Միացյալ Նահանգները ռազմական տեխնիկայի խոշոր պատվեր է ստացել Ճապոնիայից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ Ճապոնիան ամերիկյան ռազմական տեխնիկա ստանալու խոշոր պատվեր է տվել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
«Գիտեմ, որ դուք զգալիորեն մեծացնում եք ձեր ռազմական ներուժը, և մենք ձեզնից ստացել ենք նոր ռազմական տեխնիկայի շատ մեծ քանակությամբ պատվերներ», - Թրամփն ասել է Ճապոնիայի վարչապետ Սանաե Տակաիչիի հետ հանդիպման ժամանակ։
Նախագահը նաև նշել է, որ միշտ «մեծ հարգանք» է տածել Ճապոնիայի նկատմամբ։
«Կարող եմ ասել, որ մեր հարաբերությունները կլինեն ավելի ամուր, քան երբևէ։ Ես կանեմ իմ ուժերի սահմաններում ամեն բան, որպեսզի օգնեմ Ճապոնիային, և մենք կլինենք նրանց կողքին։ Մենք դաշնակից ենք ամենաբարձր մակարդակով», - հավելել է ԱՄՆ նախագահը։
Ավելի վաղ NBC News հեռուստաալիքը, հղում անելով իրազեկ աղբյուրների, հաղորդել էր, որ Ճապոնիայի կառավարությունը հոկտեմբերի 28-ին կհայտարարի պետական կարիքների համար Ford F-150 պիկապներ գնելու մասին և կնշի կոնկրետ նախագծեր, որոնք կֆինանսավորվեն 550 միլիարդ դոլար արժողությամբ ճապոնական ներդրումային հիմնադրամի կողմից, որն ստեղծվել է Ճապոնիայի և ԱՄՆ-ի միջև կնքված առևտրային համաձայնագրի շրջանակներում։

Соединенные Штаты получили от Японии крупный заказ на военную технику
Президент США Дональд Трамп объявил о том, что Япония сделала крупный заказ на американскую военную технику. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает “Интерфакс”.
“Я знаю, что вы существенно наращиваете свой военный потенциал, и мы получили от вас заказы на очень большое количество новой военной техники”, — заявил Трамп во время встречи с премьер-министром Японии Санаэ Такаити.
Президент также отметил, что всегда испытывал “большое уважение” к Японии.
“Я могу сказать, что наши отношения будут крепче, чем когда-либо прежде”, - заявил Трамп. “Я сделаю все, что в моих силах, чтобы помочь Японии, мы будем рядом. Мы являемся союзником на самом высоком уровне”, — добавил президент США.
Ранее телеканал NBC News со ссылкой на осведомлённые источники сообщил, что 28 октября правительство Японии объявит о закупке пикапов Ford F-150 для государственных нужд и укажет конкретные проекты, которые будут финансироваться за счёт японского инвестиционного фонда объёмом $550 миллиардов, созданного в рамках торгового соглашения между Японией и США.