ՀԷՑ մարզային ցանցում բացահայտվել է 727 հազար կՎտ/ժ էլեկրաէներգիայի հավելագրում
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության մարզային ցանցերից մեկում բացահայտվել է շուրջ 727 հազար կՎտ/ժ քանակի էլեկտրաէներգիայի հավելագրում ցանցի սեփական կարիքների համար նախատեսված էլեկտրաէներգիայի հաշվառման հաշվիչների վրա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը, նշելով՝ ըստ պատասխանատու աշխատակիցների՝ հավելագրումն իրականացվել է «անմիջական վերադասի» ուղիղ ցուցումով։
«Իսկ թե ի՞նչ նպատակ են հետապնդել՝ այդ հերթական «մեքենայությունն» «իրենց ձևով մոգոնելիս» և կյանքի կոչելիս՝ թողնում եմ ձեր երևակայությանը. ինքս կարող եմ ենթադրել իհարկե, բայց և վստահ եմ՝ նախաքննական մարմինները կգտնեն բոլոր այս և մյուս՝ նմանատիպ հարցերի պատասխանները։ ՀԷՑ-ը պետք է ծառայի մեր ժողովրդին»,- գրել է Պետրոսյանը:
Ռոմանոս Պետրոսյանը հայտնել է՝ ՀԷՑ-ի տարբեր մասնաճյուղերում իրականացվող թիրախային վերահսկողության և հասցեական ստուգումների արդյունքերով մինչև օրս բացահայտվել են տասնյակ հազարավոր կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիայի քանակի հաշվառման հետ կապված բազմաբնույթ իրավախախտումներ եւ մեքենայություններ:
«Այդ թվում՝ սպառված էլեկտրաէներգիայի հավելագրումներ՝ ֆիզիկական անձ սպառողների հաշվին, բյուջետային հիմնարկների հաշվին, տնտեսվարող սուբյեկտների հաշվին և այլն: Ինքնավար էլեկտրաարտադրողների (արևային կայանների) կողմից արտադրված և բաշխիչ ցանց հետ մղված էլեկտրաէներգիայի թերգրանցումներ։ Բաշխիչ ցանցում առկա իրական տեխնիկական կորուստների «արհեստական» նվազեցում և խեղաթյուրված (կեղծված) տվյալների փաստաթղթավորում և այլն»,- նշել է նա:
ՀԷՑ-ի դեմ 2025 թվականի հուլիսի 18-ին վարչական վարույթ է հարուցվել՝ ուսումնասիրելու էներգետիկայի ոլորտի օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների հնարավոր խախտման փաստերը։ Նույն օրը, ՀԾԿՀ նախագահի կողմից, Ռոմանոս Պետրոսյանը նշանակվել է ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ:
Ռոմանոս Պետրոսյանը ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ է նշանակվել ՀԷՑ-ը պետականացնելու գործընթացի շրջանակներում, ինչի անհրաժեշտության մասին ավելի վաղ հայտարարել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։

В региональном отделении ЭСА выявлено дополнительное начисление в размере 727 тыс кВт·ч
В одной из региональных отделений ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) выявлено дополнительное начисление около 727 тыс кВт·ч электроэнергии на счетчики, предназначенные для учёта электроэнергии на собственные нужды сети.
Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал временно исполняющий обязанности управляющего ЭСА Романос Петросян, отметив, что, по словам ответственных сотрудников, доначисление производилось по прямому указанию «непосредственного начальника».
«А какую цель они преследовали, «придумывая» и «по-своему» воплощая в жизнь эту очередную «махинацию», оставляю на ваше усмотрение. Конечно, я могу лишь строить догадки, но уверен, что органы предварительного следствия найдут ответы на все эти и другие подобные вопросы. ЭСА должны служить нашему народу», — написал Петросян.
Он отметил, что в результате целевых проверок и адресных инспекций в различных филиалах «ЭСА» по сей день выявлены нарушения и махинации в десятки тысяч кВт·ч, связанные с учетом электроэнергии, в том числе: дополнительные начисления потребленной электроэнергии; за счёт физических лиц-потребителей, за счет бюджетных учреждений; за счет хозяйствующих субъектов и т.д.; недоучет возвращенной в распределительную сеть электроэнергии, произведенной автономными производителями (солнечными станциями); «искусственное» занижение реальных технических потерь в распределительной сети и документирование искаженных (фальсифицированных) данных и т.д.
18 июля 2025 года в отношении ЭСА было возбуждено административное производство по фактам возможного нарушения требований законодательства в сфере энергетики. В тот же день председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) назначил Романоса Петросяна временным управляющим ЭСА.