Բրիտանիան ապաստան հայցողներին կտեղավորի ռազմական օբյեկտներում՝ հյուրանոցների փոխարեն
Հարյուրավոր փախստականներ, որոնք ապաստան են խնդրում Մեծ Բրիտանիայում, կարող են տեղավորվել ռազմական օբյեկտներում, ոչ թե հյուրանոցներում, ինչպես արվում է այժմ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times պարբերականը։
Քննարկումներ են ընթանում 900 ներգաղթյալի տեղավորելու համար երկու ռազմական օբյեկտների օգտագործման շուրջ, որոնցից մեկը Շոտլանդիայում է, մյուսը՝ Անգլիայի հարավում։
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը որոշել է մինչև հաջորդ ընտրություններն այլևս չօգտագործել հյուրանոցները միգրանտներին ապաստան տրամադրելու համար, քանի որ դրանք միլիոնավոր ֆունտ ստեռլինգ են արժեցել և դարձել ներգաղթյալների դեմ ցույցերի առիթներից մեկը։
Իր հերթին, BBC-ն նշում է, որ փախստականների տեղավորման համար դիտարկվում են նաև արդյունաբերական օբյեկտները և այլևս չօգտագործվող կացարանները։ Կառավարության աղբյուրները BBC-ին հայտնել են, որ բոլոր օբյեկտները կհամապատասխանեն առողջապահության և անվտանգության չափանիշներին։
Ներկայում հյուրանոցներում է տեղավորվել շուրջ 32 000 ապաստան հայցող, ինչը 2024 թվականի համեմատ 2500-ով ավելի է։ 2023 թվականին այդ թիվը գերազանցում էր 56 000-ը։

В Великобритании просителей убежища вместо отелей будут размещать на военных объектах
Сотни мигрантов, ищущих убежища в Великобритании, могут быть размещены на военных объектах, а не в гостиницах, как это делается сейчас. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на сообщение The Times.
В настоящее время для размещения 900 мигрантов обсуждается возможность использования двух военных объектов, одного в Шотландии, другого на юге Англии.
Британское правительство решило не использовать гостиницы для размещения мигрантов до следующих выборов, поскольку это обошлось в миллионы фунтов стерлингов и стало причиной антииммигрантских протестов.
BBC отмечает, что промышленные объекты и заброшенные жилые помещения также рассматриваются в качестве мест для размещения беженцев. Правительственные источники сообщили BBC, что все объекты будут соответствовать стандартам охраны здоровья и безопасности.
В настоящее время в гостиницах размещено около 32 000 просителей убежища, что на 2500 больше, чем в 2024 году. В 2023 году это число превысило 56 000.