Հայաստանում աղքատության տոկոսը շարունակում է մնալ բարձր. Փաշինյանը մատնանշեց պատճառը
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ունեցած ելույթում:
«Հայաստանում աղքատության տոկոսը շարունակում է մնալ բարձր, վերջին տվյալներով` 23 տոկոս: Այստեղ կոնֆլիկտ կա. մենք ցույց ենք տալիս տնտեսական աճ, փողի մեծ շրջանառություն, բայց մենք աղքատության էական նվազում չենք ունենում: Ես շատ մտածել եմ այդ երևույթի մասին: Իմ համոզմամբ՝ դրա պատճառը ավերակ դպրոցներն են, այն, որ հանրապետության երեխաների մի զգալի մասը զրկված է պատշաճ որակի կրթության իրավունքից: Ուրիշ պատճառ չկա: Ինչպես է ստացվում, որ տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ կարող են արտերկրից գալ Հայաստան, աշխատել: Բոլոր հիմնարկները խնդրում, աղաչում են, աշխատող են փնտրում և չեն գտնում: Մի կողմից բարձր վճարման սեգմենտներում աշխատողների մեծ պահանջարկ կա, մյուս կողմից՝ աղքատության այս երևույթը»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա շեշտեց՝ դրա պատճառն այն է, որ տասնամյակներով Հայաստանի երեխաները դպրոց չեն ունեցել: Իսկ հիմա այդ երեխաները մեծացել են, հասուն մարդիկ են և պետք է վաստակեն:
«Բայց ինչո՞վ վաստակեն, ո՞ր գիտելիքով, որտե՞ղ ստացած գիտելիքով»,-հարցրեց վարչապետը:
Վարչապետը դա նաև կապում է նրա հետ, որ նախորդ իշխանությունների ժամանակ բարձրագույն կրթական համակարգի որակը գահավիժել է, բուհերը եղել են կոռուպցիայի և քաղաքական հարկադրանքի միջոցներ: Ըստ նրա՝ այսօրվա աղքատությունը դրա արդյունքն է:
«Այսօր Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի, որն ունի հմտությունների ու գիտելիքների մի որոշակի գծից թեկուզ մի քիչ ավելի պաշար, հեշտությամբ կարող է հաղթահարել աղքատությունը: Աղքատությունը հաղթահարում են աշխատանքով, աղքատություն հաղթահարելու ուրիշ տարբերակ չկա: Իսկ որպեսզի աշխատանքը բերի աղքատության հաղթահարման, այդ աշխատանքը պետք է լինի որակավորված»,-նշեց վարչապետը:

Уровень бедности в Армении остаётся высоким – премьер-министр указал на причину
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в своём выступлении во время обсуждения проекта закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год».
«Уровень бедности в Армении остаётся высоким, по последним данным – 23%. Здесь есть противоречие: мы демонстрируем экономический рост, высокий денежный оборот, но у нас нет существенного снижения бедности. Я много думал об этом явлении. На мой взгляд, причина этого – в обветшалых школах, в том, что значительная часть детей республики лишена права на качественное образование. Других причин нет. Как так получается, что десятки тысяч граждан приезжают в Армению из-за рубежа на заработки? Все учреждения просят, умоляют, ищут сотрудников и не находят. С одной стороны, большой спрос на высокооплачиваемых работников, а с другой – это явление бедности», – сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что причина этого в том, что на протяжении десятилетий армянские дети не ходили в школу. А теперь эти дети выросли, стали взрослыми и должны зарабатывать.
«Но как они могут зарабатывать, какими знаниями, откуда они их получили?» – вопросил премьер-министр.
Он также связывает это с тем, что при прежних властях качество системы высшего образования резко упало, университеты стали инструментами коррупции и политического давления. По его словам, сегодняшняя бедность – результат этого.
«Сегодня каждый гражданин Армении, обладающий хотя бы немного большими навыками и знаниями, чем определённый уровень, может легко преодолеть бедность. Бедность преодолевается трудом, другого пути к преодолению бедности нет. И для того, чтобы труд привёл к преодолению бедности, этот труд должен быть квалифицированным», – отметил премьер-министр.