Իռլանդիայում մեկնարկել են նախագահական ընտրությունները
Իռլանդիայում հոկտեմբերի 24-ին անցկացվում են նախագահական ընտրություններ: Հաղթողը կդառնա երկրի 10-րդ նախագահը և կփոխարինի գործող նախագահ Մայքլ Դ. Հիգինսին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Երկրում առավոտյան ժամը 7։00-ին բացվել է ավելի քան 5500 ընտրատեղամաս, որոնք աշխատելու են տեղական ժամանակով մինչև 22:00-ն: Երկրում ձայնի իրավունք ունի շուրջ 3,6 միլիոն մարդ։ Նրանք պետք է ընտրություն կատարեն երկու թեկնածուների՝ «Ֆինը գել» կուսակցության (լիբերալ-պահպանողականներ) ներկայացուցիչ Հեդեր Հեմֆրիսի և անկախ թեկնածու Քեթրին Քոնոլի միջև։
Երրորդ թեկնածուն՝ Ջիմ Գևինը՝ «Ֆիաննա ֆայլ» կուսակցությունից (հանրապետականներ), հոկտեմբերի սկզբին հանել է թեկնածությունը նախընտրական արշավի ժամանակ։

В Ирландии проходят выборы президента
24 октября Ирландия проведёт президентские выборы. Набравший большинство голосов станет 10-м президентом страны, сменив действующего президента Майкла Д. Хиггинса. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на BBC.
Более 5500 избирательных участков открылись в стране в 7:00 утра и будут открыты до 22:00 по местному времени. Право голоса имеют около 3,6 миллиона человек. Им предстоит сделать выбор между двумя кандидатами: Хизер Хемфрис от партии “Фине Гэл” (Либерально-консервативная партия) и независимым кандидатом Кэтрин Коннолли.
Третий кандидат, Джим Гэвин от партии “Фианна Файл” (Республиканская партия), снял свою кандидатуру в ходе предвыборной кампании в начале октября.