяснение судеб многочисленных пропавших без вести», — отметил Симонян.
Он подчеркнул, что по итогам встречи в Вашингтоне Армения продолжит сотрудничество с Соединёнными Штатами и согласованными третьими сторонами в реализации инициативы «Маршрут Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP).
«Проект TRIPP исходит из видения Армении по обеспечению бесперебойной региональной коммуникации посредством заявленной программы «Перекрёсток мира». Она предусматривает как развитие железной дороги, так и перспективу строительства автомобильных дорог, трубопроводов, линий электропередачи и кабелей связи между Арменией, Азербайджаном и соседними странами», — сказал Симонян. Спикер НС также отметил, что Армения приветствует новый стратегический подход ЕС к Черноморскому региону, который, по его словам, может стать новым импульсом для региональной стабильности и взаимовыгодного сотрудничества.