Պետությունը ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց կարիքների համար 2026 թվականին կհատկացնի 55 մլրդ դրամ
Հայաստանի կառավարությունը հաջորդ տարի 55 մլրդ դրամ կհատկացնի Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակապահովման և այլ կարիքների լուծման համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ունեցած ելույթում:
«55 մլրդ դրամ տրամադրվելու է Ղարաբաղի մեր քույրերի ու եղբայրների բնակապահովման ու այլ կարիքների, խնդիրների հասցեագրման համար»,-ասաց Փաշինյանը:
2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից շուրջ 120 հազար հայ տեղափոխվել են Հայաստան։ Հայաստանի կառավարությունը նրանց սոցիալական խնդիրները լուծելու համար իրականացնում է բնակապահովման, նրանց աշխատանքով ապահովելու և տարբեր այլ ծրագրեր։

На нужды насильственно перемещённых лиц из Нагорного Карабаха в 2026 году правительство Армении выделит 55 миллиардов драмов
Правительство Армении выделит в следующем году 55 миллиардов драмов на жилищное обеспечение и другие нужды насильственно перемещённых лиц из Нагорного Карабаха.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в своём выступлении в ходе обсуждения законопроекта «О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год».
«На жилищное обеспечение и другие нужды и проблемы наших сестёр и братьев из Карабаха будет выделено 55 миллиардов драмов», — сказал Пашинян.
В 2023 году в результате военной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха около 120 тысяч армян из Нагорного Карабаха бежали в Армению. Правительство Армении реализует программы по обеспечению жильем, трудоустройству и различные другие программы для решения их социальных проблем.