Կիևում հայտարարել են, որ ՆԱՏՕ-ի ավելի քան 17 երկիր ամերիկյան զենք կգնի Ուկրաինայի համար
ՆԱՏՕ-ի ավելի քան 17 երկիր միացել է Ուկրաինայի առաջնահերթ կարիքների ցուցակ (Prioritized Ukraine Requirements List - PURL) նախաձեռնությանը, որի շրջանակներում դաշինքի մասնակիցները զենք են գնում Ուկրաինայի համար ամերիկյան պաշարներից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար Ալեքսանդր Սիրսկին։
«ՆԱՏՕ-ի ավելի քան 17 անդամ երկրներ են միացել է PURL նախաձեռնությանը՝ Ուկրաինայի համար ամերիկյան զենքի գնումների հավաքական ֆինանսավորման համար», - գրել է նա իր Telegram ալիքում՝ Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի Միացյալ զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար, ԱՄՆ գեներալ Ալեքսուս Գրինկևիչի հետ հեռախոսազրույցից հետո։
Սիրսկին հավելել է, որ ամերիկացի գեներալին տեղեկացրել է մարտական ​​գործողությունների գոտում տիրող իրավիճակի մասին։
PURL ծրագիրը գործի է դրվել է հուլիսի 14-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի կողմից։

В Киеве заявили, что более 17 стран НАТО будут закупать для Украины американское оружие
Более 17 стран НАТО присоединились к инициативе Prioritized Ukraine Requirements List (PURL), в рамках которой страны альянса закупают оружие для Украины из американских запасов. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил главнокомандующий Вооружёнными силами Украины Александр Сырский.
“Более 17 стран - членов НАТО присоединились к инициативе PURL для коллективного финансирования закупок американского вооружения для Украины”, — написал он в своём Telegram-канале после телефонного разговора с верховным главнокомандующим ОВС НАТО в Европе генералом США Алексусом Гринкевитчем.
Сырский добавил, что проинформировал американского генерала о ситуации в зоне боевых действий.
Программа PURL была запущена 14 июля президентом США Дональдом Трампом и генеральным секретарём НАТО Марком Рютте.