Պետությունը ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց կարիքների համար 2026 թվականին կհատկացնի 55 մլրդ դրամ
Հայաստանի կառավարությունը հաջորդ տարի 55 մլրդ դրամ կհատկացնի Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակապահովման և այլ կարիքների լուծման համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ունեցած ելույթում:
«55 մլրդ դրամ տրամադրվելու է Ղարաբաղի մեր քույրերի ու եղբայրների բնակապահովման ու այլ կարիքների, խնդիրների հասցեագրման համար»,-ասաց Փաշինյանը:
2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից շուրջ 120 հազար հայ տեղափոխվել են Հայաստան։ Հայաստանի կառավարությունը նրանց սոցիալական խնդիրները լուծելու համար իրականացնում է բնակապահովման, նրանց աշխատանքով ապահովելու և տարբեր այլ ծրագրեր։

Armenia allocates 55 billion AMD in 2026 budget for relief programs of Karabakh's displaced persons
The Armenian government will allocate 55 billion drams next year to meet the needs of the forcibly displaced persons from Karabakh, Prime Minister Nikol Pashinyan said on Monday.
“55 billion drams will be allocated to address the housing and other needs of our brothers and sisters from Karabakh,” Pashinyan said at a joint parliamentary committee hearing on the 2026 budget bill.
Nearly 120,000 Karabakh Armenians fled to Armenia during the 2023 Azerbaijani offensive. Armenia granted them the status of forcibly displaced persons and has been implementing various relief programs since.