Ճապոնիան և ԱՄՆ-ն մտադիր են մեծացնել ներկայությունը տարածաշրջանում
Ճապոնիան և Միացյալ Նահանգները պաշտպանական դաշինքի շրջանակներում մտադիր են հետևողականորեն մեծացնել իրենց ներկայությունը տարածաշրջանում և ակտիվացնել համատեղ զորավարժությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ճապոնիայի  պաշտպանության նոր նախարար Շինձիրո Կոիզումին իր ամերիկացի պաշտոնակից  Փիթ Հեգսեթի հետ Տոկիոյում կայացած բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ:
«Աշխարհի ամենամեծ դաշինքը՝ ճապոնաամերկյան դաշինքը ամրապնդելու համար առաջին հերթին անհրաժեշտ է բարելավել համատեղ հրամանատարական կառուցվածքը, մեծացնել մեր համատեղ ներկայությունը (Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում) և ակտիվացնել զորավարժությունների անցկացումը», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Կոիզումին ընդգծել է, որ այդ ամենը ճապոնաամերիկյան դաշինքի առաջնահերթ խնդիրներն են, որոնք Ճապոնիայի ինքնապաշտպանության ուժերը և ԱՄՆ զինված ուժերը կիրագործեն միասին:
Ճապոնիայի պաշտպանական գերատեսչության նոր ղեկավարը նշել է, որ իրենք Հեգսեթի հետ նաև համաձայնության են եկել ակտիվացնել պաշտպանական համագործակցությունը, ներառյալ տվյալների փոխանակումն այնպիսի դաշնակից երկրների հետ, ինչպիսիք են Հարավային Կորեան, Ավստրալիան և Ֆիլիպինները:
Միևնույն ժամանակ Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգներն ակնկալում է, որ Ճապոնիան հնարավորինս շուտ կավելացնի պաշտպանական ծախսերը։
Հեգսեթի խոսքով՝ ԱՄՆ-ի և Ճապոնիայի դաշնակցային կապերի ամրապնդումը պահանջում է զինված ուժերի զարգացման շարունակում «հակամարտության կասեցման, իսկ անհրաժեշտության դեպքում՝ մարտական գործողությունների համար՝ հանուն հաղթանակի»։ ԱՄՆ նախարարը նշել է Տոկիոյի պատրաստակամությունն՝ ավելացնելու պաշտպանության ծախսերը՝ դա որակելով «կարևոր քայլ դեպի առաջ»:

Япония и США намерены увеличить свое присутствие в Индо-Тихоокеанском регионе
Япония и США намерены последовательно наращивать своё присутствие в Индо-Тихоокеанском регионе и активизировать совместные военные учения в рамках оборонного альянса. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил новый министр обороны Японии Синдзиро Коидзуми по итогам состоявшихся в Токио переговоров с американским коллегой Питом Хегсетом.
“Для того, чтобы укрепить самый великий альянс в мире - японско-американский альянс - в первую очередь необходимо улучшить структуру совместного командования, усилить наше совместное присутствие [в Индо-Тихоокеанском регионе] и активизировать проведения учений”, – цитирует его ТАСС.
Коидзуми подчеркнул, что всё это – приоритетные задачи японо-американского альянса, которые Силы самообороны Японии и Вооружённые силы США будут реализовывать совместно.
Новый глава японского оборонного ведомства отметил, что они с Хегсетом также договорились об активизации оборонного сотрудничества, включая обмен данными с такими странами-союзниками, как Южная Корея, Австралия и Филиппины.
Руководитель Пентагона Пит Хегсет заявил на пресс-конференции, что США ожидают от Японии скорейшего увеличения оборонных расходов.
По словам Хегсета, укрепление американо-японского альянса требует дальнейшего развития вооружённых сил “для сдерживания конфликта, а в случае необходимости - ведения боевых действий ради победы”. Министр обороны США отметил готовность Токио увеличить расходы на оборону, назвав это “важным шагом вперёд”.