F-35-երի համար հրթիռների առաջին խմբաքանակը Ճապոնիա կհասնի այս շաբաթ. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ճապոնիայի ռազմաօդային ուժերի F-35 կործանիչների համար ամերիկյան հրթիռների առաջին խմբաքանակը Ճապոնիա կհասնի արդեն այս շաբաթ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Ճապոնիայում ամերիկյան ռազմաբազայում ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի «Ջորջ Վաշինգտոն» ավիակրի վրա ունեցած ելույթի ժամանակ:
«Հրթիռների առաջին խմբաքանակը Ճապոնիայի ռազմաօդային ուժերին կհանձնվի նրանց F-35-երի համար. դրանք տեղ կհասնեն արդեն այս շաբաթ», - Թրամփի ելույթի տեսանյութն է տարածել The Associated Press գործակալությունը։
Ճապոնիայում կենտրոնացած է արտասահմանում ամերիկյան ռազմական ամենամեծ ուժը։ Ամերիկացի զինծառայողների թիվն այնտեղ կազմում է 50 000։ Ամերիկյան ուժերը Յոկոսուկայի ռազմածովային բազայում տեղակայված են Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից ի վեր։

Первая партия ракет для F-35 прибудет в Японию на этой неделе: Трамп
Президент США Дональд Трамп объявил, что первая партия американских ракет для истребителей F-35 ВВС Японии прибудет в Японию уже на этой неделе. Как передает “Арменпресс”, об этом он сообщил во время выступления на авианосце ВМС США “Джордж Вашингтон” на американской военной базе в Японии.
“Первая партия ракет будет передана японским ВВС для их F-35 - они прибудут уже на этой неделе”, — видеозапись выступления Трампа распространило агентство Associated Press.
В Японии дислоцирован крупнейший военный контингент США за рубежом. Численность американских военнослужащих там составляет 50 000 человек. Американские войска находятся на военно-морской базе в Йокосуке с конца Второй мировой войны.