Պուտինն ասաց, որ բոլորը փորձում էին Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հասնել, բայց դա միայն ինձ հաջողվեց․ Թրամփ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատմել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության վերաբերյալ իր ու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի զրույցի մասին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ անդրադառնալով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հնարավոր նոր հանդիպման մասին լրագրողի հարցին՝ Դոնալդ Թրամփն ասել է, որ չի պատրաստվում վատնել իր ժամանակը։
ԱՄՆ նախագահն ընդգծել է, որ միշտ հիանալի հարաբերություններ է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ, սակայն հիասթափված է, քանի որ կարծում էր, որ Ուկրաինայում խաղաղության հասնելը շատ ավելի վաղ էր լինելու, քան խաղաղությունը Մերձավոր Արևելքում։ Այս համատեքստում Թրամփը հիշել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնությունների մասին, որոնք ձեռք են բերվել Վաշինգտոնում իր միջնորդությամբ և ներկայացրել է, թե ինչ է դրա մասին իրեն ասել ՌԴ նախագահը։
«Մենք ունենք Հայաստան և Ադրբեջան։ Դա շատ բարդ էր։ Փաստացի Պուտինը իմ հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ինձ ասաց, որ «դա հրաշալի է, քանի որ բոլորը փորձում էին դրան հասնել, բայց չկարողացան, իսկ դու կարողացար»։ Ինձ դա հաջողվեց»,- մանրամասնել է ԱՄՆ նախագահը։
Դոնալդ Թրամփը հիշեցրել է նաև իր միջնորդությամբ այլ հակամարտությունների դադարեցման մասին՝ շեշտելով, որ բոլոր այդ դեպքերում ինքը մտածել է, որ դրանք ավելի բարդ է ավարտելը, քան հակամարտությունը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև։ «Բայց ամեն ինչ այլ կերպ դասավորվեց։ Նրանց միջև կուտակված շատ ատելություն կա։ Պուտինի և Զելենսկիի միջև շատ մեծ ատելություն կա միմյանց նկատմամբ»,- ասել է Թրամփը։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ հռչակագիր ստորագրեցին, որի տակ որպես վկա ստորագրեց նաև ԱՄՆ նախագահը։ Վաշինգտոնի գագաթնաժողովի ժամանակ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները նախաստորագրեցին երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագիրը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ նամակը՝ Մինսկի խումբը լուծարելու մասին։ Դրանից հետո թե Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, թե Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել են, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատվել։

Путин сказал, что все пытались достичь мира между Арменией и Азербайджаном, но только мне это удалось. Трамп
Президент США Дональд Трамп рассказал о своём разговоре с президентом России Владимиром Путиным о мире между Арменией и Азербайджаном.
Как передает Арменпресс, отвечая на вопрос журналиста о возможной новой встрече с президентом России Владимиром Путиным, Дональд Трамп заявил, что не собирается тратить свое время зря.
Президент США подчеркнул, что у него всегда были прекрасные отношения с Владимиром Путиным, но он разочарован, поскольку считал, что мир на Украине наступит гораздо раньше, чем мир на Ближнем Востоке. В этом контексте Трамп также напомнил о договорённостях между Арменией и Азербайджаном, достигнутых в Вашингтоне при его посредничестве, и представил то, что ему рассказал об этом президент России.
«У нас есть Армения и Азербайджан. Это было очень сложно. Более того, Путин сказал мне по телефону: «Это замечательно, потому что все пытались этого добиться, но не смогли, а вы смогли». Мне удалось», — пояснил президент США.
Дональд Трамп также вспомнил о прекращении других конфликтов, в которых он принимал участие, подчеркнув, что во всех этих случаях он считал, что их будет сложнее прекратить, чем конфликт между Россией и Украиной. «Но всё оказалось иначе. Между ними много ненависти. Между Путиным и Зеленским тоже очень много ненависти друг к другу», — сказал Трамп.
8 августа в Вашингтоне при посредничестве президента США Дональда Трампа Армения и Азербайджан подписали декларацию, которую президент США также подписал в качестве свидетеля.В ходе вашингтонского саммита министры иностранных дел Армении и Азербайджана парафировали мирное соглашение между двумя странами, а также направили совместное письмо в ОБСЕ о роспуске Минской группы. После этого и премьер-министр Армении Никол Пашинян, и президент Азербайджана Ильхам Алиев заявили об установлении мира между Арменией и Азербайджаном.